Column: Het rechtstreeks kiezen van de president
De enorme aandacht voor Covid-19 en alles wat daarmee samenhangt, heeft de focus op de parlementsverkiezingen die over 67 dagen gehouden moeten worden van de eerste plaats verdrongen. Terwijl het bij de verkiezingen op 25 mei a.s. gaat om het kiezen van volksvertegenwoordigers – DNA en RR leden - wordt de keuze van de kiezer voor een partij steeds vaker bepaald door personen die vermoedelijk door die partij als presidentskandidaat naar voren zal worden geschoven.
Als de tekenen niet bedriegen zal er bij de komende verkiezingen geen enkele partij in DNA een gewone meerderheid behalen. Het bereiken van een gekwalificeerde meerderheid, om de president en de vicepresident in DNA te kiezen zal dan afhangen van coalitievorming of het maken van stembusafspraken. Lukt dat niet dan is de gang naar de Verenigde Volksvergadering (VVV) onvermijdelijk.
De verkiezingen in de VVV zijn steeds vaker gekenmerkt door onvoorspelbaarheid. Hardnekkige verhalen van al dan niet vermeende omkoping blijven de ronde doen. De vraag is dan ook of dit verkiezingscollege niet zijn langste tijd heeft gehad. Laten regionale organen als regionale organen functioneren. Geef macht aan personen, die deze verantwoord kunnen dragen.
Maar zolang de regionale organen uiteindelijk mede de president kiezen, moeten wij ervoor waken dat wij de Staat Suriname niet opschepen met een staatkundig dilemma. Wij moeten er niet aan denken dat een partij of een coalitie van partijen de meerderheid verkrijgt in DNA, maar dat een andere partij of groep partijen via de VVV haar presidents- en vicepresidentskandidaat verkozen krijgt.
De afgelopen 10 jaren hebben ons voldoende getoond hoe het niet moet in de verhouding president - parlement. Een president die ooit het parlement een poppenkast heeft genoemd en geen gelegenheid voorbij laat gaan om te tonen meer respect voor poppenkast te hebben dan voor het parlement. De enorme inspanning van zijn partijgenote om als voorzitter het parlement zich te doen onderscheiden door onder andere een enorme productie aan wetgeving, heeft de minachting voor dat instituut niet doen verminderen.
In volwassen democratieën is het geen probleem dat een president kan regeren met een minderheid in het parlement. Suriname als jonge democratie is another ballgame.
Het is dus van het allergrootste belang – willen wij Suriname niet opschepen met een staatsrechtelijke crisis van ongekende proportie - dat de partij of partijengroep die de meerderheid heeft in het parlement die ook moet verwerven in de VVV. Dit betekent dat bij de komende verkiezingen niet slechts gefocust moet worden op het aantal te behalen DNA-zetels, maar zeker ook op het aantal RR en DR-zetels dat verkregen wordt.
Het lijkt mij nu het moment om erover na te denken of de tijd niet rijp is om de president rechtstreeks door het electoraat te laten kiezen.
Belangrijke randvoorwaarde voor het rechtstreeks kiezen van de president moeten zijn de aanwezigheid van goed functionerende checks en balances. De gekozene wordt zo eraan herinnerd dat deze geen alleenheerser is.
Presidentskandidaten zouden met een visie, een programma hun campagne moeten voeren. Zij zouden tenminste de Grondwet en de staatsrechtelijke instituten moeten eerbiedigen.
Helaas staan bij discussies in Suriname over het rechtstreeks kiezen van de president te vaak het handelen van personen, die deze functie hebben bekleed, centraal. Te weinig wordt gefocust op de wijze waarop deze post uitgeoefend had moeten worden of kan worden.
Belangrijk zijn de begrenzingen van de macht van de president en zeker ook het verantwoordelijkheidsgevoel van deze functionaris. Neem de huidige Covid-19 crisis. In de USA wordt het totale volk regelmatig toegesproken door president Donald Trump, in Nederland door premier Mark Rutte, in Guyana door president David Granger. In Suriname vragen mensen zich af waar de president is.
