Belastingopbrengsten kelderen: oliecontract kost Guyana US$ 2.3 miljard aan vrijstellingen
De Guyana Revenue Authority (GRA) heeft in de eerste helft van 2025 een daling van de inkomstenbelasting geregistreerd. Volgens het halfjaarverslag van de Bank of Guyana daalde de opbrengst met 4,9 procent, tot 123,4 miljard Guyanese dollar, vergeleken met dezelfde periode in 2024. De lagere belastingopbrengst steekt schril af tegen de enorme bedragen die Guyana misloopt door het controversiële Production Sharing Agreement (PSA) van het Stabroek Block. Onder deze overeenkomst zijn de exploitanten — ExxonMobil Guyana Limited (EMGL), Hess Guyana Exploration Ltd., en het Chinese CNOOC — vrijgesteld van het betalen van inkomstenbelasting.
Volgens het Guyanese medium Kaiture News is uit financiële overzichten gebleken dat Guyana in 2024 maar liefst GYD 493 miljard/US$ 2.3 miljard. (1 US$ = 209 GYD) inkomstenbelasting heeft kwijtgescholden voor deze drie bedrijven. ExxonMobil rapporteerde een belastingbedrag van ruim GYD 260 miljard, Hess 209 miljard dollar, en CNOOC bijna GYD 23 miljard bedragen die Guyana wél registreert, maar niet daadwerkelijk ontvangt.
Volgens het contract betaalt de overheid deze belastingen “namens” de bedrijven uit haar eigen winstaandeel. Hierdoor worden de inkomsten die Guyana uit de olieproductie ontvangt verder uitgehold.
Op basis van de PSA mogen de bedrijven 75% van de olieproductie behouden om hun kosten terug te verdienen (cost oil). De resterende 25% wordt als winst verdeeld: 12,5% voor Guyana en 12,5% voor het consortium. Van hun deel dragen de bedrijven slechts 2% royalty af. Uit het Guyanese aandeel moeten vervolgens opnieuw de belastingen van ExxonMobil en partners worden voldaan.
Deze constructie — die de oliebedrijven effectief belastingvrij stelt — heeft internationaal en lokaal veel kritiek opgeleverd. Toch heeft de regering onder president Irfaan Ali aangegeven het contract niet te willen heronderhandelen, verwijzend naar de “heiligheid van contracten”.
In Artikel 15.1 van de overeenkomst staat dat ExxonMobil en zijn dochterondernemingen niet onderworpen zijn aan belasting, btw, accijnzen, invoerrechten of andere heffingen met betrekking tot inkomsten uit petroleumactiviteiten. In Artikel 15.4 wordt vastgelegd dat de minister belast met petroleumzaken een bedrag gelijk aan de verschuldigde belastingen aan de GRA moet betalen — en dat ExxonMobil zelfs een belastingbewijs kan krijgen om dubbele belastingheffing in de VS te vermijden.
Ondanks deze terugval steeg de totale overheidsinkomstenstroom — exclusief middelen uit het Natural Resource Fund (NRF), het Guyana REDD+ Investment Fund en Carbon Credit Sales — met 3,6 procent naar GYD 235,4 miljard. Deze groei is vooral te danken aan een stijging van de belastinginkomsten met 2,3 procent, tot GYD 221 miljard, ondersteund door een gunstige economische basis in zowel de niet-olie-economie als de olie- en gassector.
De terugloop in de inkomstenbelasting werd voornamelijk veroorzaakt door lagere persoonlijke inkomensbelastingen, die met 14,8 procent daalden naar GYD 33,6 miljard, en een scherpe daling van 21,7 procent in inhoudingsbelastingen, die uitkwamen op GYD 30,8 miljard. Belastingen afkomstig van staatsbedrijven namen eveneens af, met 12,4 procent, tot GYD 1,8 miljard. Belastingen van particuliere ondernemingen daarentegen stegen met 17,1 procent naar GYD 57,1 miljard.
Vandaag
-
20:20
Simons brengt begin juni officieel bezoek aan Dominicaanse Republiek
-
18:17
Weg naar Zee: een tikkende tijdbom – dijken zijn niet de oplossing
-
16:14
President eind mei naar Brazilië; samenwerking wordt verdiept
-
14:12
Jonge vrouw overlijdt na plotselinge gezondheidsklachten; onderzoek gestart
-
12:44
Nationale gebedsdag moet bijdragen aan herstel van normen en waarden
-
10:48
Hormuz centraal in VS-Iran onderhandelingen, Golfregio bezorgd
-
08:51
Onderwijs: méér dan scholing — een noodzakelijke nuancering
-
06:53
Herinneringen aan Albert Adama
-
04:55
Zon, bewolking en regen wisselen elkaar af
-
02:57
Amnesty noemt Netanyahu, Putin en Trump vraatzuchtige roofdieren
-
00:59
Column: Corruptie als systeem: wie houdt nog toezicht op de toezichthouders?
-
00:00
Regering belooft ingrijpen bij Canawaima: RvC onder druk na crisis
Gisteren
- 53 deelnemers in Nickerie getraind voor werk in toerisme en dienstverlening
- Taxirit eindigt in nachtmerrie: passagier beroofd van duizenden dollars
- KPS boekt resultaten met interventieacties: 174 aanhoudingen in maart
- Tsjaad stuurt 1.500 troepen naar Haïti als onderdeel van VN-veiligheidsmacht
- Gestolen bronzen borstbeeld ex-wnd. president teruggevonden; twee verdachten aangehouden
- Man (68) overlijdt na val uit ramboetangboom
- Menno-wel of Menno-niet
- Japan versoepelt tsunami-waarschuwing na aardbeving met kracht van 7,7
- Parmessar: ingrijpen GBB eerste stap, maar volledige transparantie blijft nodig
- Saleh nieuwe voorzitter Surinaamse Libanese Vereniging; inzet op vernieuwing en groei
- Overwegend bewolkte dag met regenbuien in het hele land
- Blokkade Straat van Hormuz remt Iran-VS gesprekken
- Column: Onderwijs, de onmisbare bouwsteen voor mens en natie
- Crisis bij Canawaima: beschuldigingen van belangenverstrengeling en machtsstrijd
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 920
- Waterschap Corantijn Project vraagt aandacht voor tekorten tijdens bezoek aan RO
- Familie Ramdat Misier verontwaardigd over diefstal borstbeeld en vraagt om snel ingrijpen
- Newmont stelt invoering nieuw werkrooster tijdelijk uit na overleg met overheid
- Blokkade van Straat van Hormuz legt wereldwijde olietoevoer lam
- Economisch herstel, maar geen verlichting voor de burger
- Humanoïde robots lopen menselijke atleten voorbij in halve marathon in Beijing
- Criminelen slaan toe bij Parsasco
- Gajadien: Zonder kansen voor jongeren groeit wereldwijde instabiliteit
- Zonnige zondag en lokale buien
- Mexico, Spanje en Brazilië steunen Cubaanse soevereiniteit
- Parmessar pleit voor versterkte parlementaire samenwerking op IPU-bijeenkomst in Turkije
- GBB grijpt in bij gronduitgifte Apoera; BV's ingetrokken en South-Drain opnieuw bekeken