Rapportage Speciale Rapporteur recht vrijheid van meningsuiting
Bovenstaand statement is de constatering van de Speciale Rapporteur voor het recht op vrijheid van meningsuiting van de Inter-Amerikaanse Commissie van de OAS. Die constatering heeft geleid heeft tot het opstellen van richtlijnen voor het effectueren van het recht op vrije meningsuiting en op vreedzaam demonstreren in 2019. De richtlijnen hebben als doel OAS-lidstaten beter te laten begrijpen welke verplichtingen zij hebben in het garanderen, beschermen en faciliteren van openbare protesten en demonstraties. Een ander doel van de richtlijnen is om de lidstaten te informeren over de kaders en regels die gelden voor het progressieve gebruik van geweld, dat alleen als laatste redmiddel ingezet mag worden in protestcontexten.
In Suriname komen het recht op vrijheid van meningsuiting en het recht op vreedzaam demonstreren steeds meer onder druk te staan. Geheel in strijd met artikel 105 van de grondwet en de artikelen 26 en 27 van het Verdrag van Wenen inzake het verdragenrecht, worden nationale wettelijke bepalingen, die op zeer gespannen voet staan met deze rechten, door regeringsautoriteiten en de opsporings- en vervolgingsautoriteiten ingezet om burgers systematisch te beknotten in de uitoefening van deze twee rechten.
Deze ontwikkeling is funest voor het bestendigen van onze democratie en rechtsstaat, zoals recentelijk door een groep bevriende staten en de Europese Unie in een verklaring is aangegeven. Hoewel de verklaring tekortschiet in het bepleiten van het volwaardig en ongeconditioneerd beschermen van de mensenrechten die nú onder druk staan, kan deze worden gezien als een bijdrage voor de waarborging van met name het recht op vreedzame demonstratie.
Een andere bijdrage om het verder verslechteren van de beleving van het recht op vrijheid van meningsuiting en het recht op vreedzaam demonstreren tegen te gaan is het rapport Report on Human Rights Abuses, Right to Peaceful Demonstration & 'Right to Freedom of Expression' (The curtailing of rights by an unaccountable government in the Republic of Suriname). Dit mensenrechtenrapport heb ik in mijn hoedanigheid als advocaat en mensenrechten-jurist mede namens andere bezorgde burgers en organisaties in Suriname op 24 maart 2023 ingediend bij de Speciale Rapporteur voor het recht op vrijheid van meningsuiting van de Inter-Amerikaanse Commissie van de OAS.
In dit rapport is chronologisch weergegeven in welke negatieve spiraal Suriname zich bevindt ten aanzien van het recht op vrijheid van meningsuiting en het recht op vreedzaam demonstreren. Het rapport bevat twintig concrete gerapporteerde gevallen die een vorm van beknotting van de uitoefening van een van de twee rechten weergeven. Voorts geeft het rapport weer hoe angstinboezeming, het inzetten van het strafrecht, aankondigingen over hardhandig politioneel optreden, desnoods met wapengeweld, en het gelijkstellen van rellen en plunderen aan het vreedzaam demonstreren als vormen van intimidatie worden gebruikt om personen te ontmoedigen gebruik te maken van hun recht op vrijheid van meningsuiting en/of hun recht op vreedzaam demonstreren.
Aan de hand van de data van de geselecteerde gevallen is af te leiden dat in een zeer kort tijdsbestek het vertrouwen en het geloof in de regering is omgeslagen in steeds groter wordend wantrouwen. Het gevolg daarvan is dat de ondersteuning die de regering genoot in rap tempo afbrokkelt. En het is precies dat ongenoegen dat mensen op straat brengt en ertoe aanzet om onwelgevallige uitspraken te slingeren naar personen op politieke functies. In een sterke, goed functionerende democratie en rechtsstaat moeten functionarissen in politieke topfuncties zowel de privileges op kosten van de burger als de onwelgevallige meningen van dezelfde burger aanvaarden.
Een kopie van het rapport zal ook opgestuurd worden naar de andere mensenrechtenorganisaties en naar de Surinaamse regering. Hopelijk leidt deze bijdrage ertoe dat de twee onder druk staande rechten weer op een rechtens juiste manier beleefd kunnen worden door eenieder.
Mr. M.A. Castelen, LLM & LLM
Advocaat, gespecialiseerd in Staats- en bestuursrecht, mensenrechten en internationaal recht.
