Column: Toen Otmar Rodgers radicaal ingreep
Deze constatering zette mij aan het denken over welke veranderingen stilletjes onze samenleving zijn binnengeslopen. Dat denkwerk leverde nog minstens één fenomeen op. Wij hebben het allemaal weleens meegemaakt: er wordt een toespraak gehouden en plotseling komt de dagvoorzitter of master of ceremony naar het spreekgestoelte en legt nadrukkelijk een briefje bij de spreker neer.
We weten allemaal ongeveer wat op zo’n briefje staat. Een originele reactie hoorde ik echter ooit van econoom Glenn Gersie. Toen hij tijdens een toespraak een briefje kreeg van de dagvoorzitter, vroeg hij het publiek: “Wilt u weten wat op het briefje staat?” Vervolgens las hij voor: “U hebt zo’n aangename stem. Ga zo lang door als u wilt.” Wanneer in Suriname met deze waarschuwingsbriefjes begonnen is, weet ik niet, maar het zal al jaren geleden zijn.
Suriname heeft tijden gekend waarin de lengte van een toespraak de maatstaf was voor de kwaliteit van een spreker. Soms werd de maat ook bepaald door het aantal moeilijke en gewichtige woorden dat gebruikt werd. Althans, voor sommigen.
Bekend was de korte samenspraak van twee personen die net een spreker hadden aangehoord. Na een daverend applaus zei de één: “A man taki” (De man heeft fantastisch gesproken). De ander reageerde: “San a man taki?” (Wat heeft die man gezegd?). Waarop de eerste antwoordde: “Mi no sabi, ma a man taki” (Ik weet het niet, maar hij heeft fantastisch gesproken).
Dat speelde zich allemaal af in een tijd dat men in Suriname dacht zich de uitspraak tegen Europeanen te kunnen permitteren: “Jullie hebben de klok, wij hebben de tijd.”
Tijdens mijn studietijd in Nederland kwamen wij Surinamers eens per maand samen met oudgediende dominees van de EBG uit Suriname in het Zinzendorfhuis, o.l.v. prof. dr. Jan van der Linde. “Broeder Van der Linde”, zoals hij in de kring genoemd werd, was er altijd vroeg. Met de bezoekers die ook vroeg kwamen, deelde hij graag zijn Surinaamse ervaringen. Altijd heel interessant.
Op een avond vertelde hij het volgende verhaal. Er was een oudejaarsdienst in de Wanicakerk. De voorganger, een zendeling, hield niet alleen een te lange dienst, maar het scheen hem totaal te ontgaan dat – tegen alle gebruiken uit die tijd – de kerkbezoekers één voor één vroegtijdig de kerk verlieten. Broeder Van der Linde stuurde via een dienaar de zendeling een briefje met de tekst: “Broeder, let u op de tijd!” De zendeling stopte het briefje ongelezen in zijn jaszak. Na tien minuten stuurde Van der Linde een tweede briefje: “Broeder, het is de hoogste tijd om te eindigen met uw preek.” Ook dit briefje belandde ongezien in de jaszak. Van der Linde besloot daarop zijn horloge te sturen. Zonder erop te kijken verdween ook dat in de jaszak. Mogelijk zag de zendeling het horloge als een beloning voor zijn preek.
Maar niet altijd kunnen briefjes worden gebruikt. Op Grun Dyari heeft Otmar Rodgers ooit gedaan waartoe alleen hij in staat was. Een dominee, bekend om zijn goed onderbouwde preken en morgenwijdingen, maar ook om zijn lange gebeden, was gevraagd voor een kort geestelijk woord bij de opening van een NPS-congres.
Terwijl de dominee de partijgangers vroeg eerbiedig te zitten, fluisterde Rodgers hem toe: “Domri, max drie minuten.” Maar de dominee bad en bad en bad. Rodgers’ horloge wees intussen op de zesde minuut. Bij een lezing kun je de spreker een briefje toestoppen, maar bij een gebed sluit men de ogen. Althans, zo heb ik het geleerd, en velen met mij.
