Column: Welvaartsziekten
Ik kan het niet genoeg benadrukken dat wij (ouders, leerkrachten en beleidsmakers) liever vandaag dan morgen de strijd tegen overmatig mobielgebruik onder schoolgaanden, moeten aangaan. Ouders denken helaas dat het voldoende is dat kinderen goed zijn in taal en rekenen. De harde realiteit is echter dat kinderen die onvoldoende bewegen een grotere kans hebben om obesitas te ontwikkelen. Ik had al eerder aangegeven hoe ernstig deze ontwikkeling is. Obesitas is op zich al nadelig voor de gezondheid en lijdt in sommige gevallen ook tot hart- en vaatziekten.
Begrijp me niet verkeerd. Ik ben niet tegen de ontwikkeling van de moderne technologie, het is zelfs noodzakelijk. De toegang tot informatie is nooit eerder zo gemakkelijk geweest. Voorts kan je heel snel contact maken met familie en vrienden overal in de wereld. We kunnen ons geen wereld meer voorstellen zonder internet, smartphones, tablets etc. Waar we echter voor moeten waken is, dat kinderen zo opgaan in deze gadgets, waardoor ze geen of minimale lichaamsbeweging hebben. Als een kind met de auto naar school gebracht word en elk vrij moment (voor school en in de pauzes) met gadgets bezig is en niet op een sportschool zit, dan begrijp je zelf ook dat zo een kind te weinig beweging heeft per dag.
Deze ontwikkeling is zorgwekkend, want onderzoek heeft uitgewezen dat kinderen elke dag minstens 1 uur moeten bewegen. Bewegen is goed voor het hart en vermindert het risico op hart- en vaatziekten. Daarnaast moeten kinderen minstens 3 keer per week activiteiten doen die de spieren en botten versterken. De lange rijen bij de fastfood restaurants geven aan dat we ook te vet eten. Een leefstijl waarbij kinderen dus te weinig fysiek actief zijn en daar bovenop ook ongezond eten, lijdt op termijn tot zogenaamde welvaartsziekten als kanker, obesitas, diabetes mellitus en hart- en vaatziekten. Deze ziekten kwamen vroeger veel meer voor in welvarende landen dan in derde wereldlanden. Ouders, ik begrijp dat het niet altijd mogelijk is om uw kind in te schrijven bij een sportvereniging, maar laten we in het belang van onze kinderen de hand in eigen boezem steken en desnoods teruggaan naar 'fosten prei'.
Mireille Hoepel
Mireille Hoepel
Vandaag
-
16:58
170 politieambtenaren maken promotie bij jaarafsluiting KPS
-
15:02
Een cadeau aan de jarige Republiek Suriname
-
13:07
Simons roept op tot vrede en eenheid tijdens Volkskerstzang
-
11:13
Bangladesh in crisis na dood 2024-opstandleider
-
09:16
Vijf personen aangehouden na gijzeling in Latour
-
08:38
LVV levert zaaizaad en zoekt lagere rente voor rijstboeren
-
06:46
Staatsraad presenteert eerste schriftelijke jaarverslag aan president
-
04:54
Wisselvallig weer met buien en zon
-
03:13
Na druk: EU stelt Mercosur-deal uit
-
01:32
Pg en hofpresident kritisch over ingrijpende wijzigingen rechterlijke macht
-
00:59
Column: 51 stemmen voor schrappen muilkorfartikelen...
-
00:00
Centrale Bank haalt SRD 400 miljoen uit de economie via nieuwe spaarcertificaten
Gisteren
- Samenwerking MAS en UKHO beoogt versterking maritieme veiligheid
- DSB stelt SRD 160 miljoen dividend vast na goedkeuring jaarrekening 2024
- Onroerend goed (registergoed) transacties
- Leger des Heils deelt dit jaar fors minder kerstpakketten uit
- Tas met sieraden en geld buitgemaakt bij straatberoving
- Politie houdt jongeman aan na vondst vuurwapen bij supermarkt
- Ook Hasselbaink assistent-coach Natio
- DNA buigt zich vrijdag over wet Duurzaam Natuurbeheer
- Levenslange celstraf voor Franse anesthesist na vergiftiging 30 patiënten
- Korpschef is geen bevelvoerder, maar bewaker van duurzaamheid en professionaliteit
- Subsidie-uitbetaling en commissie in zicht na overleg met PLO
- Afwisselend weer met zon en buien
- Tienduizenden boeren protesteren in Brussel tegen Mercosur-verdrag
- Column: Ten Cate aan het roer
- Lazard akkoord met ontbinden schuldherstructureringscontract
Eergisteren
- Instelling beheersraad centraal bij overleg over Waterkant
- President en VWPU werken aan structurele oplossing
- Twaalf verdachten aangehouden na onderzoek naar gewapende overvallen
- Vaktrainingen geven nieuwe kansen aan inwoners van Albina
- Verdachte die toeristen beroofde nabij Palmentuin, aangehouden
- Reactie op column: Waarom Suriname een échte korpschef nodig heeft
- Politieagent onder vuur genomen en beroofd
- Latijns-Amerika en Cariben delen nieuwe oplossingen duurzame schoolmaaltijden
- Wet Openbaarheid van Bestuur kent lange voorgeschiedenis
- Bewolking, zon en regen wisselen elkaar af
- Olieprijzen dalen scherp; markten vrezen overschot in 2026
- Kunsteducatie krijgt impuls in Brokopondo met project Beeldkracht
- Parlementaire commissie wil OM spreken over initiatiefwet inrichting rechterlijke macht