De wereld van Donald Trump
Direct bij het begin van zijn 2e termijn als president van de Verenigde Staten (VS) heeft Donald Trump geen seconde geaarzeld om bedreigingen, intimidatie en dwang uit te spreken tegen bondgenoten en tegenstanders om zijn wil af te dwingen. Zijn uitspraken, passend binnen zijn unilaterale 'Amerika Eerst' wereldbeeld, en aangekondigde maatregelen hebben de jarenlange Amerikaanse buitenlandse politiek ondermijnd, teniet gedaan en bondgenoten geïrriteerd en vervreemd.
Één van zijn maatregelen die hij overweegt is een reisverbod voor circa 43 landen waaronder Caribische landen zoals: Antigua & Barbuda, Dominica, St.Kitts & Nevis en Saint Lucia. Het imperialistische gedrag van Trump destabiliseert een toch al wankele wereldorde en stort de wereld in een intense volatiliteit. Zijn oplegging van tarieven aan bondgenoten en concurrenten riskeert een handelsoorlog die enorm schadelijk zal blijken voor de wereldeconomie, maar ook gevolgen zal hebben voor de VS. Zijn boodschap aan de Navo bondgenoten om meer te doen voor hun verdediging heeft al stemmen doen opgaan in Duitsland om eigen nucleaire wapens te hebben. Dat geldt ook voor landen als Japan en Zuid-Korea.
Trump gaat ervan uit dat hij de Amerikaanse macht kan gebruiken om andere landen te intimideren om zijn bevelen uit te voeren. Maar de groeiende weerstand van landen laat zien hoe onjuist deze aanname is. Het wordt steeds duidelijker dat landen die met Trump’s acties worden geconfronteerd, vastbesloten zijn om weerstand te bieden aan de Amerikaanse druk.
De reactie van Beijing op Trumps oplegging van verhoging van tarieven op Chinese goederen werd een onmiddellijke tegenactie door China, op een reeks Amerikaanse producten. De eerst gematigde uitspraken van Chinese topfunctionarissen, hebben nu plaatsgemaakt voor hardere retoriek. Een woordvoerder van de Chinese ambassade in Washington: "Als de VS oorlog wil, of het nu een tarievenoorlog, een handelsoorlog of een ander type oorlog is, wij zijn bereid om tot het einde te vechten." Duidelijk is dat de Volksrepubliek China de acties van Trump niet lijdzaam zal ondergaan.
Tegenwerking andere landen
De tegenwerking van andere landen geeft aan dat Trump het niet makkelijk zal vinden om zijn plannen uit te voeren. Zijn schandalige idee dat de VS Gaza zou overnemen en Palestijnen met geweld uit hun thuisland zou verplaatsen werd universeel veroordeeld en afgewezen door moslim- en Arabische staten en ook door veel van Amerika's Europese bondgenoten.
Net als in het verleden onderschat de VS wederom de kracht van het nationalisme in de wereld. Trump heeft een opvallende vijandigheid betoond jegens buurland Canada, door hoge tarieven op te leggen en herhaaldelijk te verkondigen dat Canada de 51e staat van Amerika zou moeten worden en dat hij economische dwang zal gebruiken om dat te bereiken. De nieuwe Canadese premier, Mark Carney reageerde woedend en beloofde de VS te confronteren. "We hebben niet om dit gevecht gevraagd, maar Canadezen zijn altijd klaar als iemand anders de handschoenen laat vallen".
De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum verwierp elke capitulatie voor Amerikaanse eisen en "interventionisme" en verklaarde: "Coördinatie, ja; ondergeschiktheid, nooit”. Ook de nieuwe premier van Groenland verwierp heftig Trumps wens om het eiland te annexeren en verklaarde "Wij willen geen Amerikanen zijn".
Europa
De Europese landen zijn verbijsterd door Trumps beleidswijziging over de oorlog in Oekraïne, zijn toenadering tot Poetin, de publieke ruzie met president Zelensky en het feit dat zij werden buitengesloten van de Amerikaanse gesprekken met Rusland. Zij besloten snel samen te komen om een verenigd standpunt te ontwikkelen en maakten hun standpunten kenbaar door solidariteit te tonen met Zelensky en een vredesplan aan te bieden dat geen Oekraïense overgave aan Rusland inhoudt.
