Nog geen staatsonderscheiding voor Pim de la Parra
Kafri lover
Ik zag de film ook in theater Star, daags na de première op 14 juli 1976. Thuis durfde ik niet te zeggen dat ik naar Wan Pipel ging. Ik was toen 21 jaar en merkte dat in veel Hindostaanse families heftig werd gediscussieerd over de schande van ‘kafri lover’ Diana Gangaram Panday voor de Hindostaanse gemeenschap. Na de film gezien te hebben, kon ik mij daar iets bij voorstellen. Een Hindostaanse in een innige omhelzing met een Creool was not done. Vorig jaar november zag ik Wan Pipel voor het eerst weer op het grote doek in een Amsterdams theater. Wat mij opviel was dat ik met hooguit tien andere Hindostanen in de zaal zat – in de pauze had ik geteld. Creolen, moksiwatras, bakra's, jong en oud ... velen kenden de dialogen uit het hoofd en deden hard op mee.

Nu keek ik naar Wan Pipel met verzamelde informatie over die Hindostaanse gevoeligheid en de etnische spanningen van toen in Suriname. Ik had er zelfs een artikel over geschreven toen Diana Gangaram Panday in februari 2016 overleed. Mijn verhaal was een aanklacht tegen de maatschappelijk onverantwoorde cast van Rubia. Maar wat ik nu ervoer was niet de herbeleving van het Surinaams nationalisme. Opeens was ik erg trots op alle Hindostanen die schitterend hun rol hadden gespeeld in de film en dat ze dit durfden ondanks de tijdgeest van toen. Van de vader van Rubia, Sieuwpal Soeklall tot aan Eugene Ramdien toe, allen verdienen ze alsnog grote lof in plaats van nog steeds weggezet of beschimpt te worden. De beelden van Hindostaanse cultuuruitingen – onder meer een huwelijksceremonie in Nickerie – zijn ondertussen geschiedenis want de huidige generatie Hindostanen zal veel uit de film niet (her)kennen.
Vitale boodschap
Wan Pipel ging eerst op het filmfestival van Cannes, mei 1976, in première, voorzien van Engelse ondertiteling. Een maand later werd hij vertoond als Surinaamse inzending op het Carifesta in Kingston, Jamaica. Daarna was de historische première in Suriname en precies een maand later, de Nederlandse op 17 augustus in het Calypso theater in Amsterdam. Op maandag 18 november 1977 zond de VARA-televisie Wan Pipel uit met een kijkdichtheid van 4,5 miljoen kijkers en een zeldzaam hoog waarderingscijfer van 8.2.
De jaarlijkse vertoning van Wan Pipel zie ik als graadmeter van natievorming in Suriname sinds 1975; waar moeten we nog aan werken. In 45 jaar tijd is de bevolking zeker gemêleerder geworden door groei van interetnische relaties, maar de omgang van Hindostanen met Creolen en door demografische groei nu ook met Marrons, blijft ongemakkelijk.
Ik mailde onlangs met De la Parra om de uitgebleven staatsonderscheiding te verifiëren. Het gevolg was een mailbombardement dat ontaardde in een verkapt interview over 45 jaar Srefidensi en Wan Pipel. Voor de regisseur die in één adem ook zijn scenarioschrijver de journalist Rudi Kross noemt, presenteert zijn film al 44 jaar steeds dezelfde boodschap; de onderlinge eenheid van de diverse bevolkingsgroepen. “Er valt best te leven met onze Hindostaanse en Creoolse hebi’s – ons eigen Surinaams racisme –, zolang we maar beseffen dat we ons land Suriname, samen met elkaar moeten opbouwen en vormgeven, zonder hulp van een zogenaamd ‘moederland’ als Nederland.”
Op 14 juli 2021 wordt Wan Pipel 45 jaar. Ik weet zeker dat vele Surinamers hierbij mijn oproep ondersteunen om op deze dag Pim de la Para alsnog de grani te geven van de Republiek Suriname.
Roy.khemradj@gmail.com
Vandaag
Gisteren
- 71 militairen bevorderd: Defensie wil waardering en motivatie versterken
- Twee doden bij zware aanrijding Oost-Westverbinding Marowijne
- Overheid en SEC bundelen krachten voor energie- en economische transitie
- De marathon van Suriname
- Traditionele en moderne geneeskunde hand in hand in Beijing
- Natio en Panama in evenwicht na intense WK-interland
- Binnenlandse Zaken gestart met uitbetaling verkiezingspersoneel
- Naschokken vergroten ellende in Afghanistan
- Winti wai, lanti pai… het spel van de eeuwige stilstand
- VS noemt Venezolaanse vliegtuigen ‘hoogst provocerend’
- Zonnig weer vandaag met plaatselijke buien in de namiddag
- Na turbulente verkiezingen: Jamaicaanse premier Holness wint derde termijn
- Column: Overheidscommunicatie via sociale media ondermijnt transparent bestuur
- Overheid geeft uitvoering aan vonnis project Southdrain-Apoera
Eergisteren
- Natio dwingt gelijkspel af tegen Panama
- Drugsverkoper opgepakt bij eindhalte Lelydorp
- Deugdelijk bestuur: lessen uit The Political Thought of Xi Jinping
- 80 kanonschoten, 80.000 duizend duiven en 80.000 ballonnen
- Douanechef Girwar wordt ontheven uit haar functie
- Nieuwe machtsbalans op top in China
- Woning deels in de as gelegd na voertuigbrand in garage Zuurzakstraat
- VS en Venezuela op ramkoers: groeiende spanning in de regio
- Marciano Hellings wordt woensdag gehoord door Ontslagcommissie
- Zonnige start, later kans op een bui
- Grote diplomatieke bewegingen rond Oekraïne
- Column: Onvoorwaardelijke steun
- Staat derft in 1 jaar ruim US$ 500 miljoen door dalende goudexporten