Karg: Visserijsector bezorgd over blacklisting door EU
Udo Karg, voorzitter van de Suriname Seafood Associatie tevens CEO van SUVVEB NV is bezorgd over mogelijke blacklisting van de visserijsector door de Europese Unie (EU). Hij deelt de kritiek van de Vereniging van Economisten in Suriname (VES) waarbij een mogelijke exportverbod van vis naar de EU wordt geriskeerd. De aanpak van deze kwestie laat te lang op zich wachten en de gevolgen zijn enorm als er maatregelen komen. "Geblacklist worden door de EU staat bijna gelijk aan het uitspreken van 'een vloek' over ons land, wij lopen daardoor het gevaar worldwide als 'untouchable' te worden behandeld", zegt Karg om een reactie gevraagd aan Starnieuws.
De sector heeft meerdere malen de zaak over het illegaal vissen door Guyanese vissers, al dan niet met een Surinaamse vergunning, in de Franse wateren aangekaart. Deze kwestie is ook aan de orde gesteld bij de Franse ambassade. De visserijsector vraagt zich af waarom Suriname is aangeklaagd, terwijl meerdere keren is aangetoond dat de grote boosdoeners uit Guyana komen.
Karg merkt op dat de Fransen een vrij agressief beleid voerden als illegale boten in hun territoriale wateren bezig waren. Afgevraagd wordt waarom er een andere houding wordt aangenomen tegen Guyanese vissers die illegaal bezig zijn. Voorheen werden boten waarmee illegaal werd gevist in brand gestoken of in stukken gezaagd. Nu worden de boten weer teruggegeven. Deze worden weer ingezet en men is weer illegaal bezig, deze keer met gestolen netten van legale vissers voor de kust van Galibi.
Op dit moment is er een internationale trend van daling in visverkopen
voornamelijk veroorzaakt door subsidies van de Chinese overheid en de niet goed
doordachte maatregelen vanuit de Surinaamse overheid, zegt Karg. Het grootste gedeelte van de export uit Suriname gaat naar de Caricom (Jamaica het meest). Ongeveer 20 tot 30% gaat naar de EU. "Dit kan binnen de kortste keren weer stijgen tussen de 35 en 40%. Zo zit de internationale vismarkt nou in elkaar".
De issue van blacklisting door de EU is niet zo zeer de 'EU markt' maar het heeft een internationaal effect. "Voorkomen op de 'EU lijst' van landen heeft een grotere meerwaarde dan welke ISO certificering dan ook! Het omgekeerde is dan ook even hard!", merkt Karg op. Een blacklisting zou ertoe kunnen leiden dat er niet veel meer overblijft van de Surinaamse vissector en daarmee ook de US$ 40 miljoen aan deviezen die ze jaarlijks voor de Surinaamse economie genereert. Bijkans 8.000 gezinnen zijn direct afhankelijk van de sector met en spin-off effect naar 63.000 personen (luchtvracht, zeevracht, brandstof etc).
Er moet richting de EU worden aangetoond wat de Surinaamse overheid en de sector hiertegen doen. Suriname is nog het enige overgebleven Caricomland dat nagenoeg alle visproducten (behalve gerookte vis) mag exporteren naar de EU. Er worden wel voorbereidingen getroffen voor gezamenlijke patrouilles van Suriname en Frans-Guyana.
Vandaag
-
12:50
De Surinaamse rechtsstaat: theorie versus werkelijkheid
-
10:51
Internationale druk groeit na Israëlische plannen voor totale controle Gaza
-
08:48
Verschaf helderheid om ontwikkelingen te kunnen volgen
-
06:52
Israël overweegt volledige herbezetting van Gaza
-
04:54
Bewolkt in de ochtend en avond
-
02:56
Wijnerman stelt assessmentteam in voor hervorming ministerie van Financiën
-
00:58
Staatsraadleden worden vanmiddag beëdigd door president Simons
-
00:00
Van Dijk-Silos waarschuwt Monorath: Stop met onrechtmatig handelen jegens mij
Gisteren
- Nederland bevestigt inzet voor nauwere samenwerking met Suriname
- De okers en het zaad van de democratische rechtsstaat
- Twee hoge politiefunctionarissen aangehouden in miljoen-fraude bij Munder
- Wat 'uithongering' echt betekent – voor het menselijk lichaam én voor Gaza
- Bijna 1500 verkeersslachtoffers in halfjaar: VVI trekt aan de bel
- Currie completeert regering als minister Onderwijs, Wetenschap en Cultuur
- Ontsnapte arrestant Boobo opnieuw aangehouden – 3 nog voortvluchtig
- Ramlall ontheven als directeur Nationale Veiligheid
- Verdachte militair ontsnapt na arrestatie voor drugssmokkel
- Braziliaanse opperrechter plaatst ex-president Bolsonaro onder huisarrest
- Vandaag bewolkt en onweersbuien in de middag
- Olieprijs daalt door OPEC+ productieverhoging en zorgen over overaanbod
- President Simons prijst economische bijdrage van Zijin Rosebel Gold Mines
- Column: Een weg vol valkuilen: de les van Van ’t Hogerhuysstraat
- EU: Samenwerking met Suriname wordt verdiept – aanpak luchtvaartproblemen prioriteit
Eergisteren
- Byte Belles blinkt uit op HackOmation 2025
- Vier arrestanten ontsnappen uit cellenhuis Santodorp
- Monorath bij KBS: pleit voor naamsverandering ministerie
- Waarschuwing voor besmette diepvrieserwten en gerookte zalmfilet
- Dirk Currie wordt dinsdag beëdigd als minister van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur
- Somohardjo: Onderzoek is welkom, maar laat OM overal even voortvarend zijn
- OM start strafrechtelijk onderzoek CLAD-rapport Biza
- Openbrief van huurders studentverblijven Campus Village
- Elektrische pick-up Riddara RD6 gelanceerd in Suriname
- Chili: Alle vijf vastzittende arbeiders in Codelco-mijn dood aangetroffen
- Breaking 3: Regering riskeert miljoenenclaim in kwestie Van ’t Hogerhuysstraat
- Vandaag weer kans op onweersbuien
- Breaking 2: IDB zet regering voor het blok in kwestie Van ’t Hogerhuysstraat
- Column: Voor land en volk
- Breaking: Rechterlijk vonnis brengt IDB-financiering Van 't Hogerhuysstraat in gevaar