De Antilles Episcopal Conference (AEC), het overkoepelend orgaan van katholieke bisschoppen in het Caribisch gebied, spreekt haar ernstige bezorgdheid uit over de toenemende aanwezigheid van militaire schepen en buitenlandse troepen in het zuidelijk Caribisch gebied. De bisschoppen vrezen dat dit directe gevolgen kan hebben voor de socio-economische stabiliteit, veiligheid en het dagelijks leven van de bevolking in de regio.

In hun verklaring roepen de bisschoppen regeringsleiders op tot de-escalatie, dialoog en eerbiediging van nationale soevereiniteit. “Oorlog of de dreiging van oorlog is nooit de juiste oplossing,” benadrukken zij, verwijzend naar historische uitspraken van pausen over vrede en morele verantwoordelijkheid.

Tegelijkertijd veroordeelt de AEC ook de toegenomen narcotica-activiteiten in de regio, maar stelt dat geweld en buitengerechtelijke acties nooit gerechtvaardigd zijn, zelfs niet in de strijd tegen drugscriminaliteit.

De bisschoppen waarschuwen dat de aanwezigheid van oorlogsschepen en de verstoring van maritieme activiteiten reële bedreigingen vormen voor de Caribische gemeenschappen, in het bijzonder voor vissers en kustgemeenschappen die afhankelijk zijn van de zee.

Zij roepen regionale leiders op om vast te houden aan het Caribisch model van dialoog, samenwerking en regionale vrede, en herinneren eraan dat het Caribisch gebied historisch succesvol is geweest in conflictbeheersing via diplomatie.

De AEC besluit met een oproep aan zowel leiders als burgers om vast te houden aan hoop, verzoening en geweldloze oplossingen, en benadrukt de morele plicht om de meest kwetsbaren in de samenleving te beschermen.