Wat is doel van recht?
Internationaal rechtsgeleerde prof.mr. John Dugard, ook wel vader van de mensenrechten in Zuid Afrika genoemd, kwalificeerde op grond van een grondige studie dat de folteringen en moorden van 8 december 1982, als misdrijven tegen de menselijkheid. Misdrijven tegen de menselijkheid worden met oorlogsmisdrijven en genocide naar het internationaal strafrecht tot de ernstigste misdaden gerekend. Toch is meer dan de strafmaat het feit van een veroordeling voor (politiek gemotiveerde) moord, een gebeurtenis met waarschijnlijk nationaal en internationaal betekenisvolle gevolgen. Behoren tot deze gevolgen de teloorgang van de vrede en de rechtsorde? Het antwoord op deze vraag kan het verschil duiden tussen rechtsstaat en quasi-rechtsstaat, tussen non-discriminatie en discriminatie, tussen corruptie en integriteit.
Erasmus
Nog vóór de afgrijselijke burgeroorlog in Syrië, zag ik in een van de massademonstraties tegen de dictatuur een spandoek met dit opschrift: 'Niets is belangrijker dan de bestraffing van Bashar al-Assad! ' Ik vond het een onheilspellende leuze omdat zoveel belangrijker is dan de bestraffing dan wie dan ook, het leven van kinderen bijvoorbeeld. De verschrikkingen van oorlog, veelal voor vele onschuldige burgers, zijn zo weerzinwekkend dat Erasmus schreef een onrechtvaardige vrede te verkiezen boven een rechtvaardige oorlog.
Suriname heeft sinds de dictatuur en burgeroorlog zeven vreedzame verkiezingen gehad. Persvrijheid, demonstratierecht en politieke vrijheid zijn, hoewel niet onbedreigd, in belangrijke mate hersteld. Zowel gezien de nationale als regionale verhoudingen, lijkt de vrede in Suriname niet in gevaar. Het is een onderschatting van de verworvenheden van het proces van nationale verzoening - het herstel van maatschappelijk vertrouwen - te suggereren dat met een veroordelend vonnis ten aanzien van de persoon van de president in Suriname vrede door burgeroorlog zal worden vervangen. Die suggestie is een poging van apologeten van straffeloosheid en rechtsongelijkheid om de rechters - 'politici in toga' volgens Dekosur-oprichter Sandew Hira - te intimideren.
Recht en vrede
Iwan Rasoelbaks, waarnemend president van het Hof van Justitie (HvJ), heeft onlangs gesteld dat het doel van het recht, vrede is. Gezien bovengeschetste context vond ik het een uitspraak met een opmerkelijke timing, zeker gezien de zelfamnestiewet en andere pogingen tot obstructie van de onafhankelijke rechtsgang inzake de decembermoorden. Uit respect voor het recht als vakgebied besloot ik de stelling van de waarnemend president van het HvJ voor te leggen aan de gerenommeerd deskundige, strafpleiter mr. Gerard Spong. Hij gaf het volgende commentaar: 'De uitlating van waarnemend president van het HvJ, Rasoelbaks, inhoudende dat het doel van het recht vrede is, komt mij in zijn algemeenheid niet onjuist voor. Maar het is wel eenzijdig. Het doel van het strafrecht is herstel en handhaving van de rechtsorde. De bescherming van de rechtsgemeenschap staat centraal.
Strafrecht is echter sanctierecht. Herstel van de rechtsorde, en met name indien de rechtsorde ernstig geschokt is door kwaad van uitzonderlijke proporties, richt zich dan voor een niet gering deel op leedtoevoeging, vergelding en zo mogelijk generale preventie. Misdrijven tegen de menselijkheid, oorlogsmisdrijven en dat soort massale misdrijven tegen het leven worden niet zozeer passend geredresseerd door een vredelievende boodschap, maar door een harde en pijnlijke sanctie. Als door middel van een sanctie vrede in een samenleving kan worden gebracht is mooi meegenomen. Primair gaat het evenwel om, zoals ik al opmerkte, herstel van de rechtsorde. Desnoods met harde hand. '
Theo Para
Vandaag
-
19:09
Man bezwijkt in ziekenhuis aan steekverwondingen na vechtpartij
-
17:17
Bos- en Natuur Autoriteit Suriname (BosNas) van groot belang
-
16:42
China: Inbeslagname schepen door VS 'ernstige schending' internationaal recht
-
15:32
Gajadien vraagt president om volledige openheid over schuldoperatie 2025–2033
-
14:00
Brug Parakreek per direct dicht voor zwaar verkeer
-
12:46
Olieprijzen stijgen nu VS actie tegen Venezolaanse tankers opvoert
-
10:48
Wat staat Suriname in 2026 te wachten?
-
08:50
Shen Long doneert kerstpakketten aan 15 sociale instellingen; president waardeert geste
-
06:53
DSB zet stevig in op digitaal bankieren met nieuwe online diensten
-
04:55
Weerbeeld blijft wisselvallig
-
02:57
Lula: Amerikaanse interventie in Venezuela kan catastrofaal zijn
-
00:59
Column: Kleine dingen, grote liefde
-
00:01
Monorath: Versterking politie en criminaliteitsbestrijding blijven prioriteit
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 903
- Dronken man bedreigt vrouw met bijl: aangehouden na mishandeling
- 15-jarige met, illegaal opgevoerde bromfiets bij verkeerscontrole aangehouden.
- Visser (54) vermoedelijk verdronken bij monding Coppenamerivier
- Beheerder aangehouden na gewelddadige beroving aan Fredericiweg
- Premier Trinidad en Tobago noemt Caricom onbetrouwbare partner
- Jeugdraad evalueert en gaat voor sterkere jeugdparticipatie in 2026
- Jongeman ontvoerd en mishandeld na conflict over autobetaling
- Historische continuïteit, internationale normen en institutioneel evenwicht
- Advocaat moordverdachte vraagt om contra-expertise
- Zon, bewolking en regen vandaag
- Amerikaanse troepen stoppen opnieuw olietanker voor de kust van Venezuela
- Kerstviering voor senioren in tuin van het presidentieel paleis
- Tien jaar cel geëist tegen stiefvader voor seksueel misbruik en hiv-besmetting
Eergisteren
- Agronomisch debat: landbouw vast in vicieuze cirkel
- Simons: Reparatie in het onderwijs gaat door in 2026
- Pinas: Ondanks beperkingen blijft KPS inzet tonen en vernieuwen
- DSB sluit 2024 af met sterke cijfers, dividend en nieuwe betaalmogelijkheden
- Visser valt overboord tijdens uitzetten visnet en verdwijnt in rivier
- De toekomst is van ons, Surinamers
- Bangladesh in nationale rouw na dood prominente studentenactivist
- Voorzitter Politiebond bekritiseert structurele problemen korps
- Trump sluit oorlog met Venezuela niet uit
- Zon en buien vooral in de middag
- Wetenschappelijk personeel AdeKUS hervat onderwijs en toetsing
- OM wijst college van pg af: ‘Niet nodig en niet passend voor Suriname’
- Veel kritiek in DNA op initiatiefwet Duurzaam Natuurbeheer: terug naar tekentafel