Staat voor miljoenen US$ benadeeld in Sibilo-gasdeal
De Staat Suriname wordt jaarlijks voor miljoenen Amerikaanse dollars benadeeld bij de aankoop van kook(propaan)gas. Volgens het jaarverslag van de N.V. Energie Bedrijven Suriname (EBS) van 2017 koopt EBS alle gas in bij Global Export Finance LLC – een Amerikaanse onderneming van Otmar Sibilo. De EBS koopt gemiddeld 13 miljoen gallon gas per jaar en betaalt nu US$ 17 miljoen aan Sibilo oftewel US$ 10,5 miljoen meer dan wanneer het gas rechtstreeks bij een andere leverancier was betrokken.
In 2014 ging de EBS een leveringsovereenkomst aan met Global Export Finance en tekende gelijk ook een financieringscontract met Sibilo, directeur van Olibis N.V. Via deze deal levert en financiert Olibis het gas via Global Export Finance aan de EBS. Global Export Finance koopt het gas zelf in voor de normale marktprijs - huidige prijs is US$ 50 cent per gallon. In de EBS-overeenkomsten is afgesproken dat Sibilo daarbovenop 75 US dollarcent mag rekenen. En mag hij ook 5% aan rentekosten in rekening brengen.
Volgens deze deal betaalt de EBS met de huidige prijs: US$ 0,50 + US$ 0,75 extra = US$ 1,25 + US$ 0,06 (5% CIF) = US$ 1,31 per gallon gas aan Sibilo. Dit komt neer op een winstmarge voor Sibilo van 162%. Teruggerekend naar 2014, komt dit neer op een winst voor Sibilo en benadeling voor de Staat van ongeveer US$ 60 miljoen.
Kostprijs gasbom duurder
Deze benadeling werkt door op de kostprijs van gascilinders. De kostprijs voor een 100 lbs (ongeveer 24 gallon) gasbom komt tegen de huidige inkoopprijs neer op SRD 342 (inkoop gas Sibilo SRD 233 + EBS operationele kosten SRD 109). De Staat subsidieert de gastarieven, waardoor de burger slechts SRD 186 voor een 100 lbs gasbom neertelt. Van de staatssubsidie van SRD 156 per gasbom gaat slechts SRD 12 naar de EBS terwijl de resterende subsidie van SRD 144 naar Sibilo gaat.
De Staat wordt dus dubbel benadeeld door deze overeenkomsten. Zou de EBS zonder tussenpersoon inkopen, dan zou de kostprijs liggen rond de SRD 198 voor een 100 lbs gasbom (inkoopprijs SRD 89 + operationele kosten SRD 109). Een staatssubsidie zou dan onnodig zijn. Nu draait de samenleving onder andere via de belastinggelden op voor deze benadeling. De burgers betalen in feite zelf voor hun eigen subsidie.
Strafrechtelijk onderzoek
Tegen de ondernemer Sibilo loopt een aangifte voor handelingen die geleid hebben tot een grootschalige benadeling van de EBS en/of de Staat. Politici en activisten hebben vorige week de procureur-generaal aangeschreven om een strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar zijn handelingen en die van Andy Rusland, EBS-president-commissaris. Het tweetal heeft vermoedelijk artikel 13 van de Anti-corruptiewet overtreden.
Er zouden overeenkomsten zijn aangegaan via een vaste modus operandi bij aanbestedingen. De EBS zou geen contanten hebben voor onder meer de import van equipement. Aan de bedrijven die hadden ingeschreven werd gevraagd wie de importen zou kunnen voorfinancieren. Door de onzekere financiële positie van de EBS, haakten deze ‘lage’ inschrijvers af. Het contract is zo naar Olibis gegaan, die voor veel hoger zou hebben ingeschreven, omdat hij bereid was de zaak voor te schieten tegen inning van extra hoge prijzen en rentepercentages. Dezelfde modus operandi lijkt mogelijk ook het geval te zijn bij de gasleveringen.
