Surinaamse Nederlanders vinden PSA verwarrend
Emoties genoeg tijdens de bijeenkomst die door tientallen mensen is bezocht. De ontwerpwet PSA, een initiatief van assembleeleden uit de coalitie, is een goed, maar het zit sommigen hoog dat je als Surinaamse Nederlander ‘met bagage’ kan worden geboycot bij remigratie. “Elk huis heeft zijn kruis”, antwoordt inleider Ernest Grep, bestuurslid van de stichting Collectief Overzee Suriname. “Ondanks onze problemen moeten we de motivatie vinden om verder te gaan.”
Geen nadelen
Grep is niet van plan de nadelen van de conceptwet te noemen, want die zijn er volgens hem niet. “Ik zie totaal geen negatieve kant aan deze wet”, zegt hij. Het is volgens hem een ‘geweldig stuk’ dat er veel eerder had kunnen zijn. Toch haalt een vragensteller de kritiek aan van onder andere VHP-leider Chandrikapersad Santokhi, die de wet ‘rommelig’ heeft genoemd. Grep vindt dat Santokhi ‘spijkers op laag water’ zoekt. Toen de regering-Venetiaan aan de macht was, is er geen letter ingediend, stelt Grep. Hij heeft liever dat Santokhi aangeeft wat rommelig is aan de wet, zodat er iets mee gedaan kan worden.
De verwarring over de PSA blijkt hardnekkig, ondanks de vele voorbeelden die de inleider geeft. De onduidelijkheid blijkt voor een deel te komen door de begrippen PSA-document en PSA-kaart. In het eerste geval krijg je extra rechten, maar ben je geen ingezetene. De PSA-kaart ligt in het verlengde van het document, het bewijs dat je ingezetene bent. Daarmee kun je bijvoorbeeld ook stemmen.
Praktische gevolgen
De praktische gevolgen van de PSA komen ook om de hoek kijken. Vooral de senioren willen weten wat er gaat gebeuren met hun AOW, hun uitkering en de inkomstenbelasting die in Suriname moet worden betaald. Deze praktische kwesties zullen pas in een later stadium op ministerieel niveau in kaart worden gebracht, zegt Grep. “Het gaat om een raamwet, die alleen over de grote lijnen handelt.” Over zaken zoals de Nederlandse AOW gaat de Surinaamse overheid niet.
Als Suriname ons echt waardevol vindt, kan het ons gewoon een paspoort geven, is de stellige mening van een aanwezige. Grep vindt van niet. De dubbele nationaliteit zou in Nederland problemen opleveren. “Laten we dus rustig beginnen”, is zijn advies.
Emoties achterwege laten
Owen Venloo, politiek adviseur van de NPS, vindt dat emoties achterwege moeten blijven in de discussie. De wet moet volgens hem op de kwaliteit worden beoordeeld. Venloo heeft zich de afgelopen jaren sterk gemaakt voor het regelen van de rechten van Surinamers in de diaspora, maar kreeg het niet voor elkaar. “Het hek is nu van de dam. Un’ kan tak’ a tori”, zegt een opgeluchte Venloo, “nu kan je erover praten. Eerder kon dat niet.” Volgens hem kan eindelijk worden gesproken over bijvoorbeeld regelingen voor sporters die voor Suriname zouden willen uitkomen.
De PSA-wet zal eind januari, begin februari in behandeling worden genomen door het parlement, heeft Grep te horen gekregen. Tot die tijd gaat het Collectief verder met de bijeenkomsten, soms in samenwerking met andere organisaties. De resultaten van de bijeenkomsten komen terecht bij het Surinaamse parlement en de regering. De bijeenkomst in Rotterdam is samen georganiseerd met de stichting Caribrus.
Peggy Brader
Vandaag
-
07:42
Surinames unieke troef in de wereldwijde klimaatstrategie
-
05:44
Ook regen en onweer op deze vaderdag
-
03:51
Dodelijke aanvallen tussen Israël en Iran, nucleair overleg stilgelegd
-
01:59
Dashboard verkiezingen scoort, minder dan 1% verschil met CHS-uitslagen
-
00:48
Bigi Boy triomfeert bij Dirty Boxing-debuut en krijgt nieuwe uitdager
-
00:00
DSB faciliteert handel in Staatsolie-obligaties via DCSX en SSX
Gisteren
- Nationale herdenking 180 jaar vestiging Boeroes in Saramacca
- 597Netwerken presenteert vijf toetsingsvragen voor aanstaande ministers
- Reactie op: 'Niet de regering, maar DNA...'
- A20: Democratisch mandaat is opdracht tot verandering
- Strategisch advies voor de aankomende coalitie & de VHP
- Brute woningoverval: slachtoffer gekneveld achtergelaten
- VN-missie in Haïti faalt, Lula wil actie
- Kersten neemt 50% belang in Comport; versterkt positie in energiesector
- Sneeuwwitje en de vijf hofdwergen
- Aardig wat regen voorspeld op deze zaterdag
- Israël en Iran wisselen raketaanvallen uit, angst voor escalatie groeit
- Heraccreditatieproces gestart voor FHR MPA-programma
- Koers blijft stijgen: Landbouwers in nood, consumenten voelen druk
Eergisteren
- Kassier verdacht van verduistering €110.000 en US$30.000; blijft aangehouden
- Olieprijzen stijgen fors na Israëlische aanval op Iran
- Zwaarbewapende nepagenten beroven buitenlander van 2 kg goud
- Suriname tegen Panama, Guatemala en El Salvador in WK-kwalificatie
- Reactie op: Brunswijk moet aftreden...
- Gewapende overvallen achter elkaar in Paramaribo en Wanica
- Kabinet president richt pijlen op lek en media; zwijgt over inhoud missives
- Gewapende overval aan Lalawweg
- Rover mishandelt en berooft vrouw in woning
- Gekozenen aanvaarden bij CHS resultaat verkiezing
- Netanyahu’s aanval op Iran – strategisch keerpunt of politieke gok?
- Waarom Suriname zijn president niet meer in het geheim moet kiezen
- Tweede verdachte beroving in warung Fayadjanstraat ontkent betrokkenheid
- Aanhoudende regen en onweer
- Petronas versnelt olie-exploratie in Blok 52 na veelbelovende vondsten
- Generaal Salami gedood bij Israëlische luchtaanvallen op Iran
- Niet de regering, maar DNA treft blaam bij overname dienstvoertuigen
- Analyse verkiezingsuitslag mei 2025: Versnippering, verlies en politieke realiteit