Frans-Guyana lam door algemene staking
Sinds vorige week zijn er barricades op de wegen opgeworpen. De protesten hebben ook geleid tot de uitstel van de lancering van een Arianespace raket vanuit de Europa Guiana Space Centre in Kourou. De Franse regering heeft een delegatie gestuurd om te onderhandelen met de stakers en om hun eisen aan te horen. Maar dertien van de 22 burgemeesters hebben geweigerd de delegatie te ontmoeten. Net als de stakers eisen ze dat de Franse ministers zelf naar Frans-Guyana komen.
De bevolking komt in opstand tegen de kwakkelende economie, de zware criminaliteit en de gebrekkige gezondheidszorg. Frans-Guyana kampt met hoge werkloosheidscijfers. Vorig jaar had 23% van de bevolking geen werk, dat is meer dan het dubbele als in moederland Frankrijk.
37 arbeidersbonden eisen een ‘Marshall plan’ om de openbare diensten en de veiligheid te verbeteren. Zondag waren de wegbarricades tijdelijk opgeheven en waren enkele winkels open, zodat bewoners hun voorraden konden aanvullen voorafgaand aan de staking.
"Dit heeft lang genoeg geduurd! Alles wat we hebben, is geplunderd… het is tijd om de inwoners van Guyana te erkennen," zegt een vrouw aan AFP bij de barricade die de toegang tot de luchthaven van Cayenne, afsluit.
"Ik luister naar de Guyana’s," zei Ericka Bareigts, de minister van Overzeese gebiedsdelen, alhoewel ze heeft uitgesloten op dit moment te reizen naar het gebied. "We zullen naar Guyana komen, zodra de condities goed zijn en er vooruitgang is geboekt.”
Volgend maand worden de presidentiële verkiezingen gehouden in Frankrijk. Een aantal van de kandidaten gebruiken de crisis voor hun campagne. Voor François Fillon, de conservatieve kandidaat, is de situatie in Frans-Guyana het gevolg van het mislukt beleid van François Hollande, de uittredende socialistische president. Marine Le Pen, kandidaat van de extreemrechtse Front National, verwerpt wat zij noemt “een wrede minimum service” van de afgelopen regeringen in Parijs voor het Franse overzees grondgebied.
Het is niet de eerste keer dat Frans-Guyana is verlamd door een staking. In 2008 was het land ook in de greep van een soortgelijke opstand door de stijgende brandstofprijzen waarbij de scholen en de luchthaven werden gesloten. De staking eindigde na elf dagen, nadat de overheid was overeengekomen om de brandstofprijzen te verlagen.
Gisteren
- 71 militairen bevorderd: Defensie wil waardering en motivatie versterken
- Twee doden bij zware aanrijding Oost-Westverbinding Marowijne
- Overheid en SEC bundelen krachten voor energie- en economische transitie
- De marathon van Suriname
- Traditionele en moderne geneeskunde hand in hand in Beijing
- Natio en Panama in evenwicht na intense WK-interland
- Binnenlandse Zaken gestart met uitbetaling verkiezingspersoneel
- Naschokken vergroten ellende in Afghanistan
- Winti wai, lanti pai… het spel van de eeuwige stilstand
- VS noemt Venezolaanse vliegtuigen ‘hoogst provocerend’
- Zonnig weer vandaag met plaatselijke buien in de namiddag
- Na turbulente verkiezingen: Jamaicaanse premier Holness wint derde termijn
- Column: Overheidscommunicatie via sociale media ondermijnt transparent bestuur
- Overheid geeft uitvoering aan vonnis project Southdrain-Apoera
Eergisteren
- Natio dwingt gelijkspel af tegen Panama
- Drugsverkoper opgepakt bij eindhalte Lelydorp
- Deugdelijk bestuur: lessen uit The Political Thought of Xi Jinping
- 80 kanonschoten, 80.000 duizend duiven en 80.000 ballonnen
- Douanechef Girwar wordt ontheven uit haar functie
- Nieuwe machtsbalans op top in China
- Woning deels in de as gelegd na voertuigbrand in garage Zuurzakstraat
- VS en Venezuela op ramkoers: groeiende spanning in de regio
- Marciano Hellings wordt woensdag gehoord door Ontslagcommissie
- Zonnige start, later kans op een bui
- Grote diplomatieke bewegingen rond Oekraïne
- Column: Onvoorwaardelijke steun
- Staat derft in 1 jaar ruim US$ 500 miljoen door dalende goudexporten