Leven in het land van Tralalaa, Wo set' en & Kawtere
De reputatie van de Surinaamse regeringen de afgelopen 13 plus jaren, is o.a. een (1) van amateuristisch, clownesk, corruptief en witwassen (NRA-rapport 2021). Het desavoueren van andere staatsmachten en het doen van publieke maatschappelijk onacceptabele uitspraken of nemen van besluiten met totale afwezigheid van maatschappelijke integriteit of kundigheid, is schering en inslag. Dit maakt je niet trots als Surinamer.
Een opfrissertje hierover brengt ons naar de volgende zaken. Het kasreserve-schandaal, de IMF soap tijdens regering Bouterse, de beloftes van fly-overs, zesbaans highway en 18.000 sociale woningen, grondschandalen van ex-minister Samsoedin, onderminister Gopi, Kronenburg, Sabaku en nu het vermeende Jogi-schandaal, het naschoolse opvang schandaal, de sociale pakketten fraude, de misbruikte kasreserve US dollars t.b.v. Chotelall, het misbruikte goudordeningsproject, de Concacaf schorsing van de VP, fraude Financiën, het diasporakapitaal luchtkasteel, de Saya-gate, het Caricom voedselschuur luchtkasteel, de nutteloze schoolboeken en het droomtreinverkeer van staatsadviseur Eddy Jozefzoon, de waardeloze HPSG-deal, het New Surfin debacle, het zoetwaterexport debacle, het OW-schandaal, het SLM schandaal, het dubieuze Wakapasi verhaal, corrupte, instabiele, incompetente en criminele kinderen, familie, vrienden en partijgenoten op staatsposities z.a. commissariaten, ambassades en bij parastatalen en de vermeende internationale Nickerie diepzeehaven luchtballon etc.
Onze regeerders lijken wel “professionele grappenmakers, entertainers en ondeskundigen”. Het kan bewust of onbewust onbekwaam zijn. Zij, de coalitie-politici, maken zich niet druk hierover en gaan vrolijk verder. Ze gedragen zich alsof het land met alle rijkdommen van hen, hun partijen en familie is.
Het belangrijkste doel evenwel van dit stuk, is dat we wakker worden/blijven en de rode draad vasthouden van het beleid dat de vorige en de huidige regering gemeen hebben. Die is nepotistisch, corruptief, amateuristisch en clownesk. En met het zicht op de miljarden aan verdiensten uit de toekomstige aardoliewinning hoef je niet anders te verwachten, integendeel. Eerlijkheidshalve gebied mij mee te geven dat er wel een klein verschil is tussen de vorige en huidige regering. Het verschil is dat de huidige regering wel durft om onze miljarden aan schulden te herschikken en een aantal dringende economische hervormingen te treffen. Evenwel moet ik me haasten te zeggen dat dit toch weer op een zeer klungelige, paternalistische en asociale manier geschied met vele nadelige sociaal-economische gevolgen voor de arme en het middenstandsdeel van de bevolking.
De hamvraag is natuurlijk, hoe komen wij af van deze beunhazen en corruptie, witteboordencriminaliteit en nepotisme faciliterende leiders met heel veel zwart kapitaal, die het milieu, de economie, de toekomst van de volgende generaties aan het verpesten zijn? Die zichzelf en hun vrienden en familie onbeschoft verrijkt hebben of aan het verrijken zijn ten koste van de rest van de samenleving en staan te trappelen om zich verder te verrijken met toekomstige oliedollars. Hoe nemen we ons Suriname terug?
De oplossing is niet simpel, maar ook niet zo complex. De sleutel voor het terugnemen van ons Suriname lag toen en ligt nu nog steeds in handen van de samenleving. Jij en ik, wij zijn de samenleving die anders moet gaan denken en handelen! Namelijk individuen, wetenschappers, bedrijven en organisaties die wijzer zijn geworden i.p.v. slimmer en beter willen voor de Surinamers en Suriname. Die niet egoïstisch zijn en alleen maar kijken naar hun eigen voordelen, winsten en belangen, etnische afkomst, het leegplunderen van het land of zeggen niet met de politiek te willen bemoeien. Die bereid zijn o.a. schoon geld, tijd, kennis, middelen en netwerken te investeren in o.a.: potentieel eerlijke en deskundige leiders met een transparante afkomst van hun vermogen; het vergroten van het politieke bewustzijn van de samenleving; sterke en kwalitatief goede organisaties; de jeugd; rechtvaardigheid; duurzame economische productiviteit; het rigoureuzer afstraffen van corruptie; veiligheid; goed bestuur en goede perspectieven voor de volgende generaties. En je hoef niet altijd op de voorgrond te treden als je dat niet wil of kan. Maar ga na wat je kan betekenen voor die broodnodige verandering.
