CHof: Gewijzigde Amnestiewet in strijd met grondwet
Het Constitutioneel Hof (CHof) heeft zich in zijn eerste openbare zitting vandaag uitgesproken over het verzoekschrift ingediend door de toenmalige NDP-fractie over toetsing van de Amnestiewet aan de grondwet en internationale verdragen. De gepleegde feiten op 7, 8 en 9 december 1982 komen niet in aanmerking voor amnestie. De gewijzigde Amnestiewet is in strijd met de grondwet en Mensenrechtenverdragen. Suriname is gebonden aan internationale verdragen die geratificeerd zijn. Het oordeel is vandaag in een openbare zitting van het CHof voorgehouden door voorzitter Gloria Stirling van het CHof.
Artikel 1 lid 1 van de oorspronkelijke Amnestiewet 1989 werd gewijzigd. Hierdoor werd de mogelijkheid gecreëerd om de plegers van de mensenrechtenschendingen, waarbij 15 mannen zijn doodgeschoten, straffeloos te stellen. Het CHof is uitgebreid ingegaan op de Inter-Amerikaanse Commissie voor Rechten van de Mens en het Inter-Amerikaans Hof voor de Rechten van de Mens. Op grond van de argumentaties en ingenomen standpunten rond amnestie komt het CHof tot zijn bevindingen. Ook is meegenomen diverse bepalingen in de grondwet en het BUPO-Verdrag.
Het CHof heeft diverse voorbeelden aangehaald over het geven van amnestie. De strijdigheid met de grondwet en mensenrechtenverdragen is alleen dan gerechtvaardigd, indien met de wijziging van de Amnestiewet 1989 een dringend algemeen belang ten grondslag zou hebben gelegen. Dit dringend algemeen belang wordt door het Hof niet aanwezig geacht.
In de wet van 5 april 2012 is opgenomen de instelling van een Waarheids- en Verzoeningscommissie, die onmiddellijk na de afkondiging van de wet zou worden ingesteld. Deze commissie zou de belangen van zowel slachtoffers, nabestaanden als die van de mogelijke verdachten van de misdrijven kunnen waarborgen. Het Hof komt tot het oordeel dat na de inwerkingtreding van de wet, de Waarheidscommissie nooit is ingesteld. Hierdoor kan niet worden nagegaan of de belangen van slachtoffers, nabestaanden en van mogelijke verdachten zijn gewaarborgd met deze wetswijziging.
Vandaag
-
10:14
Gewapende overval Gompertstraat: schoten gelost, slachtoffers ongedeerd
-
09:18
Zwerfvuil: Een zichtbaar probleem dat vraagt om duurzame daden!
-
07:22
IDB-president over Van 't Hogerhuysstraat: We zullen besluit regering respecteren
-
05:25
Verspreide onweersbuien in de middag
-
03:33
NDP-fractie eist themavergadering over machtspositie Staatsolie
-
01:36
Assemblee wil dekking SRD 11,5 miljard tekort; uitgaven OM en Hof fors omhoog
-
00:59
Column: Stuurmanskunst of …?
-
00:00
Suriname krijgt US$ 500 miljoen zachte lening van IDB, met mogelijke verdubbeling
Gisteren
- Trinidad kent diepwaterblokken toe aan Exxon, mogelijke investering van $21,7 miljard
- "It ain't no fun when the rabbit got the gun"
- Visserscollectief vraagt president Simons harde aanpak misstanden visserijsector
- Bloedbank in acute financiële nood: Enorme achterstand ziekenhuizen
- Inheemsen: van 'Verworpenen' tot nationaal ontwikkelingsmodel
- Directeur Openbaar Groen per direct ontheven wegens onregelmatigheden
- Gratis medische zorg in Marwina Ziekenhuis voor Albina en omgeving
- Vuurwapenvergunning verlengen? Online doen
- US$ 63.000 uitgetrokken voor Carifesta te Barbados
- Wat staat ons politiek te wachten?
- Bewolking en onweersbuien op deze dinsdag
- Monorath belooft verbeteringen voor KPA na werkbezoek Santo Boma
- Column: Auto’s voor een kwart, vertrouwen voor nul
- Isaacs waarschuwt voor politieke invloed op politie; benadrukt rol OM
Eergisteren
- Tijdelijke voogdij cruciaal voor bescherming van minderjarigen
- Veroordeelde in hoger beroep in zaak brandstichting Vaco
- Noersalim in overleg met LVV-bond over dringende personeelskwesties
- Prominente Al Jazeera-journalist gedood bij Israëlische luchtaanval in Gaza
- Para krijgt nieuwe stem in parlement: Michael Marengo
- Suriname en Frankrijk verdiepen samenwerking gezondheidszorg
- Busvergunningen voorlopig stopgezet: Landveld wil strenger toezicht openbaar vervoer
- Wanneer breekt de helft van Suriname echt door?
- Vandaag toelating Michael Marengo tot DNA
- Zonnig, maar bewolking neemt toe
- Europa: Geen vrede in Oekraïne zonder Kyiv aan tafel
- Als de wind onze belofte meevoert...
- Meer dan 25% van begroting 2025 gaat naar ambtenarensalarissen