U kunt de documenten hier downloaden.
Documenten:
Vandaag
-
12:51
Derde helft WK 2026: Op dag 10 - Nederland favoriet tegen Zweden
-
10:53
Politie-inspecteur aangehouden op verdenking van oplichting en corruptie
-
09:40
Groot aantal politieagenten gehoord in 82 kilo cocaïnezaak; drie in verzekering gesteld
-
09:11
Wijnerman erkent inconsistenties in begrotings- en schuldcijfers
-
07:09
COVAB en Streekziekenhuis Marowijne starten samenwerking voor zorgopleidingen
-
05:07
Droge dag verwacht met lokaal korte regenbuien
-
03:05
VS kondigt nieuwe ronde Israël-Libanon gesprekken aan in Washington
-
02:32
Derde helft WK 2026: Paraguay houdt hoop levend, Turkije na tweede nederlaag dichtbij WK-exit
-
01:03
Regering werkt aan energieagenda met routekaart tot 2035
-
00:01
Minister Wijnerman: regering moet zich buigen over afbouw brandstofsubsidie
Gisteren
- Derde helft WK 2026: Brazilië overtuigt niet, maar wint wel van Haïti
- Derde helft WK 2026: Canada’s Kone ondergaat zware operatie aan been; mist de rest van het toernooi
- Derde helft WK 2026: Marokko verrast Schotland met vroege goal
- Het Surinaamse rechtssysteem faciliteert wanbetalers
- Derde helft WK 2026: VS boekt eerste dubbele WK-overwinning in 96 jaar
- Wijnerman: CBvS betwist uitgangspunten onderzoek naar OMO-kosten
- Het Elon-Musk-effect
- Derde helft WK 2026: Dag 9 - VS en Brazilië in actie, Mexico verzekerd van knock-out
- Man komt om het leven bij steekpartij voor winkel in Albina
- Reyme pleit voor moderne invulling dienstplicht om jongeren voor Defensie te winnen
- Criminelen maken sieraden en geld buit tijdens gewapende roofoverval
- Bewoners Houttuin vragen DNA opslag radioactieve bronnen op te schorten
- Warme vrijdag met zon, maar later kans op stevige buien
- Cuba kiest voor ingrijpende economische hervormingen; meer ruimte voor particuliere sector
- Regering: Ingrijpen bij 21 Bergi moet levensgevaarlijke situatie beëindigen
- Column: Kwestie Van 't Hogerhuysstraat vraagt om open en transparant bestuur
- Derde helft WK 2026: Mexico boekt moeizame zege op Zuid-Korea en zet grote stap richting achtste finales
- Misiekaba verdedigt intrekken hoger beroep in kwestie Van 't Hogerhuysstraat
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: De verborgen onderscheidingen op de WK-shirts van 2026
- Derde helft WK 2026: Canada dominant in 6-0 zege op Qatar
- Verzoek aan regering en DNA-leden inzake wateroverlast
- President bij bevordering 150 militairen: Hogere rang, grotere verantwoordelijkheid
- Derde helft WK 2026: Zwitserland breekt Bosnië laat in duel, 4-1
- Exportverbod op Surinaamse drijfnetvis naar VS opgeheven
- Derde helft WK 2026: Tsjechië komt niet langs Zuid-Afrika
- VES: Medicatievoorziening één van de drie grootste kostenposten in de gezondheidszorg
- Derde helft WK 2026: Dag 8 - Mexico favoriet, Afrika viert historisch succes
- Brede steun in De Nationale Assemblee voor verhoging AOV-uitkering
- Derde helft WK 2026: Waarom voetbal veel meer zegt over mensen dan over doelpunten
- Warme dag met veel bewolking en regenbuien verspreid over het land
- Lula waarschuwt Trump: 'Bemoei je niet met Braziliaanse verkiezingen'
- Asabina vraagt regering om opheldering over aangekondigde ontruimingsactie in 21 Bergi
- TAS verdient antwoorden, geen afleidingen
- Derde helft WK 2026: Colombia verslaat WK-debutant Oezbekistan met 3-1
- Column: Voetbalbeleving vs hebzucht
- RvC TAS wil CLAD-onderzoek naar financieel beheer; directeur spreekt van verdraaide voorstelling van zaken