Cubaanse veiligheidstroepen verlaten Venezuela nu Amerikaanse druk toeneemt
De Venezolaanse interim-president Delcy Rodriguez heeft haar bescherming toevertrouwd aan Venezolaanse lijfwachten, volgens vier van de bronnen, in tegenstelling tot de afgezette president Nicolás Maduro en zijn voorganger, wijlen president Hugo Chávez, die beiden vertrouwden op Cubaanse elitetroepen.
Volgens de Cubaanse regering zijn 32 Cubanen omgekomen bij de Amerikaanse militaire aanval waarbij Maduro op 3 januari werd gevangengenomen. Deze soldaten en lijfwachten maakten deel uit van een diepgaande veiligheidsovereenkomst tussen Caracas en Havana die eind jaren 2000 van start ging. Cubaanse inlichtingenofficieren waren ingebed in het leger en de machtige Venezolaanse contraspionage-eenheid DGCIM, die essentieel was voor het uitschakelen van binnenlandse oppositie.
"De Cubaanse invloed was absoluut essentieel" voor het voortbestaan van de Chavistische regering, aldus Alejandro Velasco, universitair docent geschiedenis aan de New York University en expert op het gebied van Venezuela.
Binnen DGCIM zijn enkele Cubaanse adviseurs uit hun functie ontheven, volgens een voormalig Venezolaans inlichtingenofficier. Sommige Cubaanse medische medewerkers en veiligheidsadviseurs zijn de afgelopen weken per vliegtuig van Venezuela naar Cuba gereisd, aldus twee van de bronnen.
Een bron dicht bij de regerende partij van Venezuela zei dat de Cubanen op bevel van Rodríguez vertrokken vanwege Amerikaanse druk. De andere bronnen waren niet duidelijk over de vraag of de Cubanen door de nieuwe Venezolaanse leiding gedwongen werden te vertrekken, of ze uit eigen beweging vertrokken, of dat ze door Havana werden teruggeroepen.
Het besluit om Cubanen uit de presidentiële garde en de contraspionage-eenheid te verwijderen, is niet eerder gemeld.
Trump wil einde banden Venezuela-Cuba
Voor de operatie om Maduro af te zetten, werkten duizenden Cubaanse artsen, verpleegkundigen en sportcoaches in Venezuela als onderdeel van welzijnsprogramma's die onder Chávez waren gestart. In ruil daarvoor voorzag Venezuela Cuba van een broodnodige bron van olie.
Na de Amerikaanse aanval beloofde de Amerikaanse president Donald Trump een einde te maken aan de veiligheidsrelatie tussen Venezuela en Cuba. “Cuba leefde jarenlang van grote hoeveelheden olie en geld uit Venezuela. In ruil daarvoor leverde Cuba ‘veiligheidsdiensten’ aan de laatste twee Venezolaanse dictators, MAAR DAT IS NU VOORBIJ!”, schreef hij op 11 januari op Truth Social.
In reactie op vragen over de Amerikaanse druk op Venezuela om de banden met Cuba te verbreken, zei een functionaris van het Witte Huis dat de VS “een zeer goede relatie hebben met de leiders van Venezuela” en dat zij geloven dat Rodríguez’ “eigenbelang overeenkomt met het bevorderen van onze belangrijkste doelstellingen”.
Het verbreken van de relatie tussen Venezuela en Cuba maakt deel uit van Washingtons bredere strategie om de communistische regering van Havana omver te werpen. Sinds half december heeft Washington Venezuela de olietransporten naar Cuba ontzegd, waardoor het eiland economisch wordt verstikt.
De Amerikaanse regering “is in gesprek met Cuba, waarvan de leiders een akkoord zouden moeten sluiten”, aldus de functionaris.
De Cubaanse regering heeft gezegd open te staan voor dialoog op basis van gelijkwaardigheid, terwijl ze de olieblokkade veroordeelt en belooft zich te verzetten tegen Amerikaanse interventie.
