Column: Verliezen van Canada bepaald geen schande
In een ondanks de peperdure kaartjes stijf uitverkocht Franklin Essed-stadion verloor Natio vrijdagavond met 1-0 van Canada. Daar viel weinig op af te dingen. Het was dat doelman Etienne Vaessen in bloedvorm stak en de verdedigers met hun hoofd, schouder, knie of teen nogal wat kansrijke Canadese schoten onschadelijk wisten te maken, anders was de nederlaag een stuk hoger uitgevallen.
Verliezen van Canada, de nummer 35 van de wereld en tweede op de Concacaf-ranglijst, is bepaald geen schande. De selectie van de vrijdagavond driftig gebarende en geregeld protesterende coach Jesse Marsch, is al jaren bij elkaar. Deelname aan de WK-eindronde in 2022, onder meer na de 4-0 overwinning tegen Suriname in de voorronde, werd in Canada beschouwd als een mooie voorbereiding op het toernooi in 2026 waar het als gastland aantreedt. Dan moeten Alphonso Davies - die de interlands tegen Suriname wegens oververmoeidheid aan zich voorbij laat gaan -, Jonathan David en hun teamgenoten pas echt hun piekmoment beleven.
Niet dat er zoveel misging aan de Surinaamse kant; over het algemeen waren de Canadezen superieur. Fitter bovendien omdat ze stuk voor stuk wekelijks in de basis staan bij hun club. Dat is bij de Surinaamse internationals lang niet altijd het geval. Ook om die reden wonnen de Canadezen bijna alle duels, zetten ze voortdurend de verdediging van natio onder druk en gunden ze de meer offensieve middenvelders Justin Lonwijk en Djevencio van der Kust nog geen halve seconde om de bal te controleren. En als een van hen al de kans kreeg om Sheraldo Becker of de keihard werkende Gleofilo Vlijter in stelling te brengen, dan was de steekpass niet nauwkeurig.
Het meeste balbezit was dan ook voor Vaessen die met lange trappen zijn spitsen probeerde te bereiken. Meestal tevergeefs. In 90 minuten schoot Suriname precies nul keer op doel. Wel kopte Vlijter in de tweede helft op de lat en knalde hij een keer in het zijnet. Daarnaast zag Becker zijn schot vanuit redelijk kansrijke positie mislukken. De Canadezen stelden daar elf doelgerichte schoten tegenover. Tien keer volgde een redding van Vaessen. Maar de elfde ging erin, al was het pas tien minuten vóór tijd. Na een fraaie assist van David tikte invaller Junior Hoilett van dichtbij de bal via de onderkant van de lat in het Surinaamse doel. Één schot viel in de buitencategorie van de wonderbaarlijke caramboles. Dat was toen de Canadees-Nigeriaanse aanvaller Tanitoluwa Oluwaseyi de bal via beide palen in de handen van Vaessen mikte. Secondelang rolde een golf van verbazing en opluchting over de tribunes.
Of ik nog tips heb voor de return van aanstaande dinsdag? Toevallig wel. Door met Immanuel Pherai en Virgil Misidjan te starten komt er meer durf in het Surinaamse spel. Canada zal ook in Toronto willen domineren en snel een doelpunt willen maken. Dat levert gegarandeerd ruimte op voor de Natio-spitsen. Als de bal dan wel een keer achter de Canadese verdediging komt, zoals vrijdagavond in de tweede minuut gebeurde toen de eindpass van Becker jammer genoeg precisie miste, dan… Nou ja, wie weet trekken we dan de stand gelijk en raken de Canadezen uit hun doen. De wonderen zijn de wereld nog niet uit.
Nog eentje dan: Renske Adipi speeltijd geven. Jazeker, ‘wi egi Kanté’ heeft geen wedstrijdritme omdat de competitie in de hoogste klasse al wekenlang tot nader order stilligt. Dat is een valide argument om een speler op de bank te houden. Ma wakti no: Kanté staat altijd aan. Competitie of niet, zodra de man uit bed komt, draaft hij achter een bal aan. In juni volgend jaar, tijdens de WK-kwalificatiewedstrijden tegen Puerto Rico en El Salvador, gaan we ongetwijfeld nog veel plezier aan hem beleven. En aan de rest van deze selectie. Dan komt het er echt op aan.
Diederik Samwel
Vandaag
Gisteren
- Derde helft WK 2026: De verborgen onderscheidingen op de WK-shirts van 2026
- Derde helft WK 2026: Canada dominant in 6-0 zege op Qatar
- Verzoek aan regering en DNA-leden inzake wateroverlast
- President bij bevordering 150 militairen: Hogere rang, grotere verantwoordelijkheid
- Derde helft WK 2026: Zwitserland breekt Bosnië laat in duel, 4-1
- Exportverbod op Surinaamse drijfnetvis naar VS opgeheven
- Derde helft WK 2026: Tsjechië komt niet langs Zuid-Afrika
- VES: Medicatievoorziening één van de drie grootste kostenposten in de gezondheidszorg
- Derde helft WK 2026: Dag 8 - Mexico favoriet, Afrika viert historisch succes
- Brede steun in De Nationale Assemblee voor verhoging AOV-uitkering
- Derde helft WK 2026: Waarom voetbal veel meer zegt over mensen dan over doelpunten
- Warme dag met veel bewolking en regenbuien verspreid over het land
- Lula waarschuwt Trump: 'Bemoei je niet met Braziliaanse verkiezingen'
- Asabina vraagt regering om opheldering over aangekondigde ontruimingsactie in 21 Bergi
- TAS verdient antwoorden, geen afleidingen
- Derde helft WK 2026: Colombia verslaat WK-debutant Oezbekistan met 3-1
- Column: Voetbalbeleving vs hebzucht
- RvC TAS wil CLAD-onderzoek naar financieel beheer; directeur spreekt van verdraaide voorstelling van zaken
Eergisteren
- Gewapende groepen op goudvelden: symptoom van een staat die haar fiscale taak niet uitvoert
- Derde helft WK 2026: Ghana strijdt zich in slotminuten naar belangrijke 1-0 zege op Panama
- AdeKUS-docent promoveert in België
- Derde helft WK 2026: Engeland wint spectaculaire WK-klassieker van Kroatië met 4-2
- Tiener verdronken tijdens zwemmen in diepe goot in Lelydorp
- OAS verwerpt beschuldigingen aan adres van secretaris-generaal Ramdin
- Derde helft WK 2026: DR Congo verrassend gelijk tegen Portugal
- Overheid werkt aan gezamenlijke aanpak voor kwikvrije goudwinning
- Derde helft WK 2026: Dag 7 Cristiano Ronaldo jaagt op doelpuntenrecord
- Vrouw aangehouden na bloedige vechtpartij onder vissers in Meerzorg
- Bestaansrecht ressort- en districtsraden anno 2026
- Derde helft 2026: Arnautovic scoort penalty en bezorgt Oostenrijk 3-1 zege op debutant Jordanië
- Opnieuw kans op buien; afgewisseld met zonnige perioden
- Iran-akkoord: Trump staat weer aan het begin, maar de kaarten liggen nu in Teherans voordeel
- Van Genderen, eerste vrouwelijke griffier bij het Hof, heengegaan
- Derde helft WK 2026: Argentinië start titelverdediging in stijl; Messi scoort hattrick
- DNA-lid Lau: Begroting leunt te zwaar op verwachte olie-inkomsten