Hoe moet je een man die bidt, stoppen? Rodgers zou Rodgers niet zijn als hij daarvoor geen oplossing vond. Plotseling hoorden de congresgangers boven de stem van de dominee de stem van Otmar Rodgers:
“Heer, wij danken U voor de dominees, de predikers die U ons gegeven hebt. Maar Heer, wij weten dat U een God bent van orde, een God van discipline. En Heer, U weet hoeveel wij vandaag nog met elkaar moeten bespreken, moeten bediscussiëren. Heer, wilt U bij ons zijn bij deze besprekingen en discussies, om Jezus’ wil. Amen.”
Amen
Hans Breeveld
Vandaag
-
19:40
Programma moet mentale problemen bij zwangere vrouwen eerder helpen herkennen
-
17:37
Wanneer ophef belangrijker wordt dan beleid
-
15:35
Column: Fraser, Mathoera en de paspoorten
-
13:33
Minstens vijf doden en 41 vermisten na brand op veerboot bij Indonesië
-
11:31
Moeder en minderjarige dochter overvallen bij gewapende woninginbraak
-
10:50
Wereldbank: Suriname moet arbeidsmarkt beter voorbereiden op economie van de toekomst
-
08:52
IOL wil lerarenopleiding Lichamelijke Opvoeding vernieuwen vanuit nieuw beroepsprofiel
-
06:54
Guyana start zoektocht naar ervaren bergingsbedrijf voor wrak MV Barima
-
04:56
Warm en overwegend zonnig weer; later op de dag kans op enkele onweersbuien
-
02:58
Ambassadeur Panka en PSD bespreken grotere rol diaspora bij ontwikkeling Suriname
-
01:01
Rodney Deekman grote winnaar van Suripop 2026 met 'Konsensi'
-
00:00
Korpschef Pinas peilt zorgen bewoners: meer surveillance en snellere politiehulp gevraagd
Gisteren
- Eerst de context vermoord, daarna het karakter
- VSB: Logistieke infrastructuur Albina schiet tekort
- Eerste Heritage Month moet Surinamers dichter bij elkaar brengen
- VHP benadrukt gelijkwaardigheid van vrouwen na uitspraken Van Samson
- Caricom-voorzitter Pierre: Emancipatie is pas voltooid met economische vrijheid en rechtvaardigheid
- Gajadien plaatst kanttekeningen bij verklaring DNA-voorzitter Adhin
- Eén dode en één vermiste na bootongeval in Matawai-gebied
- Infantino schrapt omstreden World Cup-investeringplan na felle kritiek van UEFA en bonden
- Discriminerende uitspraken vragen om een principiële reactie
- Caribische ontwikkelingsbank onderzoekt regionale effectenbeurs voor Caricom
- Zonnige start, later kans op onweersbuien
- VN: Krachtige El Niño versterkt hitte op een 'planeet die al in brand staat'
- SGES: UNESCO-waarschuwing moet keerpunt zijn voor historische binnenstad
- Finabank eerste commerciële bank in NOB/IDB-programma voor extra financiering MKB
Eergisteren
- VN-erkenning slavernij als misdaad tegen de menselijkheid versterkt roep om herstelbetalingen
- Wan anu no e meki bari
- Nauru herneemt traditionele naam Naoero en eert zijn erfgoed
- Robinhood strandt in halve finale CFU Club Shield met 1-3 nederlaag tegen Mount Pleasant FA
- Jogi wil opheldering over gesprekken president Simons in Engeland
- Italiaanse voetballegende Franco Baresi overleden: symbool van loyaliteit en klasse
- UNODC wil controleprogramma uitbreiden naar luchthaven Zanderij
- Adhin verdedigt besluit tot verdaging DNA met beroep op Grondwet
- Bromfietser komt om bij aanrijding in Meerzorg
- PVC-vrouwen veroordelen uitspraken Van Samson: Leiderschap kent geen geslacht
- NDP Vrouwenforum noemt uitspraken Van Samson 'onaanvaardbaar'
- Overwegend zonnig en warm met kans op buien in de middag
- Saudi-Arabië lanceert maritieme defensiealliantie voor bescherming vitale scheepvaartroutes
- Column: Cedric van Samson kan groter worden dan zijn woorden
- Transcript weerspreekt beroep Van Samson op 'verkeerd citeren'