DA'91 stelt president vragen over deal met Deens bedrijf
Geachte president,
DA’91 heeft als een van haar mijlpalen in de routekaart op weg naar de Nieuwe Republiek, heel prominent het stimuleren van onze samenleving om meer en meer gebruik te gaan maken van hernieuwbare energie(bronnen). De inzet van moderne technologie en baanbrekende initiatieven verdienen daarbij onze ondersteuning. Dit alles heeft tot doel de economische ontwikkeling van ons land te stimuleren en de betaalbaarheid evenals bereikbaarheid van energie te verhogen.
Echter ook in de bestudering, analyse en ondersteuning van dergelijke projecten, zal DA’91 deze toetsen aan de maatstaf van goed en eerlijk bestuur, transparantie en de beste deal voor ons land, ook op de lange termijn. Bij het vernemen van de voornemens van een zgn. Deens bedrijf eerder dit jaar, om waterstofgas te produceren op grote schaal, werden wij gelijk geconfronteerd met vele vragen en gevoelens van onbehagen. In het belang van onze totale samenleving is het urgent dat deze vragen helder beantwoord worden en dat het gevoel van onbehagen, vervangen wordt door onbetwistbare en verifieerbare feiten te presenteren.
Op basis van documenten die ons bereikt hebben, voldoen wij aan de plicht en verantwoording naar onze samenleving door een beroep te doen op u en de regering de volgende vragen van een helder antwoord te voorzien:
1. In de Power Purchase Agreement gedateerd 19 maart 2021 wordt melding gemaakt van een afspraak om voor de komende 25 jaar 100 MW energie op te kopen van het bedrijf HPSG. In welke van de energieplanning documenten van ons land is de beargumentering hiervoor terug te vinden?
2. En indien er nu reeds behoefte is aan deze 100 MW, waarom is er geen openbare inschrijving gehouden voor de levering daarvan?
3. De bekomen documentatie roept zeer terechte vragen op over wie de werkelijke eigenaren zijn van HPSG, zijn het daadwerkelijk Denen, Nederlanders of toch Surinamers? Kan de regering de noodzakelijke documenten overleggen waaruit dit helder komt vast te staan?
4. Het bedrijf geeft aan dat zij 2.5 miljard US Dollar zal investeren. Uit welke garanties door het bedrijf geleverd blijkt dat zij daartoe in staat zal zijn?
5. In de meest slechte omstandigheden zou er mogelijkerwijs milieu schade kunnen optreden. Kan de regering de bij een dergelijk project behorende ESIA presenteren? En welke garanties zijn ingebouwd om deze mogelijke schade te beheersen en te vergoeden?
6. Welke argumenten hebben doorslag gegeven aan het verbinden van Suriname voor 25 jaar aan het VERPLICHT afnemen van 100 MW van dit bedrijf?
7. Waarom is gekozen voor 25 jaar? Aan welk artikel van onze comptabiliteitswet ontlenen de ministers het recht om voor de DNA te bepalen dat zij gedurende 25 jaar de begroting zullen moeten goedkeuren om het totaal bedrag van 2 miljard SRD/per jaar te betalen?
8. Goed bestuur vereist dat besluiten die consequenties voor de lange termijn hebben, een zo breed mogelijk draagvlak moeten hebben. Waarom is het contract met HPSG dan niet voorgelegd aan de DNA voor goedkeuring?
9. Welke voorzieningen zijn getroffen, zodat Suriname gegarandeerd jaarlijks de betaling van US$ 100 miljoen zal kunnen opbrengen?
10. Gelijkheid en rechtvaardigheid vereisen dat alle ondernemers, internationaal en nationaal, dezelfde lasten en lusten dragen. Kunnen in dat kader Surinaamse ondernemers ook rekenen op afname garanties vanuit de Staat Suriname?
Tot slot wensen wij uw aandacht te vestigen op het volgende:
De wens om schone waterstof op grote schaal toe te passen, vereist gedetailleerde analyse en planning, aangezien de effecten van beleidskeuzes die vandaag worden gemaakt, in de toekomst voor nog vele tientallen jaren voelbaar zullen zijn. Zoals uit ons onderzoek blijkt geldt voor Suriname zoals voor alle andere landen die een rol wensen in toekomstige markten voor schone waterstof, dat hier zeer zorgvuldig overwegingen aan vooraf zullen moeten gaan vanuit een
geopolitiek en marktperspectief. Het is van cruciaal belang om knelpunten in de infrastructuur te identificeren en financiële lacunes in specifieke markten en toepassingen aan te pakken. Synchroniseren van infrastructuurinvesteringen met groei in vraag en aanbod is essentieel.
Geachte regering, wij hebben u hierboven een greep uit de prangende vragen aangaande het HPSG project gesteld. Wij doen een beroep op uw verantwoordelijkheid en integriteit, dat u als regering de volksvertegenwoordiging van alle burgers in dit land evenals de totale samenleving, helder en duidelijk en in alle transparantie antwoord geeft.
