Indiase schepen krijgen doorgang na Iraans vertrek uit India
Deze gebeurtenissen vinden plaats te midden van de aanhoudende oorlog tussen de Verenigde Staten en Israël tegen Iran, die de scheepvaart door de strategisch belangrijke Straat van Hormuz ernstig heeft verstoord. Deze zeestraat is cruciaal voor de wereldwijde energievoorziening en zorgt voor ongeveer 40% van de Indiase ruwe olie-importen. Na dagen van onzekerheid bevestigde Teheran vrijdag dat Indiase schepen veilige doorgang krijgen via de Straat van Hormuz, wat voor New Delhi een belangrijke opluchting betekent in het streven een bredere energiecrisis te voorkomen.
Het Iraanse marineschip IRIS Dena werd op 4 maart getroffen door een torpedo van een Amerikaanse onderzeeër terwijl het terugkeerde van een maritieme oefening in India. Twee andere schepen die deelnamen aan dezelfde oefeningen zochten toevlucht: de IRIS Lavan in India en de IRIS Booshehr in Sri Lanka.
Een Indiase functionaris meldde dat het vliegtuig na vertrek uit Sri Lanka, waar de lichamen waren opgenomen, landde in Kochi in het zuiden van India voordat het vertrok met zeelieden en toeristen aan boord. Een rechtbank in Sri Lanka had deze week bevolen dat de lichamen van de omgekomen zeelieden, die werden bewaard in een mortuarium in het zuidelijke havenstadje Galle, aan de Iraanse ambassade moesten worden overgedragen.
Regionale gevolgen en diplomatieke ontwikkelingen
De repatriëring van de lichamen en overlevenden onderstreept de groeiende regionale impact van het conflict met Iran, dat de maritieme doorvoer door de Straat van Hormuz ernstig heeft verstoord. India onderhoudt intensief contact met Iraanse functionarissen om veilige doorgang te garanderen voor schepen die onder Indiase vlag varen of bestemd zijn voor India.
De afgelopen dagen zijn enkele Indiase schepen al door de Straat van Hormuz gevaren, wat door de Indiase premier Narendra Modi's partij wordt gezien als een diplomatiek succes, dat breed wordt uitgemeten via sociale media in aanloop naar belangrijke deelstaatverkiezingen.
De Iraanse ambassadeur in India, Mohammad Fathali, bevestigde de veilige doorgang voor Indiase schepen en benadrukte de vriendschappelijke banden tussen beide landen: “Wij geloven dat Iran en India vrienden zijn. We hebben gemeenschappelijke belangen en een gemeenschappelijk lot. Als ambassadeur van Iran in India zeg ik u dat de Indiase regering ons na de oorlog op verschillende terreinen zal steunen.”
Vandaag
-
07:02
G7-leiders zonder China zou een vergissing kunnen zijn
-
05:05
Wisselvallig weer houdt aan: afwisseling van opklaringen en buien
-
03:03
Bronto Somohardjo: Ik blijf mijn grondwettelijke taken uitvoeren
-
01:20
Derde helft WK-2026: Zweden te sterk voor Tunesië en wint met 5-1
-
00:59
Column: Een fragiel begin in een wereld vol onzekerheid
-
00:00
DNA begint aan intensieve begrotingsmarathon; focus op prioriteiten, sociale sector en productie
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 928
- Derde helft WK 2026: Ivoorkust verrast en wint laat van Ecuador in spannend duel
- Boot met zeven opvarenden omgeslagen op Brokopondostuwmeer; iedereen gered (update)
- Derde helft WK 2026: Japan sleept op de valreep een punt uit het vuur tegen Nederland: 2-2
- Wereldbankgroep pompt miljoenen in Caribisch fonds; ook Suriname komt in aanmerking
- Derde helft WK 2026: Routinier Duitsland walst over debutant Curaçao: 7-1
- Bouva ziet kansen voor sterkere economische as tussen Suriname, Guyana en Trinidad
- Derde helft WK 2026: Curaçao schrijft geschiedenis op vierde toernooi-dag
- God Governance: een Bijbels geïnspireerd model; de oplossing
- Derde helft WK 2026: Van straatvoetbal naar het WK
- Muziek brengt licht in Fort Zeelandia
- Rustige start van zondag, later toenemende kans op regenbuien
- Derde helft WK 2026: Australië verrast Turkije en wint met 2-0 in Vancouver
- Waarom daalt de prijs van goud?
- Derde helft WK 2026: Schotland boekt zwaarbevochten overwinning op Haïti
- Jaarplan: internetgebruik groeit, maar 138.000 Surinamers zijn nog altijd offline
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: Brazilië en Marokko houden balans in een spektakel
- BOG intensiveert bestrijding chikungunya met bespuitingen in Paramaribo en Wanica
- Derde helft WK 2026: Verrassend gelijkspel in extremis, Qatar redt punt tegen Zwitserland
- Wijnerman na IMF-beoordeling: Stabiliteit bereikt, maar werk is nog niet af
- Suriname: Landsbestuur vraagt samenhang
- Derde helft WK 2026: Brazilië start tegen Marokko op derde toernooidag
- Man beroofd van halsketting na verkeersongeval
- Derde helft WK-2026: De echte winnaar van het WK staat niet op het veld
- Nieuwe leden Tuchtcolleges beëdigd; behandeling tuchtzaken kan worden hervat
- Warm en benauwd weekendweer; later op de dag kans op buien
- Venezuela hekelt Trinidad en Tobago om olielek: milieu- en economische schade dreigt
- President geeft ambassadeurs duidelijke opdracht: Surinaams belang voorop
- Derde helft WK 2026: Amerika walst met 4-1 over Paraguay
- Schenking US$ 3 miljoen Caribisch Ontwikkelingsbank bestemd voor ontwikkelingsprojecten