Rusland is onlangs op voordracht van de ABOP
benoemd tot president-commissaris. Hierover is er behoorlijke ontevredenheid ontstaan
in de samenleving. Aangekondigd is dat de benoemingen zullen worden
geëvalueerd. De bond bij de EBS is tegen de benoeming van Rusland, daar er
aangifte tegen hem is gedaan. De bond heeft hem in een schrijven gevraagd zich
terug te trekken.
Documenten:
Vandaag
-
06:30
Initiatiefnemers houden vast aan hervorming Openbaar Ministerie en invoering derde rechterlijke instantie
-
04:55
Zon en buien voorspeld
-
03:24
Mathoera: Initiatiefwetten ad hoc en lichtvaardig voorbereid
-
01:47
Val topgeneraal China zaait onzekerheid in VS over Chinese krijgsmacht
-
00:59
Column: Kentering noodzakelijk in beoefening voetbal
-
00:00
Houtdossier 13: Hout zes houtexporteurs al ingeklaard, alleen Jeva Trading nog geraakt
Gisteren
- Bouva: Suriname vriend van allen, vijand van niemand
- Verdachte na gewelddadige beroving snel opgespoord en aangehouden
- Arrestant ontvlucht uit arrestantenbus bij politiebureau Houttuin
- Vliegtuigongeluk in Colombia eist 15 levens, onder wie een politicus
- Hervorming rechterlijke macht is een antwoord op een democratische noodkreet
- PALU: Geen verhoging voor leraren terwijl een kleine groep zich verrijkt
- IMF: Suriname moet koers corrigeren om stabiliteit te behouden richting olieboom
- China versterkt banden met Amerikaanse bondgenoten
- Safe City-camera’s leiden tot aanhouding straatrover aan de Waterkant
- US-dollar: 'Gewonde hegemonie' of veilig als de machtigste valuta ter wereld?
- Monorath: Onderzoek verband reeks brandstichtingen en sabotage Safe City-netwerk
- Abiamofo: situatie bij Zijin/Rosebel onaanvaardbaar – schade geschat op US$ 12,5 miljoen
- Afwisselend weer met zon en buien
- DNA over luchtverkeer: geen garanties, grote zorgen over veiligheid en imago
- Misiekaba waarschuwt: Staatsgezag onder druk in binnenland
- Column: Drempels versus rijgedrag
- Inflatie in december 2025 op 11,4%, prijzen blijven stijgen
- Dossier Houtexport 12: HvJ: geen recht op certificaten bij onjuiste houtopgave
Eergisteren
- Vertrekkend VS-ambassadeur Faucher ontvangt hoge onderscheiding
- BOG onderzoekt melding overlijden mogelijk gerelateerd aan chikungunya
- Al 15 verkeersdoden in januari
- Werkzoekenden Bangladesh gedwongen mee te vechten in Rusland tegen Oekraïne
- Geweld tegen kinderen blijft hardnekkig probleem in Latijns-Amerika en Caribisch gebied
- Iraida Martha Ooft maakt kans op de Libris Literatuur Prijs 2026
- Hof vernietigt vonnis dat Staat dwong fytocertificaten af te geven
- Woordvoerder president: vaste percentages ingevoerd na evaluatie
- Politiebericht over dodelijk ongeval kinderhuis in Nickerie
- India en EU bereiken baanbrekende handelsdeal: tarieven worden flink verlaagd
- Scholencomplex aan de Passiebloemstraat zwaar getroffen door brand
- Modernisering Rechterlijke Macht: Een stap voorwaarts of een sprong in het duister?
- Chinese Zijin Gold breidt wereldwijd uit met overname van Canadese Allied Gold
- Afwisselend weerbeeld in de kleine regentijd
- Suriname en VAE verkennen samenwerking op diplomatiek en economisch vlak
- Column: Geen kennismaking met Panka, maar met de harde realiteit
- Groot aanbod grofvuil bij gerichte ophaalactie tegen chikungunya