Staat voor miljoenen US$ benadeeld in Sibilo-gasdeal
De Staat Suriname wordt jaarlijks voor miljoenen Amerikaanse dollars benadeeld bij de aankoop van kook(propaan)gas. Volgens het jaarverslag van de N.V. Energie Bedrijven Suriname (EBS) van 2017 koopt EBS alle gas in bij Global Export Finance LLC – een Amerikaanse onderneming van Otmar Sibilo. De EBS koopt gemiddeld 13 miljoen gallon gas per jaar en betaalt nu US$ 17 miljoen aan Sibilo oftewel US$ 10,5 miljoen meer dan wanneer het gas rechtstreeks bij een andere leverancier was betrokken.
In 2014 ging de EBS een leveringsovereenkomst aan met Global Export Finance en tekende gelijk ook een financieringscontract met Sibilo, directeur van Olibis N.V. Via deze deal levert en financiert Olibis het gas via Global Export Finance aan de EBS. Global Export Finance koopt het gas zelf in voor de normale marktprijs - huidige prijs is US$ 50 cent per gallon. In de EBS-overeenkomsten is afgesproken dat Sibilo daarbovenop 75 US dollarcent mag rekenen. En mag hij ook 5% aan rentekosten in rekening brengen.
Volgens deze deal betaalt de EBS met de huidige prijs: US$ 0,50 + US$ 0,75 extra = US$ 1,25 + US$ 0,06 (5% CIF) = US$ 1,31 per gallon gas aan Sibilo. Dit komt neer op een winstmarge voor Sibilo van 162%. Teruggerekend naar 2014, komt dit neer op een winst voor Sibilo en benadeling voor de Staat van ongeveer US$ 60 miljoen.
Kostprijs gasbom duurder
Deze benadeling werkt door op de kostprijs van gascilinders. De kostprijs voor een 100 lbs (ongeveer 24 gallon) gasbom komt tegen de huidige inkoopprijs neer op SRD 342 (inkoop gas Sibilo SRD 233 + EBS operationele kosten SRD 109). De Staat subsidieert de gastarieven, waardoor de burger slechts SRD 186 voor een 100 lbs gasbom neertelt. Van de staatssubsidie van SRD 156 per gasbom gaat slechts SRD 12 naar de EBS terwijl de resterende subsidie van SRD 144 naar Sibilo gaat.
De Staat wordt dus dubbel benadeeld door deze overeenkomsten. Zou de EBS zonder tussenpersoon inkopen, dan zou de kostprijs liggen rond de SRD 198 voor een 100 lbs gasbom (inkoopprijs SRD 89 + operationele kosten SRD 109). Een staatssubsidie zou dan onnodig zijn. Nu draait de samenleving onder andere via de belastinggelden op voor deze benadeling. De burgers betalen in feite zelf voor hun eigen subsidie.
Strafrechtelijk onderzoek
Tegen de ondernemer Sibilo loopt een aangifte voor handelingen die geleid hebben tot een grootschalige benadeling van de EBS en/of de Staat. Politici en activisten hebben vorige week de procureur-generaal aangeschreven om een strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar zijn handelingen en die van Andy Rusland, EBS-president-commissaris. Het tweetal heeft vermoedelijk artikel 13 van de Anti-corruptiewet overtreden.
Er zouden overeenkomsten zijn aangegaan via een vaste modus operandi bij aanbestedingen. De EBS zou geen contanten hebben voor onder meer de import van equipement. Aan de bedrijven die hadden ingeschreven werd gevraagd wie de importen zou kunnen voorfinancieren. Door de onzekere financiële positie van de EBS, haakten deze ‘lage’ inschrijvers af. Het contract is zo naar Olibis gegaan, die voor veel hoger zou hebben ingeschreven, omdat hij bereid was de zaak voor te schieten tegen inning van extra hoge prijzen en rentepercentages. Dezelfde modus operandi lijkt mogelijk ook het geval te zijn bij de gasleveringen.
