Column: SLM: geen landingsbaan voor corruptie, maar opstijgen naar transparantie
De huidige toestand van de SLM is niet van de ene dag op de andere ontstaan. Het is het resultaat van decennialange verkeerde beslissingen, veelal genomen door mensen die politiek waren geplaatst en niet op basis van deskundigheid. Het gevolg: een bedrijf dat op de rand van faillissement balanceert en alleen nog in de lucht wordt gehouden dankzij een maandelijkse injectie van 2 miljoen Amerikaanse dollar vanuit Grassalco.
Dat er een gerechtelijk onderzoek loopt tegen toppers van de SLM spreekt boekdelen. Het bedrijf is ernstig benadeeld door de verkoop van een pand in Nederland, waarmee achterstallige honoraria werden betaald aan consultant Prenobe Bissessur. Hij staat samen met gewezen president-commissaris Xaviera Jessurun en ex-directeur Paul de Haan als verdachte aangemerkt. Dit is slechts één voorbeeld uit een lange reeks van dubieuze handelingen die de nationale carrier aan de rand van de afgrond hebben gebracht.
De zaak bevindt zich inmiddels in een afrondende fase van het gerechtelijk vooronderzoek. Het is te hopen dat hier duidelijke voorbeelden gesteld worden, zodat corruptie eindelijk hard wordt aangepakt. Bewezen moet worden of er in strijd met de statuten en tegen afspraken in is gehandeld. In een rechtsstaat kan daar onmogelijk de mantel der liefde overheen worden gelegd, wel door politici die er belang bij hebben.
Het is bemoedigend dat er nu stappen worden gezet om het tij te keren. Voor de functie van president-commissaris bij SLM is een open sollicitatieprocedure opgezet, en hetzelfde gebeurt bij het Staatsziekenfonds en het BGVS, het staatsinkoopbureau voor medicamenten. Als deze processen eerlijk verlopen, is dat een eerste serieuze stap richting professionalisering en goed bestuur. Deskundigen moeten worden aangesteld die in staat zijn doelen te halen, bedrijven gezond te maken en het vertrouwen van het volk terug te winnen.
Transparantie is daarbij het sleutelwoord. Alleen wanneer de samenleving kan zien dat benoemingen eerlijk verlopen, zonder vriendjespolitiek of familievoorkeur, kan het geloof in de politiek worden hersteld.
De president wees er terecht op dat hervormingen tijd kosten en niet alles tegelijk kan. Toch is de urgentie bij SLM groter dan ooit. Want als er één bedrijf is waar corruptie, mismanagement en politieke invloed zichtbaar tot de ondergang hebben geleid, dan is het de nationale luchtvaartmaatschappij.
Suriname viert binnenkort 50 jaar onafhankelijkheid. Het zou een krachtig symbool zijn als SLM – onze nationale trots in de lucht – niet langer een speelbal van de politiek is, maar een gezond bedrijf dat gedragen wordt door deskundigheid, transparantie en vertrouwen. Het volk verdient niet minder.
De tijd van vriendjespolitiek en corruptie moet voorbij zijn. SLM mag geen landingsbaan meer zijn voor politieke belangen, maar moet weer opstijgen als nationale trots. Maar... hoe doen wij met de enorme schulden die ook nog moeten worden betaald?!
Nita Ramcharan
Vandaag
-
22:38
DNL: Cassavecrisis, overheid laat hoofdvoedsel binnenland instorten
-
20:41
PAHO en India ondersteunen Suriname met ICT-middelen voor moeder- en kindzorg
-
18:43
In memoriam mr.dr. Hamied Ahmadali
-
16:45
Vrouw aangehouden op luchthaven met grote hoeveelheid contant geld
-
14:49
Duurzame cacao-boost geeft nieuw leven aan Surinaamse cacaosector
-
14:00
Bejaard echtpaar geterroriseerd bij gewapende roofoverval in woning
-
12:46
Trump overweegt afbouw militaire operatie, terwijl conflict Midden Oosten escaleert
-
10:48
Kapper beschoten bij gewapende beroving in barbershop
-
08:50
Reactie op: Uitstel is geen overleg maar sabotage van de rechtsstaat!
-
06:52
Suriname en Nederland maken werkafspraken na eerste overleg Bouva en Berendsen
-
04:54
Zonnig weer met kans op verspreide buien
-
02:56
Cuba kampt met water- en energiecrisis; Rusland start olietransport
-
00:58
Boek over oorsprong schaafijs gepresenteerd in Tori Oso
-
00:00
Vrachtkosten stijgen: extra toeslagen raken Surinaamse exportsectoren
Gisteren
- Torengebouw Financiën wordt gerestaureerd
- Iran’s Opperste leider Khamenei verklaart vijand ‘verslagen’ in Nowruz-bericht
- Herman Sno Lezing 2026: talenten gehuldigd en onderzoek naar podosiri-yoghurt centraal
- NDP: Idul-Fitr, moment van saamhorigheid, vergeving en verbinding
- Actieheld Chuck Norris overleden op 86-jarige leeftijd
- Honderden gelovigen sluiten Ramadan af met gezamenlijk Idul-gebed
- Militair overleden na schietincident tijdens oefening op Rijsdijk
- Moslims wereldwijd vieren Idul-Fitr temidden van oorlog en onrust
- Pleidooi voor wettelijke verankering NCCR bij overleg over waarschuwingssystemen
- NPS roept op tot blijvende saamhorigheid en solidariteit bij Idul-Fitr
- VHP: Idul-Fitr versterkt eenheid en nationale saamhorigheid
- Mix van zon, bewolking en verspreide buien
- Europese landen en Japan ondersteunen inspanningen om Straat van Hormuz te openen
- Column: Uitstel is geen overleg, maar sabotage van de rechtsstaat
- Crisishulplijn 114 vanaf mei weer bereikbaar voor hulp bij suïcide en geweld
Eergisteren
- Hiv-besmettingen in Caribisch gebied blijven hoog: 15.000 nieuwe gevallen per jaar
- Suriname en Indonesië willen samenwerking landbouw en visserij verder versterken
- Privatisering en sociale woningbouw
- Olieprijs stijgt boven $119 door aanvallen op energie-infrastructuur
- Man beroofd in woning: SRD 110.000 buitgemaakt
- SRD Check gratis toegankelijk voor Telesur-klanten, ook zonder internet
- Kan olie $200 per vat bereiken?
- VHP: Navratri als periode van bezinning en vernieuwing
- Ten Cate presenteert eindselectie Natio voor WK-playoffs
- Damaru nieuwe directeur Anthony Nesty Sporthal, wil NIS nieuw leven inblazen
- Warme licht wisselvallige dag
- Iran valt Qatarese energiehub aan, na aanval op groot gasveld
- Column: Regels tegen spelbederf
- Finabank accepteert boete na jaren reputatieschade en krijgt €4,5 miljoen terug