Ziet onze president niet in dat deze crisis meer dan slechts medische implicaties heeft; dat het een crisis is met verstrekkende sociaaleconomische gevolgen? Als een land in lockdown gaat, als bedrijven en instellingen voor onbepaalde tijd de deuren moeten sluiten hoe worden dan marktverkopers en andere werknemers gecompenseerd? Ze komen net als b.v. bus- en boothouders plotseling zonder inkomens te zitten. De economie raakt ontregeld en de president is nergens zichtbaar.
Wij moeten een dusdanige politieke cultuur ontwikkelen waarbij een staatshoofd zich niet als executief opstelt als het gaat om het nemen van beslissingen, maar plotseling ceremonieel is als het gaat om het afleggen van verantwoording.
Het lijkt mij dat er een breed maatschappelijke discussie moet worden gevoerd over het mogelijke invoeren van het rechtstreeks kiezen van de president.
Hans Breeveld
Vandaag
-
09:42
US-dollar: 'Gewonde hegemonie' of veilig als de machtigste valuta ter wereld?
-
07:48
Monorath: Onderzoek verband reeks brandstichtingen en sabotage Safe City-netwerk
-
06:34
Abiamofo: situatie bij Zijin/Rosebel onaanvaardbaar – schade geschat op US$ 12,5 miljoen
-
04:50
Afwisselend weer met zon en buien
-
03:12
DNA over luchtverkeer: geen garanties, grote zorgen over veiligheid en imago
-
01:36
Misiekaba waarschuwt: Staatsgezag onder druk in binnenland
-
00:59
Column: Drempels versus rijgedrag
-
00:33
Inflatie in december 2025 op 11,4%, prijzen blijven stijgen
-
00:00
Dossier Houtexport 12: HvJ: geen recht op certificaten bij onjuiste houtopgave
Gisteren
- Vertrekkend VS-ambassadeur Faucher ontvangt hoge onderscheiding
- BOG onderzoekt melding overlijden mogelijk gerelateerd aan chikungunya
- Al 15 verkeersdoden in januari
- Werkzoekenden Bangladesh gedwongen mee te vechten in Rusland tegen Oekraïne
- Geweld tegen kinderen blijft hardnekkig probleem in Latijns-Amerika en Caribisch gebied
- Iraida Martha Ooft maakt kans op de Libris Literatuur Prijs 2026
- Hof vernietigt vonnis dat Staat dwong fytocertificaten af te geven
- Woordvoerder president: vaste percentages ingevoerd na evaluatie
- Politiebericht over dodelijk ongeval kinderhuis in Nickerie
- India en EU bereiken baanbrekende handelsdeal: tarieven worden flink verlaagd
- Scholencomplex aan de Passiebloemstraat zwaar getroffen door brand
- Modernisering Rechterlijke Macht: Een stap voorwaarts of een sprong in het duister?
- Chinese Zijin Gold breidt wereldwijd uit met overname van Canadese Allied Gold
- Afwisselend weerbeeld in de kleine regentijd
- Suriname en VAE verkennen samenwerking op diplomatiek en economisch vlak
- Column: Geen kennismaking met Panka, maar met de harde realiteit
- Groot aanbod grofvuil bij gerichte ophaalactie tegen chikungunya
Eergisteren
- President Xi noemt India en China 'goede buren, vrienden en partners'
- Zestien dorpen Boven-Suriname nu 24 uur per dag van stroom voorzien
- De stille oliemacht in de schaduw van de Adelaar
- Vrouw doet aangifte van mishandeling en doodsbedreiging
- Gewapende overval op bedrijf aan de Kronenburgweg
- 'Niemand is veilig': China's Xi richt zich op zijn nauwe bondgenoot in zuivering
- Oproep om informatie over overleden Lucia Mildred Harris in Amsterdam
- Geen blanco cheques meer voor ministeries
- Cubaanse diplomaat beschuldigt VS van 'piraterij' na blokkade Venezolaanse olie
- Zon afgewisseld met bewolking en neerslag
- Overleg DIN en ambassadeur Panka gericht op samenwerking en ontwikkeling
- Column: Echt leiderschap: de kracht van verantwoordelijkheid boven macht
- Dossier Houtexport 11: Jeva Trading zoekt aansluiting bij gewraakte vonnis, uitspraak Hof dinsdag