Column: Daar gingen onze waarden en normen
De staatsgreep van 1980 zou deze slechts verergeren. Vanaf toen kwam (staats)macht uit de loop van een geweer en werd deze niet meer verkregen via verkiezingen. Sommigen dachten dat uit de loop van dat geweer ook intelligentie en wijsheid kwam.
Maar 25 februari 1980 kwam niet uit de lucht vallen. Hoe was het mogelijk dat Suriname in 1975 – via een Meerjaren Ontwikkelingsprogramma (MOP) – het hoogste bedrag aan ontwikkelingsondersteuning ontving, dat ooit per hoofd van de bevolking aan een land was gegeven en dat er nog geen vijf jaar later een militaire coup plaatsvond? Erger nog, de coupplegers werden door vele duizenden verwelkomd en bejubeld als onze jongens. Het leek wel een correctie op de benaming padvinders, die politici eerder aan hen had gegeven.
Maar ook in de schaduwjaren van het militair bewind scheen af en toe de zon. Zo herinner ik mij dat in oktober 1965 in Calcutta (Saramacca) olie was gevonden, maar pas in mei 1980 werd er een oliecommissie o.l.v. Eddie Jharap benoemd. Hierna zou de olieproductie in Suriname in een stroomversnelling komen. Het opheffen van de handelingsonbekwaamheid van de vrouw moet zeker ook gezien worden als een lichtpunt uit die tijd.
Burgers werd steeds meer beknot in hun vrijheid en steeds minder werd kritiek getolereerd. De slogan was steeds vaker: Eén land, één leider, één mening. Toen enkele moedigen vroegen wanneer we terug zouden keren naar een democratische samenleving was dat de machthebbers net teveel. Het gevolg was 8 december 1982. Vijftien prominenten, steunpilaren uit onze samenleving, moesten dat verzoek om een vrije meningsuiting met de dood bekopen.
Op 10 december 1948 werd in de VN de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens aangenomen. Dus terwijl de wereld zich klaar maakte om dit feit voor de 34e keer te herdenken ontving zij het bericht van gruwelijke schending van mensenrechten. In welk land kan dat op dit moment gebeuren? … Ja, in Suriname!!! En dan nog de leugen dat deze landgenoten op de vlucht waren doodgeschoten. Jaren later, in plaats van schaamte tegenover het Surinaamse volk te tonen, wordt de stelling geponeerd dat de rechterlijke macht een Staat in een Staat is. Kunnen mensen dieper zinken?
Bij de verkiezingen in 1987 waren er nog weinigen die van onze jongens spraken. De decennialang bestaande politieke polytomie – (etnische) veelsoortigheid van politieke partijen - veranderde in de dichotomie – vóór of tegen de militairen.
Laten zij eerlijk en oprecht werken aan een nieuwe generatie, die gelooft dat – niet corruptie – maar hard werken loont.
Vandaag
Gisteren
- Rekenkamer onderzoekt sociale bijstand: tekortkomingen in rechtmatigheid vastgesteld
- Olmberg: Zonder bundeling mist private sector kansen in olie-economie
- Politie zoekt Pearl Morgenstond in meerdere zware strafzaken
- Grimmige ontdekking: lichaam half begraven aangetroffen langs Brownsweg
- Iran dreigt met sluiting van Bab al-Mandeb: wat betekent dat voor de wereldhandel?
- Vierkinderenweg: Man beschoten en beroofd
- Politie vraagt hulp bij opsporing vermiste Natasha Nanaa
- Bangladesh start noodvaccinatiecampagne na snelle verspreiding mazelen
- AKMOS: Santokhi gaf ondernemerschap een stem in moeilijke tijden
- DIN: Zijn lichaam is ons ontvallen, maar zijn missie leeft voort
- Overwegend warm weer met kans op verspreide buien
- OPEC+ gaat olieproductie licht verhogen ondanks risico voor trage marktgroei
- De zonsondergang als spiegel van ons leven
- Rekenkamer: Structurele knelpunten in financieel beheer overheid blijven bestaan
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 918
- Braziliaanse arbeider omgekomen bij goudwinning op Stoelsmanseiland
- Lichaam in vergevorderde staat van ontbinding aangetroffen; vermoedelijk misdrijf
- VSB: Ondernemingsklimaat onder druk, bedrijfsleven pleit voor efficiëntere processen
- Een bijzonder mens, staatsman Chan Santokhi
- Alternatief 2020: Echt leiderschap vraagt offers vóór het volk, niet van het volk
- De erfenis van Santokhi: Herstel zonder zekerheid?
- ABOP roept op tot eenheid en hoop: Pasen als moment van vernieuwing voor Suriname
- VHP benadrukt hoop, eenheid en voortzetting van Santokhi’s nalatenschap
- Cultuurdrager en ondernemer Claudetta Toney (88) overleden
- Vermiste Amerikaanse piloot gered in Iran na hevige vuurgevechten
- NDP: Pasen als moment van heroriëntatie, kracht en nationale verantwoordelijkheid
- Licht wisselvallig weer op Eerste Paasdag
- Paus Leo roept op tot vrede te midden van oorlogen in de wereld
- NPS roept op tot eenheid: Maak van Pasen een leidraad voor dagelijks handelen
- CCK bij Pasen 2026: Hoop sterker dan duisternis in een verdeelde wereld