SABI Literatuurfestival 2026: lezing over Bea Vianen biedt inzichten in haar literaire loopbaan
Directeur Coco Duivenvoorde van Villa Zapakara gaf eerst een heldere uiteenzetting over het leesbevorderingsproject dat in de afgelopen periode samen met Skrifi is uitgevoerd. Zo was er onder meer een leestour voor kinderen in Paramaribo en in de districten Marowijne, Sipaliwini, Brokopondo, Saramacca, Coronie en Nickerie, evenals een kinderboekenfestival.
In haar lezing gaf Ostendorf aan dat Vianen de twijfelachtige eer heeft om de eerste Surinaamse vrouw te zijn van wie werk bij een Nederlandse uitgeverij verscheen. “Twijfelachtig, omdat dit pas in 1969 was en omdat de maatstaf voor deze Surinaamse schrijfster (uit de diaspora) dan Nederlands blijft.” Op één na spelen al haar romans zich af in Suriname. In al haar romans komt de multiculturaliteit van Suriname, en een enkele keer die van Nederland, naar voren — juist ook op de plekken waar die knelt en levens beïnvloedt. Het perspectief verschilt echter per boek.
In Sarnami hai (1969) is het het tienermeisje Sita dat zich door haar omstandigheden gevangen weet. In Strafhok (1970) wordt dit op scherp gezet door de politieke situatie in het verhaal, waarbij een staking van ambtenaren laat zien hoe sommigen nooit en anderen bij voorbaat schuldig worden bevonden (en gestraft). In Ik eet, ik eet, tot ik niet meer kan (1972) gaat het om jongens op een internaat in de stad, die zijn overgeleverd aan mevrouw Kooi, die de school runt. In Het paradijs van Oranje (1973) staat de – als mislukt te typeren – migratie naar Nederland centraal. Het hoofdpersonage is op zijn eigen manier gevangen in zijn keuze om naar Nederland te gaan en schrijver te worden. Zijn omstandigheden en die van zijn vrienden zijn deprimerend; enkelen keren terug naar Suriname. Nederland blijkt niet het beloofde paradijs. In Geen onderdelen (1979) staat de spanning tussen moslims en hindoes centraal in de straat waar een recent uit Nederland teruggekeerde Surinaamse schrijfster woont. Naast multiculturaliteit en etnische spanningen komen ook vrijheid en onvrijheid aan bod, in de manier waarop mensen keuzes maken of daartoe worden gedwongen.
In het tweede deel van de lezing ging Ostendorf in op het onderzoek dat zij verricht voor de biografie waaraan zij werkt over Vianen. Van Vianen is geen schrijversarchief bewaard gebleven; stukken van en over haar liggen verspreid en zijn schaars. Het vinden en interviewen van mensen die haar hebben gekend, vooral in Suriname, vormt momenteel de kern van het onderzoek. Uit de reacties bleek dat het publiek had genoten. Enkele aanwezigen gaven aan te hopen dat er in de toekomst meer lezingen zullen volgen.
Het SABI Literatuurfestival 2026 moet uitgroeien tot een podium dat de verschillende facetten van de Surinaamse literatuur samenbrengt: een plek waar het publiek zich kan verdiepen in onze literatuur, waar makers met elkaar in gesprek gaan en waar zij worden uitgedaagd buiten hun comfortzone te treden. Het is een meerdaags festival, gewijd aan de rijkdom en vernieuwing van de Surinaamse literatuur. Tijdens het festival staan schrijvers, muzikanten en andere makers centraal die de literatuur hebben gevormd én blijven vernieuwen.
Het programma van de eerste editie omvat naast de lezing over Bea Vianen ook een muzikale lezing van Xillan Macrooy. De locaties zijn Souposo, Spice Quest en de Anton de Kom-bibliotheek. Het festival wordt georganiseerd door Stichting Skrifi, met ondersteuning van het Nederlands Letterenfonds.
Vandaag
-
10:49
Communicatiestoringen en personeelstekort zetten luchtverkeersleiding onder zware druk
-
08:40
Libanon en Israël verlengen wapenstilstand na top in het Witte Huis
-
06:38
Emoties lopen hoog op tijdens behandeling strafzaak aanrijding Johannes Mungrastraat
-
04:36
Een bewolkte en natte vrijdag voorspeld
-
02:34
Agrarische sector fel over vertrek VKI-directeur en eist opheldering
-
01:47
Raad van Toezicht VKI wijst op ernstige tekortkomingen bij vertrek directeur
-
00:59
Column: Canawaima te veel vragen, te weinig antwoorden
-
00:01
Vakbondsleider Dwarka reageert op betaling van US$ 5000 bij Canawaima
Gisteren
- Inheemse diaspora doet eerste stap naar structurele samenwerking
- PAHO waarschuwt voor stijging mazelengevallen en roept op tot vaccinatie
- Directeur VKI stapt op na conflict met Raad van Toezicht
- Granman Matuariërs slaat alarm over illegale activiteiten in Matawai-gebied
- Bhoelai: Wie bewust leeft, kan langer en vitaler oud worden
- Nieuwe RvC Canawaima een feit
- BOG ontvangt middelen uit Brazilië voor bestrijding chikungunya
- Nederland kampt met grootste veiligheidsdreiging sinds WOII
- Kandidaten VN-chef beloven hervormingen en herstel vertrouwen
- Reparatiebedrijf Sardha doet aangifte tegen 'Newara' om vermeende facturen Canawaima
- Overwegend bewolkte dag met regenbuien
- Nieuwe Raad van Commissarissen Canawaima wordt vandaag benoemd na ophef
- Column: Voeg de daad bij het woord: Kraka Green Guardians baka!
- Minister Soeropawiro belooft doorbraak in slepende grondkwestie Mariënburg
Eergisteren
- Overheid geïnformeerd over impact Nieuw Burgerlijk Wetboek
- Felle brand verwoest pand in binnenstad
- Peruaanse ministers stappen op na conflict met president over F-16-deal
- Illegale vuilstort bij Ston Oso aangepakt, maar probleem blijft bestaan
- Caribisch gebied moet zich klaarstomen voor drogere, warmere jaren
- Jurist Marja Vos en oud-legerbevelhebber Ernst Mercuur overleden
- Verdachte aangehouden na aanval vrouw met kapotte fles
- Iran grijpt schepen in Straat van Hormuz na afgelasting aanvallen door Trump
- Strategische winst, sociale zorgen: de balans van vertrekkend bevelhebber Werner Kioe A Sen
- Mandarijncursus moet samenwerking tussen Suriname en China verdiepen
- Wisselvallig weer met plaatselijke regenbuien
- VS verlengt wapenstilstand met Iran, militaire top over Hormuz
- Column: Lobi kon furu mi dey
- Volledige RvC Canawaima ontslagen na ingrijpen regering