Column: Acties versus grondconversie
In ieder geval bleken de bonden ontevreden te zijn over de volgens hen onrechtvaardige keuzes voor de betaling van btw op nutsvoorzieningen, de marges van de belastingschijven en de compensatie op brandstof. Hun slogan was dan ook: Overheid haal geen geld meer bij de loontrekker, maar daar waar het te halen valt.
Terwijl het dagenlang een welles nietes spel werd tussen vertegenwoordigers van de regering en de bonden bleven scholen dicht en werd op zoveel andere fronten het arbeidsproces ernstig gestagneerd. De overheid zei onvoldoende geld binnen te halen en daarom de btw-inkomsten en de meergelden op brandstof broodnodig te hebben. Je zou al snel tot de conclusie kunnen komen dat de bonden te veel vragen.
Maar dan schiet een ander conflict mij door het hoofd. Het conflict tussen de president en de Staatsraad. Waar ging dat weer over. Ja, grondconversie.
Nogal wat deskundigen plaatsen daar vraagtekens bij; of althans tenminste op onderdelen daarvan. Oud-notaris Carlo Jadnanansing geeft aan dat door het ontbreken van een differentiatie de president minderdraagkrachtigen tegemoetkomt, maar tegelijk de rijken bevoordeelt. De vraag is of de minderdraagkrachtigen in Suriname zich die grondconversie kunnen veroorloven, gelet op hun positie zoals die door de bonden is gekenschetst.
Zal grondconversie niet veel meer zijn dan zoals de juriste Serena Muntslag-Essed het kwalificeerde: een bunkopuseri (garageverkoop) van de Surinaamse grond. Zij wijst op consequenties in de toekomst met name omdat bestemmingsplannen ver te zoeken zijn in ons land. Het zal mij dan niet verbazen als in de toekomst dezelfde gronden tegen exorbitante prijzen door de overheid teruggekocht zullen worden bij personen – of stichtingen – die nu voor een appel en een ei eigenaar daarvan zullen worden. Waar is dan de winst voor de staat gebleven, waar president Santokhi steeds weer enthousiast overpraat? Sprekend over good governance en prudent beleid! Als men krap bij kas is handelt men toch niet zo inconsequent?
Terwijl president Santokhi vaak en graag aangeeft dat president Venetiaan ook per staatsbesluit een regeling trof voor grondconversie noemt hij slechts één verschil tussen het staatsbesluit van hem, de prijs. Aangezien president Venetiaan niet bekend staat als iemand die zomaar iets doet moet het duidelijk zijn dat er toen voor díe prijs weloverwogen gekozen is. Maar ook zien wij dat in het staatsbesluit van Venetiaan slechts voor natuurlijke personen grondconversie mogelijk is en niet voor rechtspersonen. Als argument voor het opbrengen van de rechtspersonen is weleens geopperd dat het vaak gaat om mensen met een vreemde nationaliteit die in Nederland wonen. De vraag zou echter ook gesteld kunnen worden hoe verpand – sterk gehecht- je kan zijn aan een grond (Suriname) waarop je niet woont. Zie ons volkslied! Ook in deze zou gedacht kunnen worden aan differentiatie.
De ontwikkelingen van de laatste weken hebben veel vragen opgeroepen. De belangrijkste is echter of het niet de hoogste tijd is voor het maken van organieke wetten ter regulering van het stakingsrecht. Wij moeten voorkomen dat ons land kapot wordt gestaakt, terwijl het ook onze plicht is erop toe te zien dat ons land – middels onder andere een onverantwoorde bunkopuseri - niet kapot geregeerd wordt.
Hans Breeveld
Vandaag
-
13:30
Woordenwisseling Vechtpartij bij pompstation eindigt in bloedige kappartij
-
11:47
Somohardjo: Minister GBB belooft boothouders intrekking grond Leonsberg
-
10:46
Onvermogen Centrale Bank: ongrijpbare wisselkoers
-
09:50
Voormalig Amerikaans vicepresident Dick Cheney overleden
-
08:46
Zunder: Recht en waarheid maken vrij
-
06:52
Suriname zet stap naar lidmaatschap VN-Toerismeorganisatie
-
04:55
Warme dag met kans op buien
-
02:57
Nieuwe parlementariërs beëdigd in Guyana; ook verdachte Mohamed legt eed af
-
00:59
Column: De steiger van Leonsberg en het failliet van fatsoen
-
00:00
Somohardjo: Genoeg is genoeg – misstanden bij gronduitgifte tarten elk fatsoen
Gisteren
- Terugkeer van het Constitutioneel Hof
- Verdachten van moord op Peterhof aangehouden
- Elias, president-commissaris Staatsolie: focus op duurzame groei
- Krijgsraad wil Rodney Cairo horen in strafzaak tegen Veira
- Trump: Dagen van Venezolaanse president Maduro zijn geteld
- 4 kg goudroof zonder braaksporen bij Grassalco
- Minister GBB: Aanlegsteiger Leonsberg ten onrechte uitgegeven als privéterrein
- Politieke blunder CPNB: verkeerde kaart van Suriname op omslag boek Johan Fretz
- Oorzaak landelijke stroomstoring nog onduidelijk
- Nationale dag Panama; een natie die de Amerika's verbindt
- VS-Venezuela: toenemende spanning, maar nog geen directe aanval
- Bewolkt begin van de week met kans op regen en onweer
- Trainingen museumwezen waardevol voor werkveld
- Column: De stilte van Surinaamse vrede
- Regering herfinanciert buitenlandse schuld: geen nieuwe lening, wel ademruimte
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 896
- Bromfietser (14) overlijdt na botsing tegen vangrail
- Simons voert Surinaamse klimaatboodschap naar wereldforum in Brazilië
- Eerste lichting verpleeghulpen klaar voor inzet in zorgsector
- Suriname stuurt hulp en betuigt medeleven na verwoesting door orkaan Melissa
- €15.000 beloning voor tip over verdachten moord Sherwin Peterhof
- Man verdronken in kreek te Para
- Lijk aangespoeld aan waterkant van Domburg
- Moshiro voor COP30 in Suriname
- Egypte opent grootste museum ter wereld gewijd aan één beschaving
- Auto volledig van binnen uitgebrand aan de Kropkoolstraat
- HvJ neemt 4e gebouw in gebruik: meer ruimte voor moderne rechtspraak
- Warm weer afgewisseld met buien
- Duizenden doen mee in Srefidensi Trim- en Wandelloop: Eenheid en doorzettingsvermogen
- Lions Club doneert 10 ton rijst voor slachtoffers van orkaan Melissa
- Brand bij loods met ammoniumnitraat aan Martin Luther Kingweg snel geblust
- Hans Breeveld: Onafhankelijkheid is geen moment, maar een proces en een voortdurende uitdaging