Hoogachtend,
Angelic del Castilho
DA’91 voorzitter
(Te uwer informatie: Wij delen dit schrijven met onze Surinaamse samenleving)
Vandaag
-
20:59
Telling stemmen van start, eerste opvallende resultaten
-
20:40
Verkiezingen Venezuela: Opkomst minder door oproepen tot boycot
-
19:24
Melding van moord in goudgebied Grankreek
-
18:18
A20 ziet inventarisatie als prioriteit bij regeermacht
-
17:50
Digitaal platform kampt met storingen: opkomstcijfers niet volledig
-
17:41
Para stemt in gemoedelijke sfeer
-
17:33
OAS-waarnemers onder de indruk van sfeer tijdens stembusgang
-
17:23
Somohardjo: PL heeft het volk boven politieke macht gekozen
-
17:06
OKB: Weigeren kiezers op basis van tabletgegevens onwettig
-
16:07
Opkomst rond 16:00 uur nog geen 50% landelijk
-
15:31
Noersalim: Iedereen heeft baat bij goed georganiseerde verkiezingen
-
15:26
Geldige en ongeldige stembiljetten bij de telling
-
14:55
Rusland: NPS gaat samenleving en partijen verrassen
-
14:32
Simons: Ik heb ondersteuning om president te worden
-
13:23
Ramdin overtuigd van eerlijke verkiezingen; vertrekt naar Washington
-
13:00
Wan Okasi en Koendjbiharie eisen intrekking instructie over stemhulp
-
12:25
Fouten NDP op RR-stembiljetten in Albina; geen stroom stembureaus
-
11:16
Vlotte stembusgang in Commewijne
-
11:11
Eerst werken, dan naar de stembus
-
10:50
Stembusgang in het binnenland kent veel problemen
-
10:40
Santokhi: Ons team is klaar om te onderhandelen voor nieuwe coalitie
-
10:11
'Waar moet ik stemmen?' – Partijteams helpen zoekende kiezer
-
09:55
Vlotte stembusgang in bewolkt Saramacca
-
08:57
Goede toeloop bij Havo 3
-
08:49
Adhin: Ik ga 1000 procent voor het presidentschap
-
08:28
Gemoedelijke sfeer in Coronie
-
08:14
Nickerie volop aan het stemmen
-
07:26
74-jarige overlijdt na ongeluk met metalen rolpoort
-
07:11
ABOP-leider vertrouwt op goede uitslag: ‘De Almachtige beslist’
-
06:45
OKB: Stem voor de toekomst van Suriname
-
06:20
Wanica maakt zich op voor stembusgangers
-
05:25
Verkiezingsdag gestart: Drukte bij hoofdstembureaus
-
04:34
Regen en onweer op deze verkiezingsdag
-
02:53
Handelingen op een stembureau kunnen strafbaar zijn
-
00:57
Laatste voorbereidingen en instructies voor verkiezingsdag
-
00:00
NDP eist stopzetting publicatie via app
Gisteren
- Noboa belooft bij inauguratie moorden te verminderen in Ecuador
- President: Stem met trots, niet met haat
- In Memoriam: Stanley Richenel Walther Hoever
- Politie scherpt toezicht aan voor ordentelijk verloop verkiezingen
- OKB informeert internationale waarnemers over verkiezingsproces
- Oekraïne en Rusland wisselen meer gevangenen uit
- Slachtoffers zwaar mishandeld bij gewapende overval op zinkplatenbedrijf
- Roeplal: Journalistiek, geen gevecht met politici; strijd voor waarheid
- Mars van hoop en gebed markeert einde PL-campagne
- Ook vandaag regen en onweer
- Santokhi belooft rijkdom voor alle Surinamers
- Simons bereidt NDP-achterban voor op regeermacht na 25 mei
- Taxiën door de politiek: Laat je stem horen! (slot)
- Brunswijk: Realiteit na 25 mei bepaalt koers ABOP
- NPS slotmassameeting: Greg for pres!
- Misleidende Bluedot-peiling schaadt vertrouwen in journalistiek
Eergisteren
- Tijdelijke veiligheidszone rond Hoofdstembureau Paramaribo
- Hassankhan: Wie klachten heeft over verkiezingen, nodig ik uit voor een gesprek
- Ancelotti wenst opvolger Alonso succes bij Real Madrid
- Telkens teleurstelling als moeder van vernieuwing?
- Publiek kan stemdag live volgen via verkiezingsdashboard
- Amerikaanse bananengigant Chiquita ontslaat duizenden mensen
- Politieke partijen bezorgd over ‘misstanden’
- Reactie op 'Surinaams staatsleiderschap onder druk...'
- Tientallen gewonden bij pensioenprotest voor Argentijns congres
- Vakantieganger in val gelokt en beroofd
- Reactie op 'OMO-schuld van SRD 8,3 miljard: Wie betaalt de rekening?'
- VK tekent overeenkomst om Chagoseilanden aan Mauritius over te dragen
- Bewolking en regen houden aan
- Taxiën door de politiek: "We willen gewoon rust in ons leven"
- Rapar ziet af van live-show met president Santokhi als gast
- Hof van Justitie stelt Stichting Wan Okasi in het gelijk
- DSB keert SRD 200 miljoen dividend uit na winst van SRD 698 miljoen