Verkiezingen in Thailand en Japan: risico op politieke onzekerheid en versterking conservatieve leiders
In Thailand staat een driehoofdige politieke strijd centraal tussen de conservatieve Bhumjaithai-partij van premier Anutin Charnvirakul, de progressieve People's Party en de populistische Pheu Thai partij, gesteund door ex-premier Thaksin Shinawatra. Analisten verwachten dat geen enkele partij een absolute meerderheid zal behalen, wat de politieke onrust kan voortzetten.
Premier Charnvirakul riep de verkiezingen uit te midden van een grensconflict met buurland Cambodja, een zet die volgens deskundigen is bedoeld om in te spelen op een golf van nationalisme. De populaire progressieve People's Party, die pleit voor structurele hervormingen, leidt de peilingen, maar heeft mogelijk niet genoeg zetels voor een meerderheid.
Een bijkomende uitdaging is een referendum over een nieuwe grondwet, waarbij kiezers mogen beslissen over het vervangen van de huidige militaire grondwet uit 2017. Het land kent sinds het einde van de absolute monarchie in 1932 al twintig verschillende grondwetten, vaak na militaire coups. Het resultaat van het referendum kan grote invloed hebben op de toekomstige politieke machtsverdeling.
In Japan lijken de verkiezingen voor het Lagerhuis een relatief zekere overwinning te worden voor premier Takaichi, de eerste vrouwelijke premier van het land. Met een conservatieve coalitie die volgens peilingen veruit de meeste zetels zal winnen, kan Takaichi haar ambitieuze plannen voortzetten, waaronder belastingverlagingen en een versterking van de defensie, mede gericht tegen China. Haar populariteit is vooral groot onder jonge kiezers, hoewel de opkomst door zware sneeuwval in delen van het land onder druk staat.
Takaichi kreeg vlak voor de verkiezingen nog de steun van de Amerikaanse president Donald Trump, wat haar rechtse achterban kan versterken. Toch kan dat ook gematigde kiezers afschrikken. De Japanse verkiezingen vinden plaats in uitzonderlijke winterse omstandigheden, wat de stemming en opkomst kan beïnvloeden.
Beide verkiezingen worden nauwlettend gevolgd, omdat ze signalen geven over de richting van de politieke ontwikkelingen in twee belangrijke Aziatische landen. Terwijl Japan zich voorbereidt op stabiliteit onder een krachtige conservatieve leiding, worstelt Thailand met fragmentatie en onzekerheid, waarbij de uitkomst van de verkiezingen en het grondwetsreferendum bepalend zullen zijn voor de toekomst van de democratie en economische hervormingen.
Vandaag
-
08:48
Verkiezingen in Thailand en Japan: risico op politieke onzekerheid en versterking conservatieve leiders
-
06:50
Zheng: hervormingswetten versterken rechtsstaat en internationale positie Suriname
-
04:53
Vanmiddag kans op regen, overwegend bewolkte dag
-
02:55
Japan in sneeuwstorm naar stembus in verkiezingstest voor premier Takaichi
-
00:57
Asabina: Geen gelegenheidswetgeving, maar noodzakelijke versterking rechtsstaat
-
00:00
SVJ 35 jaar: van verdeeldheid naar professionele eenheid in de journalistiek
Gisteren
- Bouva in Dubai: Suriname zet in op regionale projecten voor toerisme, transport en sargassum
- Schermutseling bij school loopt uit de hand: man neergestoken, auto vernield
- Gewapende overval op goudveld Brownsweg: negen arbeiders gekneveld achtergelaten
- Reyme: perceptie van klassejustitie ondermijnt rechtsstaat
- Start ATC-opleiding voor versterking luchtvaart
- Een centrale verkiezingsautoriteit voor Suriname?
- Bezorgdheid over Nutrilon-babyvoeding in Suriname na internationale terugroepactie
- Caricom stuurt waarnemersmissie voor parlementsverkiezingen in Barbados
- Debat over procureur-generaal: waar liggen rechtsstatelijke grenzen?
- Gedeeltelijke vergunningenstop voor kip uit vogelgriepgebieden
- Mix van zon, bewolking en beperkte neerslagkansen
- Lahore viert heropleving van Basant festival na verbod van 18 jaar
- CBvS-verslag 2025: Economie groeit beperkt; druk overheidsfinanciën en inflatie neemt toe
- Ebu Jones: wetsvoorstellen noodzakelijk voor herstel vertrouwen in rechtsstaat
Eergisteren
- Regionale veiligheid centraal bij ontmoeting president Simons en CARICOM IMPACS
- Twee woningen volledig verwoest door brand aan Florris Zwakkestraat
- Politie-interventies leiden tot ruim 260 aanhoudingen
- HR, PG of RB? Niet meer macht, maar beter recht
- 17 februari nationale vrije dag: Jaar van Vuurpaard
- Ramadan: NDP start landelijke voedselondersteuning voor moskeeën
- Brazilië opent deur voor gedeeltelijk handelsakkoord tussen Mercosur en China
- Decentralisatie van het onderwijs is niet langer een keuze, maar een bittere noodzaak
- Dodelijk verkeersongeval aan Kwattaweg eist leven van bromfietser
- VS breidt hulp aan Cuba uit ondanks olieblokkade
- Betterson waarschuwt: geen emotionele wetgeving rechterlijke macht en meerdere pg’s
- Behandeling strafzaak tegen advocaat Derrick Veira van start
- Zonnige dag met kans op lokale buien
- VES kritisch over verlaging goudroyalty: Regering beloont illegaal gedrag
- Column: De toon maakt de muziek; geschaad vertrouwen in de pg
- Kantonrechter gelast gevangenneming FAI-ex-directeur Nitesh Ramlakhan
- Santokhi: Grove leugen dat ik pg ooit opdracht heb gegeven