Olierally en wereldwijde beursdalingen na twijfel Trump over wapenstilstand met Iran
De S&P 500-index daalde aanvankelijk met 1,1% nadat Trump verklaarde dat de wapenstilstand “voorbij” was, maar beperkte het verlies later tot 0,3%, toen hij stelde dat het recente geweld niet betekende dat er een grootschalige oorlog zou uitbreken. Dit zijn de nieuwste tegenstrijdige signalen van Trump over de toekomst van het conflict, dat de inflatie wereldwijd kan aanwakkeren.
De Dow Jones verloor 576 punten (-1,1%), terwijl de Nasdaq met 0,2% steeg na een vroege daling.
De olieprijzen reageerden sterker: de prijs van een vat Brent-olie klom met 5,2% tot
78,02 en bereikte kortstondig boven de 80.
Hoewel dit nog onder de piek van bijna $120 ligt die tijdens het hoogtepunt van het conflict werd bereikt, is de stijging onrustbarend, omdat de olieprijzen net waren teruggevallen naar het niveau van vóór de oorlog.
Beleggers vrezen dat de voortzetting van het conflict de Straat van Hormuz kan blokkeren, waardoor de aanvoer van ruwe olie uit de Perzische Golf ernstig wordt belemmerd. Dit kan de inflatie aanwakkeren, terwijl economen juist een afkoeling hadden verwacht. Een stijgende inflatie kan centrale banken, zoals de Federal Reserve, dwingen de rente te verhogen, wat de economie kan vertragen en de prijzen van investeringen kan drukken.
Op Wall Street lagen vooral aandelen uit de woningbouwsector onder vuur, vanwege zorgen dat stijgende staatsobligatierendementen zullen leiden tot hogere hypotheekrentes. Bouwleverancier Builders FirstSource verloor 5,4%, terwijl woningbouwers PulteGroup en D.R. Horton respectievelijk 5,4% en 4,6% daalden.
Ook bedrijven met hoge brandstofkosten kregen klappen: American Airlines daalde 4% en cruisemaatschappij Carnival 3,9%.
Tegelijkertijd zorgden enkele invloedrijke aandelen in de kunstmatige-intelligentiesector voor stabiliteit. Ondanks recente koersdalingen vanwege zorgen over overwaardering en twijfel over rendabiliteit, steeg chipfabrikant Nvidia met 3,7% en was daarmee de grootste positieve factor voor de S&P 500. Broadcom steeg 4,8%, mede dankzij een nieuwe meerjarige overeenkomst met Apple ter waarde van mogelijk meer dan $30 miljard.
De S&P 500 sloot 21,14 punten lager op 7.482,71, de Dow Jones verloor 576,76 punten tot 52.348,39 en de Nasdaq won 51,96 punten tot 25.870,65.
In de obligatiemarkt stegen de rendementen mee met de olieprijs. Het rendement op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties bereikte kort 4,60%, voordat het terugzakte naar 4,57%, een stijging ten opzichte van 4,55% de vorige dag en fors hoger dan de 3,97% vlak voor het conflict begon.
Ook Europese beurzen reageerden scherp negatief na Trumps opmerkingen dat de wapenstilstand volgens hem voorbij is. Duitsland’s DAX en Frankrijk’s CAC 40 daalden beide 2,2%.
In Azië zakte Zuid-Korea’s Kospi-index met 5,3% en bleef volatiel door wisselende reacties op AI-aandelen. Hongkong vormde een uitzondering met een stijging van 3%, mede dankzij een koerssprong van 13,4% voor de Chinese AI-startup Zhipu (ook bekend als Z.ai). De lock-up periode voor grote investeerders, die sinds de beursgang in januari gold, loopt deze week af. Volgens China National Radio blijven bijna 70% van deze investeerders trouwe aandeelhouders, ondanks eerdere zorgen over mogelijke koersdruk na het einde van de lock-up.
Sinds de beursgang is de koers van Zhipu met meer dan 1.300% gestegen, wat de sterke interesse in AI en technologie in Azië onderstreept.
Vandaag
-
06:32
Geweld laait weer op in Haïti; minstens 30 doden te midden van verkiezingsvoorbereidingen
-
04:35
Afwisseling van zon, bewolking en enkele lokale buien
-
02:37
Politieagent aangehouden met marihuana bij controlepost Burnside
-
00:59
Column: De rechtsstaat kan niet met reces
-
00:00
Parmessar: Behandeling wetswijziging rechterlijke macht vóór reces lijkt moeilijk haalbaar
Gisteren
- Pokie wil in 2027 af van achterstanden sociale uitkeringen
- VSB: Onderwijsbeleid moet aansluiten op arbeidsmarkt, niet op politiek
- Ruim twee ton cyanide onderschept bij Burnside
- SGCC wil structurele oplossing voor uitval Canawaima-veerverbinding
- Offshore-olie en ‘oliedomheid’: Suriname op pad naar schijnwelvaart (2)
- Frankrijk opent historische eerste traditionele Hindu-tempel in Parijs
- Suriname en Filipijnen willen economische banden versterken
- VES: Miljoenen voor het AZP, maar waar blijft de gezondheidswinst?
- Nieuw gerechtsgebouw Nickerie wordt vandaag opgeleverd; zittingen vanaf oktober
- Warm en drukkend met kans op felle buien en onweer
- China stelt lancering Chang’e-7-maanmissie uit, jacht op waterijs op pauze
- 61-jarige man omgekomen na ongeval met tractor
- Column: Niet alleen opleiden, maar ook vasthouden
- Verkeersveiligheidsplan vraagt minimaal USD 414.500 tot 2030
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 938
- Een mooi tapijt, met gaten en gerafelde randen
- Verdachte aangehouden na schietincident bij school in La Vigilantia
- USD 3,1 miljoen van totaal USD 85 miljoen uitbetaald voor projecten
- Waarom de AML-Taskforce juist nu noodzakelijk is
- Parmessar wil hard optreden tegen bouwwerken op bermen
- Gewapende rovers maken USD 29.000 buit in Houttuin
- Man gewond bij beschieting op weg naar West-Suriname
- Regering neemt studiekosten pedagogische opleidingen deels over
- Gevonden voertuig bevestigd als auto van Leysner
- Aantal verkeersdoden en zwaargewonden met helft terugdringen
- Woning afgebrand aan Madan Jagnarainweg
- Suriname viert leven Borger Breeveld met herdenking en ‘Wan Pipel’
- Onderwijs kampt met tekort aan lokalen en leerkrachten bij voorbereiding nieuw schooljaar
- Warm weer met verspreide buien
- Guyana’s Rodrigues Birkett leidt informele stemming in race om volgende VN-leider
- Nieuwe cryptowet onderdeel strijd tegen witwassen en blacklisting
- SLM heeft totale schuldpositie nu in beeld; president-commissaris Telting diende geen ontslag in