De berg heeft een muis gebaard!
Het is onvoorstelbaar dat na drie maanden van delibereren, seminars, overleg met stakeholders en verschillende openbare vergaderingen door de door ons gekozen assembleeleden, nu bij monde van de voorzitter doodleuk wordt verteld dat “de DNA-vergadering wordt verdaagd voor verder overleg over de wetsvoorstellen met betrekking tot de rechterlijke macht”.
Het betreft hier onderlinge verschillen van inzicht die te maken hebben met persoonlijke belangen. Aan ons, kiezers, worden verhalen verteld waarbij wij gewoon worden bedonderd. Neem nu het verhaal over de procureur-generaal (PG); met de nieuwe aanpassingen is het probleem van de PG geen meter opgelost. De kwestie van “voor het leven benoemd” is onzin, omdat de PG sedert 1977, dus bijkans 50 jaar, reeds op de leeftijd van 65 jaar met pensioen gaat, volgens artikel 14a van het “Reglement op de Inrichting en Samenstelling van de Surinaamse Rechterlijke Macht” (SB 1994 no. 17).
Ongeldige wetgeving
Alles staat en valt met de status van de Wet Rechtspositie Rechterlijke Macht, waarin de leeftijd van de PG en het gehele Openbaar Ministerie, zonder blikken of blozen, naar 70 jaar wordt getild. Het is dus niet waar (een leugen) dat door het initiatiefvoorstel de leeftijd naar 65 jaar wordt teruggebracht. In een wet die in strijd is met de grondwet is de leeftijd juist naar 70 jaar gebracht. Niemand in Suriname of elders kan mij het tegendeel bewijzen.
Binnen dit hele gedoe zijn er geen vraagstukken die wetgeving ingewikkeld maken of bemoeilijken, hetzij door onwetendheid of onwil om de wetgeving in overeenstemming te brengen met de grondwettelijke taken van het Openbaar Ministerie, zijnde opsporing, vervolging en tenuitvoerlegging.
Als de aanpak niet wordt gewijzigd, zullen geen enkele nieuwe inzichten verandering brengen in deze oeverloze discussies, daargelaten het kostenaspect van deze bijeenkomsten.
Omdat in de wet, die in strijd is met de grondwet, de basis ligt van de meeste tegenstrijdigheden die zorg moeten dragen voor een rechtsstatelijke afhandeling van deze macht binnen de trias politica, is – temeer daar het de rechterlijke macht betreft – zuiverheid geboden.
Door de Wet Rechtspositie Rechterlijke Macht in te trekken (ongedaan te maken), ontstaat er een clean field om de salarisproblematiek bij de rechterlijke macht, de leeftijdskwestie van de PG en de leeftijdsproblematiek van de overige leden van het Openbaar Ministerie in één keer op te lossen. Evenzo de kwestie van benoemingen bij de rechterlijke macht en de ongebruikelijke uitsluiting van aansprakelijkheid van leden van de rechterlijke macht.
Hoe willen de fracties elkaar vinden samen met het Hof van Justitie, de belanghebbende? Dat gaat bestuursrechtelijk mijn petje te boven. Persoonlijk heb ik de vorige president stevig bekritiseerd om zijn vaak niet-rechtsstatelijke handelingen, maar hij wist wel de politieke macht te hanteren.
Dat zeg ik niet nu; ik heb er altijd op gewezen.
Eugène van der San
Vandaag
-
14:38
Bolivia versoepelt regels noodtoestand te midden van aanhoudende onrust
-
12:53
VHP roept tijdens Ied-ul-Adha op tot saamhorigheid en nationale opoffering
-
11:19
Gelovigen trotseren regen tijdens Ied-gebed; hoge prijzen offerdieren drukken feest
-
10:05
NDP: Ied-ul-Adha toont belang van herstel landbouw- en veesector
-
08:45
Inflatie in jaartijd 10,9%; voedsel, transport en zorg blijven duurder
-
06:47
Exclusieve WK-rechten STVS maken uitzending via ATV en SRS mogelijk
-
04:54
Wisselvallige woensdag met kans op stevige buien en onweer
-
02:56
Teheran veroordeelt Amerikaanse aanvallen tijdens staakt-het-vuren
-
00:58
In Pikin Saron zaak: Verdachte als lijk vervoerd
-
00:01
DNA zoekt werkbaar compromis met regering over Comptabiliteitswet
Gisteren
- Milieu autoriteit benadrukt: nog geen besluit over opslag radioactieve bronnen
- Man valt van vrachtboot in rivier en verdwijnt in de diepte
- Derde deel WK 2026: Spanning stijgt met het grootste toernooi ooit
- China en Suriname markeren bijna 50 jaar strategische samenwerking
- Uitspraak CCJ bevestigt noodzaak van versterking rechtsstaat in Suriname
- Ied-ul-Adha: het ware offer in een wereld vol verdeeldheid
- SIV biedt alternatieven voor Offerfeest door hoge prijzen
- Gewapende beroving aan de Ramlakhanstraat
- SMA-voorzitter Soebhan: Offerfeest draait om offers van meer dan alleen dieren
- Caribische juristen: Uitspraak CCJ versterkt mensenrechten en zakendoen binnen Caricom
- Wisselvallig weer met kans op stevige middagbuien
- Ebola-uitbraak in Afrika overtreft bestrijdingsinspanningen
- Een jaar na verkiezingen: Simons spreekt van eerste hervormingen, maar erkent grote uitdagingen
- Column: Mensenrechten stoppen niet bij de gevangenispoort
- Castelen: uitspraak CCJ heeft grote gevolgen voor Surinaamse rechtspraak
Eergisteren
- SV Broki kampioen van de Suriname Major League, maar hoe eerlijk is het systeem?
- Starnieuws komt met WK-special 'Derde Helft WK 2026'
- Stay in School Project van start met steun van Republic Bank
- Caribbean Court of Justice veroordeelt Suriname in zaak Ramsamooj
- Wanneer cijfers zonder context misleiden
- Regering zoekt nieuwe economische kansen via Brazilië en Dominicaanse Republiek
- Jonge landbouwers in Nickerie kiezen steeds meer voor andere landbouwgewassen, naast rijst
- Adhin: commissievergaderingen DNA in principe openbaar, tenzij geheimhouding nodig is
- Analyse: 1 jaar 'Simons-Suriname': slecht huwelijksseizoen
- Wisselvallig weer met kans op buien
- China stuurt astronaut op jaarlange ruimtemissie, wil maanlanding in 2030
- Bewoners Houttuin tekenen fel protest aan tegen geplande opslag radioactief materiaal
- Column: Systeemverandering begint met onze eigen keuze
- Broki wint na strafschoppen thriller van Robinhood en is SML-kampioen
- Één jaar later groeit de vraag waar de systeemverandering blijft