Column: De kwetsbaarheid van momenten – en wat we ermee doen
Moment na moment glijdt voorbij, zoals kleuren vervagen, zoals de wind die zachtjes alles meeneemt. Terwijl het leven ons uitnodigt om te koesteren, te verbinden en lief te hebben, laten we ons afleiden door wat er eigenlijk niet toe doet. We verliezen ons in politieke strijd, in sociale media-ruzies, in onbegrip geworteld in angst of vooroordelen.
Mahdi, mijn Afghaanse broertje, beleefde afgelopen week moeilijke momenten toen het internet in zijn land werd afgesloten en hij geen contact kon maken met zijn familie en kennissen. Het was hartverscheurend hem zo kapot te zien, iemand die je altijd begroet met een grote lach. In een verscheurd land als Afghanistan, hoe schrijnend moet het niet zijn om niet te weten wat er gebeurt met je geliefden?
In die onzekere uren probeerden we hem op onze eigen manier te troosten. Juist op dat moment beseften we allen de kwetsbaarheid van het leven en de kostbaarheid van onze verbondenheid. Die gedeelde kwetsbaarheid bracht ons dichter bij elkaar.
'Het leven is als een plotselinge golf van vreugde,
maar ook een golf die ons kan verrassen en bedriegen.
Wat voor geluk is het dat brandt en dooft,
dat zelfs samen niet helemaal compleet is?
Leef voor het moment, want straks is het voorbij.
Vertel me, wat neem je mee als herinnering?
We kwamen met lege handen,
en zo zullen we ook weer gaan,
maar de zoete woorden van liefde laten een licht achter.'
maar ook een golf die ons kan verrassen en bedriegen.
Wat voor geluk is het dat brandt en dooft,
dat zelfs samen niet helemaal compleet is?
Leef voor het moment, want straks is het voorbij.
Vertel me, wat neem je mee als herinnering?
We kwamen met lege handen,
en zo zullen we ook weer gaan,
maar de zoete woorden van liefde laten een licht achter.'
Mahdi is weer zichzelf nu het internet in Afghanistan is hersteld. Sri Lanka, Bangladesh, Pakistan, India – allemaal landen die de littekens van verdeeldheid dragen. Die broertjes van mij weten wat leven in onzekerheid betekent en, ondanks hun eigen vertwijfeling, hebben ze geprobeerd Mahdi troost te bieden.
Hier in Beijing ervoer ik opnieuw een moment dat diepe indruk op me maakte. Marlon, mijn grote broer uit Jamaica, en ik werden op straat aangesproken door een Chinese man, Hopo. Met respect en oprechte interesse vroeg hij waar we vandaan kwamen en wat ons naar Beijing bracht. Terwijl het drukke verkeer voorbij raasde, raakten we in gesprek en nodigde hij ons uit mee te gaan naar zijn appartement, niet ver van waar wij onze boodschappen hadden gedaan.
Het is Golden Week, een feestweek in China, en Hopo ontving ons warm in zijn huis dat hij nog aan het afbetalen is. Hij woont er met zijn vrouw, dochters en schoonzoon, die allemaal hun steentje bijdragen. Met een biertje, sprankelend water en thee spraken we openhartig met elkaar. De warmte van die eerste ontmoeting – drie vreemdelingen uit verschillende werelden – voelde als een kostbaar moment om te koesteren. Het zette me aan het denken over wat het leven écht betekent.
Hier in Beijing zie ik dagelijks hoe mensen hun weg zoeken in een enorme, complexe samenleving. Toch zijn het vaak die kleine momenten van vriendelijkheid, het onverwachte gesprek, de glimlach van een onbekende die het leven betekenis geven. Het doet me denken aan wat we in Suriname ervaren, waar gemeenschappen ondanks uitdagingen dicht bij elkaar staan, waar tradities en warmte het mogelijk maken om het leven te vieren, ook als het moeilijk is.
