India verbiedt 19 plastic artikelen voor eenmalig gebruik
Voor de eerste fase heeft de regering 19 plastic items geïdentificeerd die volgens haar niet erg nuttig zijn, maar een groot potentieel hebben om zwerfvuil te worden. Het nieuwe verbod maakt het illegaal om ze te produceren, importeren, stockeren, distribueren of verkopen.
Sommige plastic wegwerpzakken worden ook uitgefaseerd en vervangen door dikkere om hergebruik te stimuleren. Kunststoffabrikanten hadden een beroep gedaan op de regering om het verbod uit te stellen, daarbij verwijzend naar inflatie en mogelijk banenverlies.
De Indiase federale minister van Milieu Bhupender Yadav zei vrijdag op een persconferentie in New Delhi dat het verbod al een jaar in de pijplijn zit. "Nu, die tijd is om", zei hij.
Plastic afval is een belangrijke bron van vervuiling geworden in India, het op een na dichtstbevolkte land ter wereld. De snelle economische groei heeft de vraag naar goederen die worden geleverd met plastic producten voor eenmalig gebruik, zoals rietjes en wegwerpbestek, aangewakkerd.
Duizenden andere plastic producten – zoals plastic flessen – vallen niet onder het verbod. Maar de federale overheid heeft doelen gesteld voor fabrikanten om verantwoordelijk te zijn voor recycling of verwijdering ervan na gebruik.
Het is niet de eerste keer dat India een plasticverbod overweegt. Maar eerdere iteraties waren gericht op specifieke regio's in het land, wat resulteerde in wisselend succes.
Satyarupa Shekhar, de Azië-Pacific-coördinator van de belangengroep Break Free from Plastic, zei dat een landelijk verbod dat niet alleen het gebruik van plastic omvat, maar ook de productie of invoer ervan een "absoluut boost" was.
India, dat jaarlijks ongeveer 14 miljoen ton plastic gebruikt, heeft geen georganiseerd systeem voor het beheer van plastic afval, wat leidt tot wijdverbreid zwerfvuil. Straten in de dorpen en steden van India zijn bezaaid met gebruikte plastic goederen die uiteindelijk afvoeren, rivieren en oceanen verstikken en ook dieren doden.
Bedrijven als PepsiCo, Coca-Cola Co, het Indiase Parle Agro, Dabur en Amul hadden gelobbyd om rietjes vrij te stellen van het verbod. Behalve de voedsel- en drank- en consumptiegoederenfabrikanten hadden ook plasticproducenten geklaagd over het verbod dat hen naar eigen zeggen onvoldoende tijd gaf om zich op de beperking voor te bereiden.
Sommige deskundigen vinden dat de handhaving van het verbod moeilijk zou kunnen zijn.
Ravi Agarwal, de directeur van Toxics Link, een belangenorganisatie in New Delhi die zich richt op afvalbeheer, zei dat het verbod "een goed begin" was, maar het succes ervan zal afhangen van hoe goed het wordt uitgevoerd.
De regering heeft besloten controlekamers in te richten om elk illegaal gebruik, verkoop en distributie van plastic producten voor eenmalig gebruik te controleren. Maar de daadwerkelijke handhaving van de wet zal in handen zijn van individuele staten en stedelijke gemeentelijke instanties.
Volgens de Verenigde Naties heeft plastic afval epidemische proporties in de oceanen van de wereld, met naar schatting 100 miljoen ton die daar wordt gedumpt. Wetenschappers hebben grote hoeveelheden microplastic gevonden in de darmen van diepwonende oceaanzoogdieren zoals walvissen.
Vandaag
-
12:49
VS plaatst Chinese techreuzen Alibaba, BYD en Baidu op zwarte lijst
-
10:47
Geld overmaken tussen banken voortaan sneller door modernisering betalingssysteem
-
08:45
Vrouw ernstig gewond bij woningbrand aan Ramgoelamweg
-
06:48
EBS zet juridische strijd tegen vakbondsleider Hellings voort met hoger beroep
-
04:51
Nat en benauwd: kans op regen- en onweersbuien
-
02:02
VES betwist begrotingstekort van 5,1%: Werkelijk tekort is 7,7% van BBP
-
00:59
Column: Terwijl iedereen wil scoren
-
00:00
Kabinet President krijgt begroting van ruim SRD 1,2 miljard
Gisteren
- Brug over oostelijke grens biedt ontwikkelingsperspectieven
- Derde helft WK 2026: Welke sub-Sahara Afrikaanse landen maken de beste kans?
- GBB moet SRD 128 miljoen betalen aan vonnissen, slechts SRD 32 miljoen op begroting
- Gewapende roofoverval aan Topaasstraat: circa USD 200.000 buitgemaakt
- Eerste editie van Boeken, Bier en Meer succesvol van start
- Simons: Onderwijs sleutel tot armoedebestrijding en duurzame ontwikkeling
- Grankreek eist duidelijkheid over onderzoek naar zandafgravingen
- Hof van Justitie ontbeert in begroting ruim SRD 300 miljoen
- Krachtige aardbeving treft Filipijnen, minstens 15 doden en tsunami-waarschuwingen
- Kluis met groot geldbedrag gestolen bij inbraak in cambio
- Quota Men Cook Out levert bijna US$ 150.000 op voor maatschappelijke projecten
- Bijna 90% begroting Openbaar Ministerie gaat op aan personeelskosten
- Warm en benauwd weer met kans op zware regen- en onweersbuien
- Iran vuurt raketten af op Israël na aanval op Beiroet
- Column: Feest van voetbal, schaduw van oorlog
- Regering in lastige positie bij zoeken oplossing asfalteringsproject Van ’t Hogerhuysstraat
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 927
- Derde helft WK 2026: Van 'groep des doods' tot verrassingen
- Sociale bescherming is een kinderrechtenkwestie
- SVB verdedigt keuze voor verkoop WK-kaarten via externe partij
- Begroting DNA stijgt met 53%; SRD 125 miljoen extra voor nieuwe vergaderzaal
- Woning Robijnstraat in vlammen opgegaan: bedlegerige man naar SEH afgevoerd
- Kinderen leren over de gevolgen van illegale visserij
- Een verdiende herwaardering van Ramsewak Shankar
- Politieagent in buik geschoten na achtervolging aan de Nieuw Weergevondenweg
- Nieuw Directoraat Burgerzaken krijgt begroting van ruim SRD 361 miljoen
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en regen
- 100 dagen oorlog tegen Iran: Trump slaagt er niet in steun in de VS te mobiliseren
- Staatsschuld stijgt naar SRD 189,9 miljard
- Begroting 2026 fors verhoogd: uitgaven stijgen met SRD 16 miljard; tekort 5,1% BBP