Column: VAR, voedingsbodem voor manipulatie?
Door de tijden heen gonst het bij grote toernooien van geruchten over mogelijke invloed van bonzen op voetbaluitslagen. Zo nu en dan lekt er een schandaal uit waarbij spelers en of arbiters betrokken zijn, maar over het algemeen is het moeilijk te bewijzen dat uitslagen van voetbalwedstrijden niet altijd het resultaat zijn van de inzet van spelers. Velen hadden gehoopt dat met de komst van de Video Assistent Referee (VAR), voetbalwedstrijden een eerlijker verloop zouden hebben en namen de vertraging als gevolg van het analyseren van videobeelden voor lief. Helaas is die groep een illusie armer, want als iets zeker is over de VAR, dan is het wel dat de verantwoordelijke arbiters alles behalve eerlijke beslissingen nemen. Eigenlijk is deze uitvinding een manier om wedstrijden naar eigen hand te zetten.
Steeds meer laat de manier waarop de VAR over het algemeen functioneert, zien dat het de alles bepalende factor in het topvoetbal is geworden, waardoor op voorhand bepaald kan worden hoe wedstrijden zullen verlopen. Vooral in de kwartfinales van de Champions League zijn er een aantal dubieuze beslissingen genomen door de VAR. Het heeft er zelfs veel van dat er regisseurs aan het werk zijn, die aangeven hoe en vooral wanneer een wedstrijd beïnvloed moet worden. De traditionele arbiter is verworden tot een marionet van de VAR en legt zich steeds vaker neer bij een beslissing van de VAR, terwijl er aanvankelijk is gesteld dat het laatste woord bij de arbiter is. De scheidsrechter is regelmatig met zijn neus er bovenop, constateert geen onregelmatigheid en laat de wedstrijd doorgaan, maar toch laat hij zich bepraten en naar het scherm dirigeren om vervolgens de voor de VAR gewenste beslissing te nemen. Het is de hoogste tijd dat de arbiters hun plaats weer innemen en niet langer aan de leiband van de VAR blijven lopen.
Het is gewoon schandalig dat de voetbalsport door deze uitvinding nu ook in achterkamers beslist kan worden. Behalve dat de VAR het spontane uit de wedstrijd haalt, bepaalt die nu ook voor de arbiter of hij een overtreding wel of niet met de rode kaart moet bestraffen en of een doelpunt mag blijven staan of niet. De rol van de VAR is aan herziening toe, anders zal het een voedingsbodem kunnen worden voor speculanten, met alle gevolgen van dien. De voetbalsport is er niet bij gebaat dat wedstrijden c.q. toernooien op die manier voorspelbaar worden en niet langer worden bepaald door prachtig combinatiespel of door individuele genialiteit.
Vooral met het oog op het naderende Wereldkampioenschap voetbal (WK) is het van belang dat de VAR niet zo nadrukkelijk aanwezig is, maar een zodanige rol zal vervullen dat het verloop van de wedstrijd niet negatief wordt beïnvloed. Talenten moeten de gelegenheid krijgen om zich te presenteren aan de wereld, ook al zou dat betekenen dat favorieten sneuvelen. Het WK mag geen geregisseerd stuk zijn, maar het moet een toernooi worden van verrassingen, met een hoofdrol voor spelers die klaar staan om hun talenten aan de wereld te laten zien.
Mireille Hoepel
Vandaag
-
18:36
Simons bij terugkeer uit Engeland: 'Internationale steun cruciaal voor nieuwe economische fase'
-
16:35
Het belang van een onafhankelijke Nationale Ombudsman
-
14:33
Nieuw boek pleit voor mondiale Surinaamse natie en grotere rol diaspora
-
12:30
Man overleden na aanrijding op kruising Latour- en Franklinweg
-
10:52
De onzichtbare handen achter het moderne voetbal
-
08:54
Leerkrachten pleiten voor bredere invoering van 'Het Begint Bij Mij'-programma
-
06:56
Regering wil heel Suriname in 2030 voorzien van 24-uurs stroom
-
04:58
Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
-
03:05
'Kakkerlak'-protesten India: 'We hebben het gedaan'
-
01:03
Bescherm onze mangroven: het is nu tijd om in actie te komen!
-
00:01
Gouddossier 3: Een jaar na de belofte: waar staat de goudsector?
Gisteren
- Uitbreiding vrij verkeer binnen CARICOM moet meer beroepsgroepen kansen bieden
- Voetbal tussen waarneming en waardering
- Films brengen basisscholieren in contact met Franse taal en cultuur
- Voetganger overleden na aanrijding: doorgereden autobestuurder gezocht
- Derde helft WK 2026: Dank u, Thank you, Gracias
- Een kritieke ecologische en humanitaire crisis in het binnenland van Suriname
- Geiten als trofeeën
- Districtscommissariaat Paramaribo Midden verhuist naar eigen werkgebied
- Wereldbank schat schade door aardbevingen in Venezuela op $19,6 miljard
- Overwegend warm en zonning weer; later kans op buien
- Dodelijke aanrijding tussen vrachtwagen en personenauto op kruising Sumatraweg-Houttuinweg
- Ken syfilis in 2026
- Starnieuws gouddossier 2; Asabina: Regering weet wat misgaat in goudsector, maar grijpt niet in
Eergisteren
- Hoogleraar Moomou: Een gedeelde rivier vraagt om gedeelde verantwoordelijkheid
- Rosina
- Amatmohamed vraagt duidelijkheid over importverbod bestrijdingsmiddelen
- Verdachte brand Henck Arronstraat voorlopig vrij; strafzaak opnieuw aangehouden
- Het examen begint in 2028
- Asabina eist duidelijkheid over massale vissterfte
- OIS eist actie van president Simons na milieuramp in Saramacca
- Verdachte in zaak rond vermiste Braziliaanse voorwaardelijk vrijgelaten
- Quorumproblemen overschaduwen unanieme aanname VN-protocol tegen doodstraf
- Opnieuw zeer warm; Saharastof zorgt voor heiige lucht
- Klimaatverandering versterkt droogterisico’s in Europa door extreme hitte
- Column: De goudsector zonder gezag, de les van Sarakreek
- Starnieuws gouddossier 1: Actie tegen Chinese werknemers Sarakreek slechts deel van thriller