Wat voor zin heeft het om paleizen te bouwen op of aan de rand van een vuilnishoop omringd door armoede en waar de veiligheid continu in het geding is? Achteraf geklaag heeft geen zin. We hoeven niet te blijven leven in het land van tralalaa, wo set' en, licht in de tunnel of hor kawtere. Laten wij Ons Suriname terugnemen! De tijd is nu! DOE mee mede-Sranansma.
Voorzitter DOE
Vandaag
-
21:07
JIT onderschept boot met circa 1.600 kilo drugs; 9 Ghanezen aangehouden
-
20:23
SAO-training Automontage past Micro Credentials-concept toe
-
18:59
Derde helft WK 2026: Spanje stopt WK-avontuur van België's gouden generatie
-
18:10
Verpakte drugs aangetroffen aan boord van schip
-
17:26
Harmonie alleen bouwt geen land
-
15:28
Frankrijk: ‘Jullie het goud, wij het kwik’
-
13:30
Visserboot gekapseisd op zee: aantal opvarenden onbekend
-
12:51
Aanhoudingsgolf binnen politie: 16 agenten betrokken bij lopende onderzoeken (update)
-
12:37
Derde helft WK 2026: Spanje en België in ultieme kwartfinalestrijd
-
10:35
Schoten vanuit bos treffen voertuig op weg naar Apoera: drie gewonden
-
08:55
IMF: Mondiale economie vertraagt naar 3 procent groei
-
07:08
Pre-existente rechten: De Primaire Reparatie van Suriname
-
05:23
President wacht reactie Traditioneel Gezag af over wet ter bescherming woon- en leefgebieden
-
04:38
Warm weer; kans op middagbuien
-
02:42
Franse noodkreet om grensverdrag met Suriname
-
00:59
Column: Welk geheim mocht de samenleving niet weten?
-
00:00
Jones verlaat uit protest comité-generaal: Geheimhouding niet gerechtvaardigd
Gisteren
- Nationaal Woningbouwfonds stelt voorwaarden woningbouwkredieten vast
- Monitoring: nuttig instrument, maar geen oplossing op zichzelf
- Derde helft WK 2026: Frankrijk rekent af met dapper Marokko en bereikt halve finale
- Surinaamse Brouwerij verdubbelt statiegeld op Heineken 25 cl-retourfles
- Iran begraaft vermoorde leider Khamenei te midden van massale rouw en onzekerheid
- Derde helft WK 2026: Atlas Leeuwen jagen op geschiedenis, Franse favorieten klaar voor strijd
- Vergiftiging Saramaccarivier en systematische vernietiging van Inheemsen
- Paspoortaanvraag voor Surinamers in buitenland straks dichter bij huis
- Twee doden bij zware aanrijding op Ringweg Zuid
- Olierally en wereldwijde beursdalingen na twijfel Trump over wapenstilstand met Iran
- Wisselvallige dag met kans op stevige regen- en onweersbuien
- Inheemse organisaties willen hoger beroep na vrijspraak politiemannen in zaak Pikin Saron
- Directeur TAS dreigt met rechtsmaatregelen; RvC wil kwestie niet via media uitvechten
- Column: Controverse alom op WK 2026
- NPS-fractie houdt vast aan openbaarheid ondanks deelname aan comité-generaal
- Regering zet woningbouwprogramma in gang: hypotheken vanaf 3 procent
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: De belangrijkste lessen uit de achtste finales
- Assemblee geeft groen licht voor sterker productiviteitscentrum
- VHP-fractie: Geheimhouding mag niet langer duren dan noodzakelijk
- Voorlopig 34,3% geslaagd voor HAVO en 50,2% voor VWO; veel kandidaten naar herexamen
- LBB en ACT Guianas versterken bescherming zeeschildpadden op Braamspunt
- Derde helft WK 2026: VAR-beslissing bij Argentinië-Egypte zorgt voor controverse
- Zonder publicatie geen rechtszeker grondbeleid
- DNA-leden vragen PG om hoger beroep en eisen disciplinaire maatregelen na vrijspraak Pikin Saron
- Politiewapen gaat af in DNA-gebouw; onderzoek ingesteld
- Bromfietser overlijdt na aanrijding met politieagent in Nickerie
- Suriname Business & Innovation Pavilion opent tijdens Kwaku Summer Festival 2026
- Warm weer houdt aan; lokaal kans op een middagbui
- Venezuela: Meer dan 3.500 doden na aardbevingen, gezondheidscrisis dreigt
- President verleent collectieve gratie; moord- en zedendelicten uitgesloten
- Pawiroredjo: Ordinaire kwikdiefstal hoort niet achter gesloten deuren