Column: Borrelpraat no. 934
“Bedoel je: ‘President terug met riante American Bank lening?”
“Sommige regeringen zijn alleen maar goed productief in het leegstropen van de wereld naar leningen.”
“Heren, die kop is er nog niet, dus jullie commentaar is voorbarig. Hier is de eerste kop: Directeur NH streeft in 2030 dat elke Surinamer eenmaal 24 uur elektra heeft. Met zonnepanelen.”
“Zullen al die mensen, overal in SU, ook op tijd hun stroomrekening betalen, of wordt het weer een gratis populistische stunt?”
“Volgende: DNA-lid uit haar bezorgdheid over plotseling hoge waterrekeningen.”
“Dat is hun werk daar in DNA: bezorgdheid uiten, regering vragen om zus en zo, en daarvoor vangen ze minstens 130.000 SRD per maand.`”
“Het blijkt dat het vooral gaat om de inningen van achterstallige waterrekeningen, geen verhoging van de waterprijs.”
“Heeft die meneer in Moengo die al meer dan 20 jaren zijn waterrekening weigert te betalen, intussen al betaald?”
“Ik zou zeggen: wij betalen niet, zolang meneer niet heeft betaald.”
“Ja, maar hij heeft het te druk om gewapende Chinezen uit het Sarakreekgebied met het vliegtuig weg te jagen, toegejuicht door een stelletje ongeregeld dat hem het eeuwige leven toewenst.”
“Volgende kop: Jongeman die na voetbalwedstrijd naar vechtpartij keek, door kogel geraakt.”
“Dus ga niet kijken naar dyugudyugu, want de kogels vliegen je opeens om de oren.”
“En steek vooral ’s avonds niet over, want ze slaan je met zeker 120 km per uur dood.”
“Eentje rijdt zelfs gewoon door en laat het slachtoffer zieltogend achter.”
“Moeten zulke verkeerscriminelen geen levenslang krijgen?”
“Dan moeten we nog erbij levenslang verzorgen? Jullie gaan boos op me worden, maar ik zou zeggen: de doodstraf eisen en neks meedoen met die internationale mode om die af te schaffen.”
“De volgende media-kop: De Juspol minister stelt dat een test met drie maanden flitsers laat zien dat 70 % van de voertuigen door rood licht heeft gereden.”
“Dat wil zeggen dat dit drie maanden lang is getolereerd?”
“Helpt een verkeersagent die zijn motro in het midden op dat kruispunt zet, niet beter?”
“Nee, want ze staan de hele dag al in de zon met hun Europese kleding.”
”Daarom hebben ze het recht onder balkons in de binnenstad te gaan bekomen van de hitte.”
“Terecht zei Hugo Essed dat dat hele korps ziek is.”
“En DNA-lid Pawiroredjo zegt heel terecht: ‘Alles verdwijnt binnen het Korps Politie Suriname: goud, kwik, arrestanten. Alleen de minister en de korpschef moeten nog meegenomen worden.”
“Wanneer wordt hij de voorzitter van de Groene Partij in de plaats van die…die…. dat…. deze…?”
“Volgende kop: Kakkerlak protesten in India: ‘We hebben het gehad.”
“Ja, hoe opvallend: de hoogste rechter in India noemde de hedendaagse jeugd aldaar ‘parasieten’ en ‘kakkerlakken’. Wat voor kromme rechter is dat?”
“Maar a ogri fu a kil tyari wan bun: alle ‘kakkerlakken’ verenigden zich via de social media toen een van hen de Kakkerlakken Partij oprichtte.”
“Zie daar wat eenheid kan brengen: ze eisten het aftreden van de minister van Onderwijs na geconstateerde lekken bij het examen.”
“En die ‘machtige’ premier Modi moest na 36 dagen van aanhoudende protesten van jongeren zijn minister van Onderwijs de laan uitsturen.”
“Wat een overwinning voor die ‘kakkerlakken’ en ze hebben hun succes opgedragen aan de ettelijke studenten die door deze examenlekken zelfmoord hebben gepleegd.”
“Ze zijn van de ‘Generatie Z’ en verslinden de kritische One Piece stripverhalen van een Japanse manga-tekenaar. Zie de foto’s op Sterrennieuws.”
“Maar ook in Oekraïne zijn het de jongeren geweest die door massale demonstraties President Zelenski gedwongen hebben die corrupte ouwe opperbevelhebber van het leger te ontslaan.”
“Komt ervan: eerst ontsloeg hij Fedorov, de veelbelovende jonge minister van Defensie, die tegen de corruptie strijdt.”
“En dankzij zijn inventiviteit met drones heeft Oekraïne nu een voorsprong op de oorlog tegen de Russen.”
“En nu eisen die jongeren de terugkeer van hun idool Fedorov.”
“Net als bij die Modi geldt bij Zelenski: ‘Time to go, buddy. Prepare to get out.”
“En er is in onze sfeer een nieuw boek verschenen van weer zo een dromer over de diaspora van Surinamers.”
°Ja, die moeten wereldwijd de handen ineen slaan en Suriname, waar ze ergens eens een band mee zeggen te hebben, omhoog tillen. Althans, dat stelt de schrijver van dit nieuwe boek.”
“Heel mooi en nu pas, nu we aan oil and gas gaan verdienen.”
“Natuurlijk eist de auteur van dat diaspora boek, allerlei voordelen die wij niet eens aan onze ‘hier-a-spora’ kunnen geven.”
“Zoals?”
“De ontwikkeling van een integrale Diasporavisie 2050.”
“Moeten wij dat in onze tijd gaan doen? Ik dacht dat de auteur dat in zijn boek had gedaan.”
