Column: Toen Otmar Rodgers radicaal ingreep
Deze constatering zette mij aan het denken over welke veranderingen stilletjes onze samenleving zijn binnengeslopen. Dat denkwerk leverde nog minstens één fenomeen op. Wij hebben het allemaal weleens meegemaakt: er wordt een toespraak gehouden en plotseling komt de dagvoorzitter of master of ceremony naar het spreekgestoelte en legt nadrukkelijk een briefje bij de spreker neer.
We weten allemaal ongeveer wat op zo’n briefje staat. Een originele reactie hoorde ik echter ooit van econoom Glenn Gersie. Toen hij tijdens een toespraak een briefje kreeg van de dagvoorzitter, vroeg hij het publiek: “Wilt u weten wat op het briefje staat?” Vervolgens las hij voor: “U hebt zo’n aangename stem. Ga zo lang door als u wilt.” Wanneer in Suriname met deze waarschuwingsbriefjes begonnen is, weet ik niet, maar het zal al jaren geleden zijn.
Suriname heeft tijden gekend waarin de lengte van een toespraak de maatstaf was voor de kwaliteit van een spreker. Soms werd de maat ook bepaald door het aantal moeilijke en gewichtige woorden dat gebruikt werd. Althans, voor sommigen.
Bekend was de korte samenspraak van twee personen die net een spreker hadden aangehoord. Na een daverend applaus zei de één: “A man taki” (De man heeft fantastisch gesproken). De ander reageerde: “San a man taki?” (Wat heeft die man gezegd?). Waarop de eerste antwoordde: “Mi no sabi, ma a man taki” (Ik weet het niet, maar hij heeft fantastisch gesproken).
Dat speelde zich allemaal af in een tijd dat men in Suriname dacht zich de uitspraak tegen Europeanen te kunnen permitteren: “Jullie hebben de klok, wij hebben de tijd.”
Tijdens mijn studietijd in Nederland kwamen wij Surinamers eens per maand samen met oudgediende dominees van de EBG uit Suriname in het Zinzendorfhuis, o.l.v. prof. dr. Jan van der Linde. “Broeder Van der Linde”, zoals hij in de kring genoemd werd, was er altijd vroeg. Met de bezoekers die ook vroeg kwamen, deelde hij graag zijn Surinaamse ervaringen. Altijd heel interessant.
Op een avond vertelde hij het volgende verhaal. Er was een oudejaarsdienst in de Wanicakerk. De voorganger, een zendeling, hield niet alleen een te lange dienst, maar het scheen hem totaal te ontgaan dat – tegen alle gebruiken uit die tijd – de kerkbezoekers één voor één vroegtijdig de kerk verlieten. Broeder Van der Linde stuurde via een dienaar de zendeling een briefje met de tekst: “Broeder, let u op de tijd!” De zendeling stopte het briefje ongelezen in zijn jaszak. Na tien minuten stuurde Van der Linde een tweede briefje: “Broeder, het is de hoogste tijd om te eindigen met uw preek.” Ook dit briefje belandde ongezien in de jaszak. Van der Linde besloot daarop zijn horloge te sturen. Zonder erop te kijken verdween ook dat in de jaszak. Mogelijk zag de zendeling het horloge als een beloning voor zijn preek.
Maar niet altijd kunnen briefjes worden gebruikt. Op Grun Dyari heeft Otmar Rodgers ooit gedaan waartoe alleen hij in staat was. Een dominee, bekend om zijn goed onderbouwde preken en morgenwijdingen, maar ook om zijn lange gebeden, was gevraagd voor een kort geestelijk woord bij de opening van een NPS-congres.
Terwijl de dominee de partijgangers vroeg eerbiedig te zitten, fluisterde Rodgers hem toe: “Domri, max drie minuten.” Maar de dominee bad en bad en bad. Rodgers’ horloge wees intussen op de zesde minuut. Bij een lezing kun je de spreker een briefje toestoppen, maar bij een gebed sluit men de ogen. Althans, zo heb ik het geleerd, en velen met mij.