Noch de Cubaanse, noch de Venezolaanse regering reageerden op verzoeken om commentaar. Beide landen hebben publiekelijk hun voortdurende relatie bevestigd.
Rodriguez, de dochter van een voormalige marxistische guerrillastrijder, is al lange tijd een bondgenoot van Maduro en lid van de regerende Socialistische Partij van Venezuela. Volgens tien Amerikaanse en Venezolaanse bronnen staat ze ook persoonlijk dicht bij de Cubaanse regering.
Op 8 januari verscheen Rodriguez samen met de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodriguez bij een met bloemen overladen herdenkingsdienst in Caracas voor de slachtoffers van de Amerikaanse aanval.
"Aan het moedige Venezolaans volk, wij betuigen Cuba onze diepste solidariteit," zei Bruno Rodriguez tijdens het evenement, waarna hij de strijdkreet van een van de leiders van de Cubaanse revolutie, Ernesto "Che" Guevara, herhaalde: "Hasta la victoria siempre" (Tot de overwinning, altijd).
Later in januari sprak Delcy Rodriguez ook telefonisch met de Cubaanse president Miguel Diaz-Canel en zei na afloop dat de twee landen "verenigd" bleven. Diaz-Canel zei na hetzelfde telefoongesprek dat Cuba zich inzet om "de historische banden van broederschap en samenwerking te blijven versterken".
Wat betreft de relatie tussen de twee landen zei de Witte Huis-functionaris: "President Trump begrijpt dat ze bepaalde verklaringen moeten afleggen om binnenlandse politieke redenen."
Vliegen terug naar Cuba
Een bron die bekend is met de denkwijze van de Cubaanse regering zei dat sommige militairen die gewond raakten bij de Amerikaanse aanval zijn teruggekeerd naar Cuba, maar dat anderen actief zijn gebleven in Venezuela. De bron zei ook dat veel Cubaanse artsen nog steeds zorg verlenen in Venezuela.
De Cubaanse staatsmedia meldden begin januari dat de opschorting van commerciële vluchten en de sluiting van het Venezolaanse luchtruim een achterstand hadden veroorzaakt waardoor Cuba geen artsen kon repatriëren van vakanties of na afloop van hun missies in Venezuela. Die vluchten werden hervat in de week na de Amerikaanse aanval op 3 januari, aldus die berichten.
Een Amerikaanse bron die bekend is met de zaak zei dat, hoewel de Cubaanse aanwezigheid afneemt, sommige undercoveragenten van de inlichtingendienst waarschijnlijk in het land zullen blijven om te zien hoe de politieke situatie zich ontwikkelt.
Frank Mora, die onder de regering-Biden als Amerikaans ambassadeur bij de Organisatie van Amerikaanse Staten diende, zei: "Rodriguez gaat zeer voorzichtig te werk."
"Ze wil de Cubanen op afstand houden totdat de situatie tot rust komt, totdat haar machtspositie duidelijk is, maar ze wil ze ook niet volledig aan hun lot overlaten," zei Mora.
Ten minste enkele Cubaanse militaire adviseurs werken nog steeds in Venezuela, aldus vier bronnen die bekend zijn met de zaak. Cubaanse professoren blijven ook lesgeven aan de staatsuniversiteit voor politie en veiligheidsdiensten, bekend als UNES, volgens een voormalig politieagent.
John Polga-Hecimovich, een professor aan de Amerikaanse marineacademie in Maryland die de rol van Cubaanse veiligheidsadviseurs in Venezuela heeft bestudeerd, zei dat de erfenis van de Cubaanse contraspionage-inspanningen nog steeds zichtbaar is in Caracas, waar Maduro's belangrijkste loyalisten aan de macht blijven.
"De Cubanen zijn er niet in geslaagd Maduro te beschermen, maar ze hebben een cruciale rol gespeeld in het in stand houden van de Chavistische regering," zei Polga-Hecimovich. "De couppreventie heeft uitstekend gewerkt."