Trump is extreem in zijn heerszuchtige, unilateralistische manieren, maar gedurende de hele geschiedenis van de omgang met andere landen heeft de VS de kracht van nationalisme en de weerstand die het zou ondervinden bij het proberen zijn wil aan anderen op te leggen, onderschat. “Dit is verantwoordelijk geweest voor militaire debacles, diplomatieke tegenslagen en strategische mislukkingen, zoals blijkt uit de ervaringen van Vietnam tot Afghanistan”. Ironisch, zegt Pakistaans oud ambassadeur Lodhi “dat een land zelf zo chauvinistisch, niet in staat is om nationalistische sentimenten in andere landen te begrijpen”.
Rudie Alihusain
Rudie Alihusain; Een gewelddadige instabiele wereld, Starnieuws, 25 januari 2025
Maleeha Lodhi; Threats, coercion & pushbacks, Dawn, 17 maart 2025
Vandaag
-
17:35
Waarom dezelfde politieke beloften in Suriname steeds blijven werken
-
15:38
PALU uit essentiële bezwaren wijzigingen rechtsstaat en grondwet
-
13:52
Tonnen SRD buitgemaakt bij straatberoving
-
12:46
Hongkongse criticus China, Jimmy Lai, veroordeeld tot 20 jaar cel
-
10:44
AZP wijst braindrain zorgpersoneel aan als hoofdreden lange wachttijden
-
08:51
Seguro wint in Portugal, Anutin zegeviert in Thailand
-
06:53
Dossier houtexport 15: Na vernietiging: eiswijziging of einde verhaal Jeva Trading?
-
04:55
Bewolkt weer met in de middag lokale buien
-
02:57
ExxonMobil neemt volledige controle over Guyana offshore vloot
-
00:59
Column: Wegkijken is medeplichtig
-
00:00
Assembleelid ontvangt bijkans SRD 95.000 netto per maand; Atompai wil wet herzien
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 910
- Japanse 'Iron Lady' Takaichi behaalt verbluffende verkiezingsoverwinning
- BLTO versoepelt acties deels vanaf dinsdag, strijd nog niet beëindigd
- Teruggeroepen Nutrilon-batches ook in Suriname, overheid monitort situatie
- Binnenbrand tijdig geblust door omstanders
- Zwavelzuur aangetroffen in bosschage te Geyersvlijt
- Portugal stemt in eerste presidentiële eindronde in 40 jaar; Japan start telling
- Trek de stekker uit de SLM-poppenkast
- Verkiezingen in Thailand en Japan: risico op politieke onzekerheid en versterking conservatieve leiders
- Zheng: hervormingswetten versterken rechtsstaat en internationale positie Suriname
- Vanmiddag kans op regen, overwegend bewolkte dag
- Japan in sneeuwstorm naar stembus in verkiezingstest voor premier Takaichi
- Asabina: Geen gelegenheidswetgeving, maar noodzakelijke versterking rechtsstaat
- SVJ 35 jaar: van verdeeldheid naar professionele eenheid in de journalistiek
Eergisteren
- Bouva in Dubai: Suriname zet in op regionale projecten voor toerisme, transport en sargassum
- Schermutseling bij school loopt uit de hand: man neergestoken, auto vernield
- Gewapende overval op goudveld Brownsweg: negen arbeiders gekneveld achtergelaten
- Reyme: perceptie van klassejustitie ondermijnt rechtsstaat
- Start ATC-opleiding voor versterking luchtvaart
- Een centrale verkiezingsautoriteit voor Suriname?
- Bezorgdheid over Nutrilon-babyvoeding in Suriname na internationale terugroepactie
- Caricom stuurt waarnemersmissie voor parlementsverkiezingen in Barbados
- Debat over procureur-generaal: waar liggen rechtsstatelijke grenzen?
- Gedeeltelijke vergunningenstop voor kip uit vogelgriepgebieden
- Mix van zon, bewolking en beperkte neerslagkansen
- Lahore viert heropleving van Basant festival na verbod van 18 jaar
- CBvS-verslag 2025: Economie groeit beperkt; druk overheidsfinanciën en inflatie neemt toe
- Ebu Jones: wetsvoorstellen noodzakelijk voor herstel vertrouwen in rechtsstaat