“Verder: modernisering van de PSA-regeling; de regeling voor Personen van Suriname Afkomst.”
“Nu al mogen ze visumvrij reizen, vrijheid om hier te werken en de optie om langer te verblijven. Wat voor modernisering wil men?”
“Onze overheid kan jonge afgestudeerden niet eens goede perspectieven alhier bieden, ze trekken daarom weg, Dan moeten we het anderen gemakkelijker maken om terug te komen om van onze oil and gas-inkomsten te komen snoepen?”
“Ook nog: de instelling van een Nationale Diasporaraad.”
“Nog zo een oeverloze babbelclub erbij? En wie gaan erin zitten en wat wordt de wettelijke basis ervan?”
“En nu komt een mooie eis van die diaspora-dromer in z’n boek: ‘een parlementaire vertegenwoordiging van de diaspora via een apart kiesdistrict.”
“Da’s een goeie hallucinatie, ik zie het al: kiesdistrict Diapoti met tien zetels. Dan zal onze grondwet gewijzigd moeten worden, want ons land telt sinds de afgelopen verkiezingen maar één groot kiesdistrict."
“Dan zie je toch dat dit soort zoete dromers buiten onze realiteit leven.”
“Ik blijf het zeggen: laat deze mensen met hun diaspora dromen rustig in hun diaspora blijven zweven.”
“Maar laten we eerlijk zijn, die politieke kliekjes hier maken er een steeds grotere rotzooi van. We kunnen altijd van de kennis, ervaring en het kritisch vermogen van onze ‘diasporanen’ leren.”
”Helemaal eens, maar kom dan niet allerlei eisen stellen, dan blijf liever daar. We hebben al genoeg aan ons hoofd.”
“Laat de diaspora bijvoorbeeld een fonds in het buitenland oprichten, elke diasporaan stort daar 50 euro per maand in, zeg je hebt 50.000 van die goed gemotiveerde diasporanen, dan is dat 2,5 miljoen euro per maand is per jaar 30 miljoen euro.”
“Ja, daar kunnen ze aardig wat sociale projecten mee uitvoeren.”
“Yeaaah, leve de bribasporta, yeah.°
“Sjaak heeft al een dikke tong van de sopi-spora.”
“Geen proost daarop, geef hem nu water.”
Rappa
Vandaag
-
23:30
SLM-vlucht naar Amsterdam geannuleerd na technisch mankement
-
23:02
Column: Borrelpraat no. 934
-
22:34
Gewapende overval op supermarkt Quan Tai aan Henck Arronstraat
-
20:39
Cubaanse president beschuldigt VS van genocide en poging tot overname
-
18:36
Simons bij terugkeer uit Engeland: 'Internationale steun cruciaal voor nieuwe economische fase'
-
16:35
Het belang van een onafhankelijke Nationale Ombudsman
-
14:33
Nieuw boek pleit voor mondiale Surinaamse natie en grotere rol diaspora
-
12:30
Man overleden na aanrijding op kruising Latour- en Franklinweg
-
10:52
De onzichtbare handen achter het moderne voetbal
-
08:54
Leerkrachten pleiten voor bredere invoering van 'Het Begint Bij Mij'-programma
-
06:56
Regering wil heel Suriname in 2030 voorzien van 24-uurs stroom
-
04:58
Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
-
03:05
'Kakkerlak'-protesten India: 'We hebben het gedaan'
-
01:03
Bescherm onze mangroven: het is nu tijd om in actie te komen!
-
00:01
Gouddossier 3: Een jaar na de belofte: waar staat de goudsector?
Gisteren
- Uitbreiding vrij verkeer binnen CARICOM moet meer beroepsgroepen kansen bieden
- Voetbal tussen waarneming en waardering
- Films brengen basisscholieren in contact met Franse taal en cultuur
- Voetganger overleden na aanrijding: doorgereden autobestuurder gezocht
- Derde helft WK 2026: Dank u, Thank you, Gracias
- Een kritieke ecologische en humanitaire crisis in het binnenland van Suriname
- Geiten als trofeeën
- Districtscommissariaat Paramaribo Midden verhuist naar eigen werkgebied
- Wereldbank schat schade door aardbevingen in Venezuela op $19,6 miljard
- Overwegend warm en zonning weer; later kans op buien
- Dodelijke aanrijding tussen vrachtwagen en personenauto op kruising Sumatraweg-Houttuinweg
- Ken syfilis in 2026
- Starnieuws gouddossier 2; Asabina: Regering weet wat misgaat in goudsector, maar grijpt niet in
Eergisteren
- Hoogleraar Moomou: Een gedeelde rivier vraagt om gedeelde verantwoordelijkheid
- Rosina
- Amatmohamed vraagt duidelijkheid over importverbod bestrijdingsmiddelen
- Verdachte brand Henck Arronstraat voorlopig vrij; strafzaak opnieuw aangehouden
- Het examen begint in 2028
- Asabina eist duidelijkheid over massale vissterfte
- OIS eist actie van president Simons na milieuramp in Saramacca
- Verdachte in zaak rond vermiste Braziliaanse voorwaardelijk vrijgelaten
- Quorumproblemen overschaduwen unanieme aanname VN-protocol tegen doodstraf
- Opnieuw zeer warm; Saharastof zorgt voor heiige lucht
- Klimaatverandering versterkt droogterisico’s in Europa door extreme hitte
- Column: De goudsector zonder gezag, de les van Sarakreek
- Starnieuws gouddossier 1: Actie tegen Chinese werknemers Sarakreek slechts deel van thriller