Vandaag
-
18:14
Derde helft WK 2026: Frankrijk herpakt zich en wint van Senegal
-
16:45
Afonsoewa: Begroting moet meer opleveren voor de burger
-
14:47
Iran verdeeld over akkoord met de VS: hardliners versus gematigden
-
12:46
Aristo Kelly officieel belast met waarneming directeurschap Volkshuisvesting
-
10:48
Derde helft WK 2026: Dag 6- Kan Senegal opnieuw Frankrijk verrassen?
-
08:50
Vreedzaam: Kabinet van de President moet beleid coördineren, niet bepalen
-
06:52
Hoewel akkoord met VS is bereikt, hebben Iraniërs bedenkingen over vrede
-
04:54
Weer blijft wisselvallig: kans op buien neemt opnieuw toe
-
02:57
Gajadien: Begroting rust te veel op toekomstige olie-inkomsten
-
00:59
Column: Wie bestuurt de Van 't Hogerhuysstraat?
-
00:26
Derde helft WK 2026: Iran-Nieuw-Zeeland 2-2, buiten speelde zich een groter verhaal af
-
00:01
Parmessar: Begroting 2026 is brug tussen crisis en economisch herstel
Gisteren
- 1-jarige jongen verdrinkt in emmer met water op Laarwijk
- CBvS wil burgers beter voorbereiden op digitale financiële toekomst
- Derde helft WK 2026: Saudi-Arabië verrast, Uruguay knokt zich terug naar 1-1
- Masterclass waarschuwt: olie-inkomsten alleen garanderen geen welvaart
- Derde helft WK 2026: België en Egypte niet verder dan een gelijkspel: 1-1
- Hoe Pakistan een akkoord tussen de VS en Iran bereikte na meer dan 100 dagen oorlog
- Derde helft WK 2026: Spanje loopt averij op tegen Kaapverdië
- VES: Geen sprake van echte macro-economische stabiliteit
- Derde helft WK 2026: Dag 5, Strijd om punten en verrassingen op het veld
- Derde helft WK 2026: Hoe de miljarden van het WK worden verdeeld
- Modernisering rechterlijke macht: Wet WIPA, de rechtsstaat tussen retoriek en procedure
- G7-leiders zonder China zou een vergissing kunnen zijn
- Wisselvallig weer houdt aan: afwisseling van opklaringen en buien
- Bronto Somohardjo: Ik blijf mijn grondwettelijke taken uitvoeren
- Derde helft WK-2026: Zweden te sterk voor Tunesië en wint met 5-1
- Column: Een fragiel begin in een wereld vol onzekerheid
- DNA begint aan intensieve begrotingsmarathon; focus op prioriteiten, sociale sector en productie
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 928
- Derde helft WK 2026: Ivoorkust verrast en wint laat van Ecuador in spannend duel
- Boot met zeven opvarenden omgeslagen op Brokopondostuwmeer; iedereen gered (update)
- Derde helft WK 2026: Japan sleept op de valreep een punt uit het vuur tegen Nederland: 2-2
- Wereldbankgroep pompt miljoenen in Caribisch fonds; ook Suriname komt in aanmerking
- Derde helft WK 2026: Routinier Duitsland walst over debutant Curaçao: 7-1
- Bouva ziet kansen voor sterkere economische as tussen Suriname, Guyana en Trinidad
- Derde helft WK 2026: Curaçao schrijft geschiedenis op vierde toernooi-dag
- God Governance: een Bijbels geïnspireerd model; de oplossing
- Derde helft WK 2026: Van straatvoetbal naar het WK
- Muziek brengt licht in Fort Zeelandia
- Rustige start van zondag, later toenemende kans op regenbuien
- Derde helft WK 2026: Australië verrast Turkije en wint met 2-0 in Vancouver
- Waarom daalt de prijs van goud?
- Derde helft WK 2026: Schotland boekt zwaarbevochten overwinning op Haïti
- Jaarplan: internetgebruik groeit, maar 138.000 Surinamers zijn nog altijd offline