VES komt met voorstellen voor productiebeleid na overleg met president Simons
Tijdens het onderhoud gaf het staatshoofd aan behoefte te hebben de VES te informeren over enkele actuele economische vraagstukken en tegelijkertijd de visie van de vereniging hierover te vernemen. De bespreking richtte zich met name op twee onderwerpen: maatregelen gericht op het verhogen van de staatsinkomsten en de mogelijke effecten van de recente geopolitieke spanningen in het Midden-Oosten – de zogenoemde Iran-crisis – op de economie van Suriname.
Effecten van stijgende brandstofprijzen
Een belangrijk punt van zorg is de stijgende internationale brandstofprijzen en de mogelijke doorwerking daarvan in de Surinaamse economie. Uit eerdere ervaringen blijkt dat stijgende brandstofprijzen vaak leiden tot bredere prijsstijgingen van goederen en diensten. Daarbij wordt in sommige gevallen disproportioneel gereageerd op de stijging van brandstofkosten. Het is onwenselijk dat een brandstofstijging van bijvoorbeeld 10 procent leidt tot een even grote of ruimere prijsstijging van bepaalde goederen, terwijl brandstof slechts een relatief klein aandeel vormt in de totale kostprijs van die producten.
De VES gaf aan dat verwacht kan worden dat hogere pompprijzen uiteindelijk ook zullen doorwerken in de prijzen van andere goederen en diensten. De vereniging benadrukte dat zij geen voorstander is van algemene brandstofsubsidies. Wel acht de VES het noodzakelijk dat de regering gerichte ondersteuning biedt aan kwetsbare huishoudens en sociaal zwakkere groepen in de samenleving.
Daarvoor is het volgens de vereniging belangrijk dat de overheid beschikt over actuele en opgeschoonde databestanden van het ministerie van Sociale Zaken, zodat ondersteuning effectief en doelgericht kan plaatsvinden. Daarnaast werd gewezen op bepaalde werkende groepen die momenteel eveneens zwaar onder druk staan en mogelijk ondersteuning behoeven.
Extra staatsinkomsten
Tegelijkertijd zal een stijgende internationale olieprijs ook leiden tot hogere staatsinkomsten via de afdrachten van Staatsolie aan de Staat. De VES gaf aan dat een deel van deze extra olie-inkomsten kan worden ingezet om de negatieve effecten van prijsstijgingen voor kwetsbare groepen te verzachten.
Daarbij werd het belang van transparantie benadrukt. Volgens de VES dient de samenleving duidelijk geïnformeerd te worden over welke middelen beschikbaar komen en hoe deze zullen worden aangewend.
Schuldenbeleid en staatsbedrijven
Tijdens de bespreking werd ook aandacht gevraagd voor het schuldenbeleid van de regering. De VES wees erop dat, net als bij de vorige regering, de aflossing van buitenlandse schulden naar de toekomst is doorgeschoven. De vereniging stelde daarom de vraag hoe de regering voornemens is de nationale en internationale schulden op middellange termijn af te lossen.
Daarnaast kwam het vraagstuk van staatsbedrijven aan de orde, zegt Girdhari. De VES vroeg naar de plannen van de regering met betrekking tot rationalisatie en mogelijke privatisering van staatsbedrijven, inclusief de vraag welke bedrijven hiervoor in aanmerking komen en binnen welk tijdsbestek dit zou kunnen plaatsvinden. Op dit punt kon nog geen concreet antwoord worden gegeven, aangezien de regering nog werkt aan een beleidskader voor rationalisatie en eventuele privatisering.
Nationale productie en voedselzekerheid
Ook het nationale productiebeleid werd besproken, met bijzondere aandacht voor de agrarische sector. De president gaf aan dat de regering werkt aan plannen die binnenkort gepresenteerd zullen worden. Daarbij zijn ook middelen gereserveerd om jongeren op te leiden en te trainen voor activiteiten binnen de productiesector.
De VES vroeg tevens aandacht voor de situatie rond het Viskeuringsinstituut, dat een belangrijke rol speelt in het waarborgen van de kwaliteit en internationale reputatie van de Surinaamse visserijsector. Volgens de vereniging mag dit instituut, dat van groot belang is voor de exportpositie van Suriname, niet onder druk komen te staan door politieke ontwikkelingen. Verder werd gewezen op de noodzaak om de gevolgen van de cassaveziekte grondig in kaart te brengen en scenario’s te ontwikkelen om mogelijke voedseltekorten in bepaalde delen van het land te voorkomen.
De recente COVID-pandemie heeft volgens de VES opnieuw duidelijk gemaakt hoe belangrijk een sterke nationale productiecapaciteit is. In het licht van nieuwe geopolitieke spanningen, zoals de huidige ontwikkelingen in het Midden-Oosten, wordt dit belang nog eens onderstreept. Suriname dient in staat te zijn zijn eigen bevolking te voeden en minder afhankelijk te worden van import. Voedselzekerheid is volgens de vereniging een strategisch vraagstuk waarbij nationale regie essentieel is. Dit vereist een duidelijke visie, een samenhangend beleidsplan en een consistente uitvoering.
Integriteit en goed bestuur
Girdhari zegt dat de VES aandacht gevraagd heeft voor het belang van corruptiebestrijding en transparante benoemingen binnen de overheid en staatsbedrijven. In een periode waarin van de samenleving offers worden gevraagd, is het volgens de vereniging van groot belang dat de overheid het goede voorbeeld geeft. Dit betekent onder meer het tegengaan van verspilling, corruptie, nepotisme en vriendjespolitiek.
Het gesprek tussen de VES en de president verliep volgens de vereniging in een open, kritische en soms scherpe sfeer, maar werd door beide partijen als constructief ervaren.
Vandaag
-
12:50
Schoten gelost op woning na familieruzie
-
10:48
WTO-chef: wereldorde is onherroepelijk veranderd
-
08:51
Suriname benadrukt sterkere samenwerking regio en Afrika
-
06:53
Recensie: Democratische leeservaring
-
04:55
Wisselvallig en overwegend nat weer
-
02:57
Van Pakistan tot Egypte: oorlog met Iran drijft prijzen op in het mondiale Zuiden
-
00:59
Column: Aftellen
-
00:00
Natio op scherp voor play-off om WK-kwalificatie tegen Bolivia
Gisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe
Eergisteren
- SVB lanceert nieuwe identiteit ‘Natio – The Green Guardians’ en vernieuwde teamtenues
- Jogi vraagt president opheldering over dienstreis minister Currie naar Ghana
- Pakistan meest vervuilde land ter wereld in 2025, rapport IQAir
- 15 jaar cel geëist in hoger beroep Pikin Saron-zaak
- DNA stelt onderzoekscommissie in voor vorderingen pg tegen drie ex-ministers
- PSA-beleid onder druk: goede intenties, gebrekkige uitvoering
- Colombia: Doden bij vliegtuigcrash opgelopen tot 66
- Boeren in het binnenland houden vol ondanks vele uitdagingen
- Gewapende bende overvalt Sun Center: bewaker gekneveld, telefoonzaak doelwit
- Eerste ananastelers krijgen lening voor opschaling productie
- Combinatie van zon, bewolking en verspreide buien
- Energie, water, obligaties: Wat zijn de doelen van Iran als Trump elektriciteitscentrales aanvalt?
- Column: Drie namen, maar waar zijn de anderen?
- Productie Krediet Fonds keurt SRD 41 miljoen goed: groei productie en werkgelegenheid