Met nog maar twee Fifa-windows te gaan voelt de technische staf van Natio zich ongetwijfeld de koning te rijk. Waar spelers zich aan het begin van het traject schoorvoetend aandienden om de gelederen van Natio te komen versterken, zien we ze nu in de rij staan om deel uit te maken van deze bijzondere ontwikkeling die onze mannen voetbalselectie doormaakt. Spelers waar de supporters al heel lang om riepen, hebben eindelijk toegegeven en zich aangesloten bij dit bouwproject. Nooit eerder verdrongen spelers elkaar om een plek bij de wedstrijdselectie van Natio. Dat spelers nu wel bereid zijn om de laatste loodjes te helpen dragen geeft een goed gevoel en stelt de staf in staat om de last beter te verdelen over de beschikbare spelers. Dit heeft tot gevolg dat spelers niet teveel worden belast en dat ze zonder zorgen bij de staf over een enorme terugval, kunnen worden vervangen. Uitgaande van de voorlopige selectie die door de staf is vrijgegeven, kan gerust gesteld worden dat er sprake is van luxe in het Surinaamse kamp.

Dat Natio nu beschikt over ruim voldoende kwalitatief goede beroepsvoetballers, is een bewijs dat het management van wanten weet en dus in staat geweest is om deze professionals te overtuigen. Natuurlijk heerst er vreugde alom met de komst van de nieuwste groep voetballers, echter zal deze omstandigheid zeker tot gevolg hebben dat spelers die er al een tijdje bij zijn, maar het niveau missen, plaats zullen moeten maken. Dat is dus de keerzijde van de medaille. Enkele spelers van het eerste uur -pioniers van dit project- zullen helaas een mindere rol toebedeeld krijgen. De staf zal goed moeten nagaan wie wel en wie niet in staat is om Natio over de streep te trekken en dat zonder al teveel emoties. Spelers die ‘te licht’ bevonden zijn, moeten bedankt worden, zodat beroepsvoetballer die het klappen van de zweep kennen, de zware taak kunnen volbrengen. 

Hoewel er alom een euforisch gevoel heerst, is het goed om behoedzaamheid aan de dag te leggen, aangezien de buit nog niet binnen is. Dat het management in staat geweest is om enkele toppers toe te voegen aan Natio, laat zien dat deze heren keihard werken om het beoogde resultaat te bereiken. De immense taak die rust op de schouders van het management om Suriname te loodsen naar de voetbaleindronde in 2026, zal wellicht een stuk lichter worden en bovenal bevredigend zijn als de overige actoren ook hun deel doen. Vooral degenen die belast zijn met het belichten van de verrichtingen van Natio moeten ervoor waken dat ze de massa niet negatief beïnvloeden (opstoken) in aanloop naar de wedstrijd tegen El Salvador. Men moet beseffen dat de tegenstanders alles zullen roepen om Natio in een kwaad daglicht te plaatsen, dus moet er op geen enkele manier aanleiding gegeven worden om een negatief rapport te krijgen.

Het is fijn om te merken dat de groei van Natio nu voor velen wel merkbaar is en dat enkelen zelfs aan het opstellen zijn geslagen. Haast alle gesprekken gaan over het grote arsenaal aan spelers waar de staf op kan bogen en supporters schuiven hun grote vreugde niet onder stoelen of banken. Met nog vier wedstrijden voor de boeg en een luxeprobleem, ziet de technische staf zich voor de immense opgave geplaatst om de best mogelijke selectie op de been te brengen. Tegen de achtergrond dat de spelers die Natio in deze riante positie hebben geplaatst al redelijk goed op elkaar ingespeeld zijn en zich het concept van de staf ook al eigen gemaakt hebben, is het dilemma daar. De staf wordt indachtig de stelling dat overdaad schaadt, veel sterkte toegewenst om de sterkst mogelijke selectie op de been te brengen, zonder het evenwicht te verstoren. In deze cruciale fase kan Natio zich geen misstappen veroorloven, dus moet er behoedzaam te werk worden gegaan.

Mireille Hoepel