Hoe moet je een man die bidt, stoppen? Rodgers zou Rodgers niet zijn als hij daarvoor geen oplossing vond. Plotseling hoorden de congresgangers boven de stem van de dominee de stem van Otmar Rodgers:
“Heer, wij danken U voor de dominees, de predikers die U ons gegeven hebt. Maar Heer, wij weten dat U een God bent van orde, een God van discipline. En Heer, U weet hoeveel wij vandaag nog met elkaar moeten bespreken, moeten bediscussiëren. Heer, wilt U bij ons zijn bij deze besprekingen en discussies, om Jezus’ wil. Amen.”
Amen
Hans Breeveld
Vandaag
-
20:46
Woning in vlammen opgegaan aan de Sagittariusstraat
-
18:44
Agrarische ambitie en behoudt tropisch oerwoud bijten elkaar
-
16:46
Camerabeelden voor derde keer bekeken in moordzaak Timmermanstraat
-
14:48
India zoekt veilige doorgang voor vastliggende schepen bij Straat van Hormuz
-
12:50
Anti-corruptie als verkiezingswapen: tussen democratische zuivering en institutioneel risico (2)
-
10:49
Trump dreigt Kharg-eiland aan te vallen terwijl Iran strijd opvoert in Golfregio
-
08:56
Banken verhogen olieprognoses door spanningen in Midden-Oosten
-
06:51
Autoverhuurder spreekt verdachte tegen in zaak rond doodschieten Karan Chablani
-
04:54
Wisselvallig weer met bewolking, zon en regen
-
02:58
Oekraïne vindt nieuwe rol als beschermer van VS en Golfstaten
-
00:00
Na felle discussies nieuw amendement over organisatie OM
Gisteren
- Nieuwe lichting ambassadeurs moet internationale positie Suriname versterken
- Rijk aan olie en gas, arm aan welvaart
- Indiase schepen krijgen doorgang na Iraans vertrek uit India
- Twee verdachten vast na diefstal van schapen in Nickerie, heler heengezonden
- Explosies bij al-Quds-dag in Teheran, één dode
- LVV onderzoekt kansen voor pluimveehouderij in Asidonhopo en omgeving
- Sri Lanka repatrieert stoffelijke resten 84 Iraanse matrozen van Amerikaanse aanval
- Geen sterke leider maar sterke instituties
- VS en bondgenoten botsen met Rusland en China bij VN over Iraans nucleair programma
- Regenweer houdt nog aan
- Bureaucratie en falend toezicht brengen Surinaamse landbouwexport bijna tot stilstand
- Column: WIPA plaatst politici boven de wet
- EBS-bond uit scherpe kritiek op toelage van SRD 40.000 voor managers
Eergisteren
- Repliek op ‘Advocaat Kanhai pleit voor vrijspraak agenten in Pikin Saron-zaak’
- Zes ambassadeurs bieden geloofsbrieven aan president Simons aan
- Het benoemingsbeleid nader bekeken
- Vissersorganisaties delen kennis over verwerking en waardetoevoeging
- Stiefzoon ‘Don’ achter tralies na roof van SRD 108.000 aan sieraden
- DNA start procedure besluit rond vervolging ex-ministers
- Hoefdraad vraagt DNA besluit over vervolging opnieuw te beoordelen
- PALU: Politieke hervormingen blijven noodzakelijk voor ontwikkeling Suriname
- President kondigt versnelde steunmaatregelen aan vanwege gevolgen oorlog Midden-Oosten
- Hoe verder met het Gas-to-Shore project van president Simons?
- Milieuorganisaties waarschuwen: Grootschalige sojateelt bedreigt Surinaams oerbos
- Zon, bewolking en buien verwacht
- Iran waarschuwt voor olieprijs van $200 per vat terwijl het handelsvaartuigen aanvalt
- Column: Compleet slagveld
- Advocaat Veira betwist juistheid van informatie in dossier eigen strafzaak