Cyborg-kakkerlakken en killer-robots: Duitsland ontwerpt de oorlog van de toekomst
De drijvende kracht achter deze golf van innovatie is een nieuwe generatie defensie-startups zoals Helsing, die drones en slagveldaanpassingen met AI ontwikkelt. Sinds de Russische inval in Oekraïne schoot de urgentie én financiering voor defensietechnologie in Europa omhoog. Helsing werd onlangs gewaardeerd op 12 miljard dollar, waarmee het de meest waardevolle defensiestart-up van het continent is.
"Europa beseft eindelijk wat er op het spel staat," zegt medeoprichter Gundbert Scherf. "We willen Europa zijn ruggengraat teruggeven."
Nieuwe defensiekoers in Berlijn
Onder leiding van bondskanselier Friedrich Merz investeert Duitsland ongekend in defensie: het reguliere defensiebudget moet tegen 2029 verdrievoudigen tot 162 miljard euro per jaar. Voor het eerst in decennia geeft Europa dit jaar zelfs meer uit aan defensietechnologie dan de VS.
Duitsland wil daarbij niet langer afhankelijk zijn van buitenlandse leveranciers. Start-ups krijgen een prominente rol, met nieuwe wetgeving die aanbestedingsprocedures versoepelt, vooruitbetalingen mogelijk maakt en Europese bedrijven voorrang geeft. "Geld is geen excuus meer," zei minister van Defensie Boris Pistorius tijdens een recent overleg met ondernemers.
Van robots tot levende spionnen
De innovaties die uit Duitsland komen, zijn opmerkelijk. Denk aan AI-robots, miniatuuronderzeeërs en zelfs levende insecten die zijn uitgerust met rugzakjes vol sensoren en camera’s. Het bedrijf Swarm Biotactics ontwikkelt cyborg-kakkerlakken die op afstand bestuurd kunnen worden en in zwermen opereren om informatie te verzamelen in vijandelijk gebied.
"Onze bio-robots – gebaseerd op levende insecten – beschikken over neurale stimulatie, sensoren en beveiligde communicatiemodules," zegt CEO Stefan Wilhelm. "Ze kunnen autonoom opereren of individueel worden aangestuurd."
Mittelstand levert de spierkracht
Waar Duitsland ooit voorzichtig was op militair gebied, is dat nu drastisch veranderd. De publieke opinie verschuift, het taboe op werken in de defensiesector verdwijnt. Start-ups ontvangen meer investeringen dan ooit: $1,4 miljard in vijf jaar tijd, waarmee Duitsland koploper is in Europa.
De bekende Duitse Mittelstand, het netwerk van kleine en middelgrote ondernemingen, speelt ook een cruciale rol. Bedrijven uit de krimpende auto-industrie stappen over naar de defensiesector. "Wij krijgen dagelijks sollicitaties van autotechnici," zegt Stefan Thumann van munitiebedrijf Donaustahl. "Start-ups leveren de hersens, het Mittelstand de spieren."
Defensie als motor voor innovatie
Experts wijzen erop dat militaire technologie historisch gezien vaak leidt tot civiele innovaties – denk aan het internet, GPS of straalmotoren. Door nu vol in te zetten op defensie, kan Duitsland niet alleen zijn veiligheid versterken, maar ook zijn economie aanjagen.
"Een sterke defensie-industrie betekent een sterke economie én innovatie op turbo," stelt Markus Federle van investeringsfonds Tholus Capital.
Europa telt inmiddels drie defensie-unicorns: Helsing, dronebouwer Quantum Systems en het Portugese Tekever. Investeerders verwachten dat die lijst snel zal groeien, nu Duitsland zich opmaakt om de Europese verdediging opnieuw vorm te geven – met cyborgs en killer-robots voorop.
Vandaag
-
15:17
Toelating 8 nieuwe coalitieleden niet doorgegaan; geen quorum
-
13:26
Einde aan zaak Parmessar: hoofdverdachte veroordeeld, medeverdachten vrijgesproken
-
11:28
SLM en luchtvaartsector prioriteit bij hervormingsplan regering
-
09:30
WHO: Massale hongersnood in Gaza is mensgemaakt
-
07:32
Verzoek tot voorlopige invrijheidstelling verdachten Pikin Saron afgewezen
-
05:35
Grotendeels zonnig en helder weer
-
03:47
VHP-fractie eist naleving 24-uursregel bij DNA-vergaderingen
-
01:53
Simons: SRD 1,3 miljard tekort; geen nieuw beleid in begroting 2025
-
00:59
Column: Quorum als krachtmeting
-
00:01
Girdhari: ASTA-project belooft doorbraak voor ananassector
Gisteren
- President Simons zet koers uit bij eerste regeringsraad
- Kans op een beter leven: onze kinderen verdienen meer dan dit
- Worstelicoon Hulk Hogan overleden op 71-jarige leeftijd
- DNA vergadert vrijdag over toelating van acht nieuwe coalitieleden
- Minister Misiekaba en PAHO versterken banden voor betere volksgezondheid
- Suriname zet koers naar groene, innovatieve economie
- Historische uitspraak ICJ: landen kunnen elkaar aanspreken op klimaatschade
- De noodzaak van een functionerend Constitutioneel Hof
- Cyborg-kakkerlakken en killer-robots: Duitsland ontwerpt de oorlog van de toekomst
- Rijstmagnaat Radjie moet binnen twee weken Stalweide ontruimen
- Steeds minder bewolking door de dag
- Gouden sieraden en diamanten buitgemaakt bij gewapende overval op zakenpand
- Column: Beachvolleybal tour
- Inflatie weer in de lift: Prijzen stijgen met 2% in juni
Eergisteren
- Verdachte van mensenhandel aangehouden in Tumatu
- 12 zwaar bewapende criminelen plegen overval op goudconcessie in stuwmeergebied
- Politie maakt melding van nieuwe boetebedragen
- Hogere belastingvrije som voor overuren en vakantiegeld
- Mamma Sranans eerste mama
- AKMOS wil stevige plaats voor KMO in nieuw regeringsbeleid
- Politie spoort vier vermiste personen op
- Waarom verdienen Surinaamse politici zoveel meer dan het volk?
- Internationaal Gerechtshof spreekt zich vandaag uit over klimaatplicht landen
- Brute roofoverval achter Maretraite Mall: man gewond, daders voortvluchtig
- Schietincident Christophel Kerstenstraat: slachtoffer loopt schampschot op
- Akiemboto al actief als Chief of Staff, maar nog formeel DNA-lid
- Veel zon en kans op onweer in de middag
- Trump kondigt nieuwe terugtrekking VS uit VN-organisatie Unesco aan
- Modernisering rechtspraak in Suriname
- Staat in hoger beroep tegen vonnis Van ’t Hogerhuysstraat