Op de een of andere manier laten zulke momenten ons beseffen dat we geen garantie hebben op morgen. Dus laten we vandaag kiezen om het moment betekenis te geven. Laten we de haat laten varen en ruimte maken voor liefde en compassie. Want uiteindelijk zijn het die momenten – vol warmte en begrip – die het leven de moeite waard maken.
Indra Toelsie
ps. Mijn ouders herdenken vandaag hun 63e huwelijksjaar. Ik ben intens dankbaar dat ze, allebei in goede gezondheid, nog altijd deel uitmaken van ons leven. Dit moment koester ik met heel mijn hart.
Vandaag
-
03:17
Lula waarschuwt Trump: 'Bemoei je niet met Braziliaanse verkiezingen'
-
02:31
Asabina vraagt regering om opheldering over aangekondigde ontruimingsactie in 21 Bergi
-
01:23
Derde helft WK 2026: Colombia verslaat WK-debutant Oezbekistan met 3-1
-
01:23
TAS verdient antwoorden, geen afleidingen
-
00:59
Column: Voetbalbeleving vs hebzucht
-
00:00
RvC TAS wil CLAD-onderzoek naar financieel beheer; directeur spreekt van verdraaide voorstelling van zaken
Gisteren
- Gewapende groepen op goudvelden: symptoom van een staat die haar fiscale taak niet uitvoert
- Derde helft WK 2026: Ghana strijdt zich in slotminuten naar belangrijke 1-0 zege op Panama
- AdeKUS-docent promoveert in België
- Derde helft WK 2026: Engeland wint spectaculaire WK-klassieker van Kroatië met 4-2
- Tiener verdronken tijdens zwemmen in diepe goot in Lelydorp
- OAS verwerpt beschuldigingen aan adres van secretaris-generaal Ramdin
- Derde helft WK 2026: DR Congo verrassend gelijk tegen Portugal
- Overheid werkt aan gezamenlijke aanpak voor kwikvrije goudwinning
- Derde helft WK 2026: Dag 7 Cristiano Ronaldo jaagt op doelpuntenrecord
- Vrouw aangehouden na bloedige vechtpartij onder vissers in Meerzorg
- Bestaansrecht ressort- en districtsraden anno 2026
- Derde helft 2026: Arnautovic scoort penalty en bezorgt Oostenrijk 3-1 zege op debutant Jordanië
- Opnieuw kans op buien; afgewisseld met zonnige perioden
- Iran-akkoord: Trump staat weer aan het begin, maar de kaarten liggen nu in Teherans voordeel
- Van Genderen, eerste vrouwelijke griffier bij het Hof, heengegaan
- Derde helft WK 2026: Argentinië start titelverdediging in stijl; Messi scoort hattrick
- DNA-lid Lau: Begroting leunt te zwaar op verwachte olie-inkomsten
Eergisteren
- President steunt initiatief SVJ voor zelfregulering journalistiek
- Derde helft WK 2026: Irak strijdend ten onder tegen Noorwegen
- Asabina wil inzage in oliecontract: Parlement mag niet in het duister tasten
- Derde helft WK 2026: Frankrijk herpakt zich en wint van Senegal
- Afonsoewa: Begroting moet meer opleveren voor de burger
- Iran verdeeld over akkoord met de VS: hardliners versus gematigden
- Aristo Kelly officieel belast met waarneming directeurschap Volkshuisvesting
- Derde helft WK 2026: Dag 6- Kan Senegal opnieuw Frankrijk verrassen?
- Vreedzaam: Kabinet van de President moet beleid coördineren, niet bepalen
- Hoewel akkoord met VS is bereikt, hebben Iraniërs bedenkingen over vrede
- Weer blijft wisselvallig: kans op buien neemt opnieuw toe
- Gajadien: Begroting rust te veel op toekomstige olie-inkomsten
- Column: Wie bestuurt de Van 't Hogerhuysstraat?
- Derde helft WK 2026: Iran-Nieuw-Zeeland 2-2, buiten speelde zich een groter verhaal af
- Parmessar: Begroting 2026 is brug tussen crisis en economisch herstel