Makka bij 3 jaar DKF: niemand verdient geldzorgen
Robby Makka, ecofin analist en bestuursvoorzitter, blikt terug en legt verantwoording af over 3 jaar Diasporafonds en Kapitaal (DKF). "We hebben in de 3 jaren afgerond: 500 fysieke gesprekken gevoerd, 1.200 x
telefonisch onderhoud gehad, 150 korte- en lange radio-interviews
gegeven. Maar ook de website gerund, bij ondernemers sessies gehouden en
vooral aan 100 zoomsessies geparticipeerd".
Afgelopen week -17 juli- was het 3 jaar geleden dat het bestuur van het DFK werd ingesteld. In hetzelfde jaar -op 25 november 2021- werd DFK als stichting notarieel opgericht. Hierna kwam de 1e bestuursvergadering, de inrichting van DFK en werden de taken verdeeld. In deze afgelopen 3 jaren zijn er diverse activiteiten ontplooid.
Makka: "Het kernbestuur van DFK was voorheen ook betrokken bij de DSBC, De Dutch Suriname Business Club (DSBC). Velen in de periode vanaf 2000-2010 -2 regeringen Venetiaan- kenden ons. Toen kwam een aantal ondernemers maar ook deskundigen bij elkaar en ondernamen wij business reizen, schreven stukken of organiseerden business-overleggen. Zo heb ik persoonlijk met bv. oud governor Telting van de CBVS gesproken en hebben wij diverse landen en internationale instellingen bezocht. We hadden rond 2003 in Den haag een eigen pand, handels- en investeringsbetrekkingen. De DSBC heeft met elke regering gewerkt en is er nog."
Strategisch werken
Het DFK-bestuur is intact met 5 personen. Het DFK denk- en werkteam is uitgebreid met Diaspora contactpersonen of counterpartorganen in Suriname en landen waar Diaspora woont of werkt. Makka: "Soms is DFK de 'ghost-oprichter en/of adviseur' van vele Diaspora organisaties. Actueel is mijn telefoon roodgloeiend. PSD heeft met succes de “winst kunnen binnenhalen voor het AOW gat”, mede dankzij de penningmeester Ram Rambaratsingh. Hij heeft langer dan 30 jaar aan dit dossier gewerkt."
Activiteiten
Iedere zaterdag is het Diaspora werkdag voor DFK. Het gaat om fysieke afspraken, dossierbespreking, knelpunten verzamelen, gegevens uitwisselen, statistieken updaten, ecofin analyseren, alles komt langs. Makka benoemt de resultaten anno 2024 mede vanwege Diaspora, direct en indirect:
de aangepaste Kiesregeling, (deskundige uit Nederland is hierbij actief), hartmissie en andere medische ondersteuning, de IMS mall, Koole Suriname, Makandra projecten (lobbywerk), Oil en Gas deelnemers tijdens SEOG, bouw en huishoudbeurs in Suriname, huizenbouw, AOW gat, Zorgautoriteit, Natio, Hotel Breeze (binnen straal van 3 km nu 7 hotels met diaspora als aandeelhouder), grondconversie (zodat de Surinamer ook in Nederland een co-financiering heeft), de participatie bij de DNB bij CBvS, accountants in Suriname, Rekenkamer in Suriname met counterpart in Nederland, SLM, eigenaar van groot hotel met keten aan bedrijven, rijstsector, veiligheid, nefroloog, data concept voor IT en Bureau Cite voor woningbouw etc. "Niemand betaalt ons, we financieren alles persoonlijk of zelf en we houden kantoor op diverse locaties. DFK gebruikt geen cent van de regering en Suriname."
Komende 3 jaar:
"De focus ligt op steun aan grondconversie en olieobligatie, dat staat ook in het Diaspora-rapport", zegt Makka. De Oil en Gas economie wordt gestimuleerd. Het Diaspora speelveld wordt groter. "DFK is (be)stuurbaar, we zullen trefzeker bewegen ondanks de woeligheid en kritiek van 'antispora'. DFK is duurzaam om uiteindelijk geldzorgen minder te maken. De ontwerpwet DFK is panklaar en plan-klaar. We zijn in Dubai geweest voor de Suriname expo en volgend jaar is de Wereld expo in Japan, Osaka".
Vandaag
Gisteren
- Goed en fout: ons moreel kompas onder het vergrootglas
- Doorbraak in gronddossier Mariënburg: uitvoering eindelijk in zicht
- Paus Leo roept Kameroen op tot strijd tegen corruptie en vrede in conflictgebieden
- RK-bisdom vraagt btw-vrijstelling voor restauratie historisch Paramaribo
- Rusland belooft verdere olievoorzieningen aan Cuba na eerste levering
- Overheid en traditionele leiders in gesprek over bosbeheer en klimaatgelden
- Man aangehouden voor poging tot verkrachting en diefstal in Moengo
- Vakbond EBS vraagt ingrijpen president in conflict met directie
- Verdachte gewond bij aanhouding door RBTM; twee arrestaties in levensberovingszaak
- GranMorgu-project bereikt nieuwe fase met aankomst eerste offshore apparatuur
- Afwisseling van zon, bewolking en buien verwacht
- Peru: Fujimori leidt eerste ronde presidentsverkiezingen terwijl hertelling voortduurt
- Traditionele leiders Marowijne- en Lawagebied vragen betrokkenheid bij grensakkoord
- Bondsvoorzitter BBS Biswan ontslagen na manipulatie examencijfers rekruten
- Voortvluchtige verdachte aangehouden in zaak begraven lichaam
- Bodemprocedure 8 decembermoorden gestart; vijf families dienen geen vordering in
Eergisteren
- EZOTI en districtscommissarissen bundelen krachten voor strengere marktcontroles
- Lichaam Braziliaanse man aangetroffen bij Toekaja Bergie
- Deadline nadert: publieke functionarissen riskeren straf bij niet indienen VIV
- Hormuz-blokkade: risico’s en kansen voor Iran
- Automobilist zonder rijbewijs krijgt voorwaardelijke straf na dodelijke aanrijding
- IEA: Wereldwijde olievraag daalt scherp door oorlog met Iran
- Drie buitenlanders aangehouden na landing op Zorg en Hoop
- Legitieme portie: wie moet opletten en wat moet u doen?
- Een ambassadeur met oog voor het kleine: Walter Oostelbos en zijn stille ode aan Suriname
- Wetenschappelijk personeel AdeKUS in actie ondanks eerder overleg met vicepresident
- Wisselvallig weer met kans op buien en lokaal onweer
- Magyar’s overwinning markeert mogelijk einde van EU-Hongarije spanningen
- Column: De laatste ontmoeting die misschien niet komt; kille visumprocedure
- Hoger beroep tegen ex-accountmanager DSB: miljoenenclaim en getuigenverklaringen