Rusland is onlangs op voordracht van de ABOP
benoemd tot president-commissaris. Hierover is er behoorlijke ontevredenheid ontstaan
in de samenleving. Aangekondigd is dat de benoemingen zullen worden
geëvalueerd. De bond bij de EBS is tegen de benoeming van Rusland, daar er
aangifte tegen hem is gedaan. De bond heeft hem in een schrijven gevraagd zich
terug te trekken.
Documenten:
Vandaag
-
20:45
Sri Sri Ravi Shankar: 'Santokhi heeft Suriname met oprecht hart gediend'
-
18:46
Chan Santokhi: een leven in dienst van gerechtigheid
-
16:40
Verdachten in Vaco-brandstichtingszaak in hoger beroep
-
14:42
Santokhi, de gedreven en ambitieuze politieke leider
-
12:44
DOE herdenkt Santokhi en roept op tot bezinning in samenleving
-
11:33
Guyanese ambassadeur ontboden door minister Bouva
-
10:16
Herinneringen aan Santokhi: Toewijding aan democratie en regionale samenwerking
-
08:48
NPS eert Santokhi als toegewijde leider en bouwmeester van Surinames democratie
-
06:51
VHP-Nederland prijst Santokhi als bruggenbouwer en toegewijd leider
-
04:55
Wisselvallig weer met kans op buien in de middaguren
-
02:57
'Gevaarlijke escalatie': Wereld veroordeelt Israëlische doodstrafwet voor Palestijnen
-
00:59
Column: De les van een onverwacht afscheid
-
00:13
E-biker komt om bij fatale aanrijding
-
00:01
Chandrikapersad Santokhi: Van 'The Sheriff' tot Staatsman
Gisteren
- Russische olietanker arriveert in Cuba temidden van Amerikaanse blokkade
- ICT-centrum in Albina moet digitale kloof verkleinen en kansen vergroten
- Amerikaanse militaire opbouw 'losgekoppeld' van politieke doelen
- Diepe verslagenheid in de regio na overlijden van voormalig president Santokhi
- VHP rouwt om overlijden Santokhi en roept op tot eenheid
- Regering betuigt medeleven na overlijden ex-president Santokhi
- Ex-president tevens VHP-voorzitter Santokhi overleden
- Twee mannen levenloos binnengebracht bij SEH
- LVV werkt aan regulering zaaizaad voor rijstproductie
- Olieprijs stijgt boven $116 per vat te midden van spanningen tussen VS en Iran
- Gewapende overval aan Shri Gobindweg: criminelen slaan toe in alle vroegte en maken buit
- Dodelijk schietincident aan Groenhartstraat; slachtoffer ter plekke overleden
- In staat van beschuldigingstelling – zwakke strategie?
- Overwegend vochtig weer met ook ruimte voor de zon
- Kinderafdeling AZP krijgt renovatie en eigen spoedpost
- Column: Het kruis van de lijdende mens
- Onderzoek vervolging ex-ministers legt spanning bloot tussen politiek en rechtsstaat
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 917
- Iran 'raakt' Amerikaanse AWACS-vliegtuigen en tankvliegtuigen
- Schietpartij Richard Voullairestraat: man geraakt in been
- Man aangehouden na dreiging met 'vuurwapen' op terras horecagelegenheid
- Politie kondigt extra controles aan tijdens paasweekend
- Brute roofoverval op winkel in Para
- Pakistan: Vierlandenoverleg om VS en Iran naar diplomatie te bewegen
- Reactie op: Noodzaak van een Algemene Wet Bestuursrecht
- Internationale markten reageren nerveus; druk op brandstofprijs in Suriname neemt toe
- Wisselvallige zondag met kans op buien
- Terwijl de oorlog woedt, dringen Iraanse politici aan op vertrek uit het kernwapenverdrag
- Vervolging van politieke ambtsdragers
- Beloningsstructuur en organisatie rechterlijke macht worden herzien