Leerkrachten Kennedyschool leren Nederlandse gebarentaal
Naast de drie leerkrachten hebben twee Nederlandse stagiaires en twaalf internaatleiders de cursus gevolgd. Het doel van de training was dat de medewerkers van het internaat en de leerkrachten beter kunnen communiceren.
Tijdens de training hebben de cursisten gebaren geleerd, die voorkomen tijdens de interacties op het internaat en de school. De cursus is verzorgd door de stagiair, Monica Nanne, die de Nederlandse gebarentaal studeert aan Hogeschool in Utrecht.
Drie principes
Bij de gebarentaal wordt gebruik gemaakt van de handen en de ogen (manuele en visuele modaliteit). Dit verschil in modaliteit zorgt ervoor dat gebarentaal drie belangrijke principes hanteren, die weinig of niet gebruikt worden in gesproken talen. Deze zijn mimiek en lichaamstaal, simultaneïteit en gebruik van de ruimte.
Verder geeft Nanne aan dat de gebarentaal niet universeel is. “Elk land heeft zijn eigen gebarentaal”, vult zij aan. De Nederlandse en Surinaamse gebarentaal hebben overeenkomsten, maar verschillen toch van elkaar. “Denk maar aan de Surinaamse gebaren voor het geven van een brasa of een bosi”, deelt zij lachend mee. De Surinaamse gebarentaal is in ontwikkeling om een zelfstandige gebarentaal te worden.
Ook voor Astrid Wittenberg, die als dove tolk en administratieve kracht verbonden is aan de school, was het een goede gelegenheid de gebarentaal te perfectioneren. “Ik heb veel geleerd. Mijn 'gebarenschat' is vergroot”, voegt zij eraan toe.
Culturele minderheid
Volgens Nanne is het zeer opvallend dat in Suriname de doven gezien worden als gehandicapten, hetgeen zij heel erg jammer vindt. “Ik zie doven als een culturele minderheid in de Surinaamse samenleving. Je zou ze kunnen vergelijken met een bevolkingsgroep, die gediscrimineerd wordt”, geeft zij aan.
Een andere constatering die zij deed is dat de kinderen van het internaat de taal beter beheersen en ontwikkelen dan de kinderen, die thuis bij hun ouders wonen. Wat zij zo bijzonder vindt aan de kinderen van Kennedyschool is dat ze puur zijn. “Je ziet duidelijk dat geen enkele arts aan hun lichaam is geweest. Zij hebben geen operaties ondergaan”, benadrukt Nanne.
Het verzorgen van de training heeft zij positief ervaren, omdat de deelnemers enthousiast en gemotiveerd waren. “Ik kon zien dat ze genoten van de lessen. Gebarentaal is een heel mooie taal, dus eigenlijk moet iedereen het gewoon leren”, beaamt zij. Aan het begin van elk schooljaar worden de nieuwe leerkrachten getraind in de gebarentaal. De training wordt dan verzorgd door Astrid Wittenberg of Rosita Ethnel, de directrice van het internaat. De cursus heeft twee maanden geduurd en is gisteren afgesloten met de uitreiking van de certificaten.
Rachel Dompig
Vandaag
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 871
- Mama, waarom zijn de prijzen in de winkel zo hoog?
- Bronto Somohardjo: Alles wat ik ben, heb ik geleerd van vrouwen
- Scholieren laten zich horen tijdens Mi Tori Filmfestival
- Juiste kaart Suriname
- Schietpartij in Koffiekamp: Gouddelver gewond, dader voortvluchtig
- Gerenoveerde RGD-polikliniek Tijgerkreek officieel opgeleverd
- Respect voor alle moeders
- President brengt ode aan moeders
- Gewapende overval in woning aan de Mawakaboweg
- India en Pakistan houden zich aan wapenstilstand
- Criminelen slaan toe in woning ondernemer: grote geldbedragen buitgemaakt
- SEOB over kansen, uitdagingen en beleidskeuzen
- Wat moet er veranderen?
- Regen en onweer op Moederdag
- Taxiën door de politiek: Landbouwers zetten door in moeilijke tijden
- Afscheid van 'Oom Jules': een man van visie, moed en verbinding
- Sewcharan: Kiezers hebben kans om corruptie aan te pakken
Eergisteren
- Paus Leo XIV belooft voortzetting hervormingen van Franciscus
- Verwarring door Bondru-billboard: NPS benadrukt zelfstandige koers
- Suriname op de drempel van verandering
- President Santokhi luistert naar zorgen veiligheidsdiensten
- Volksgezondheid: Koop Ozempic alleen via erkende apotheken
- Voorzichtige doorbraak in Amerikaans-Chinees handelsconflict
- A20, DOE en PRO nemen afstand van Bondru-campagne
- Democratie vraagt om oplettendheid
- Staat betwist rechtszaak Stichting Wan Okasi over geheime stemming
- Ook vandaag wat onweersbuien
- Taxiën door de politiek: Steve over verkiezingen en oude tijden
- NDP: Van beloftes naar beleningen - De financiële erfenis regering-Santokhi
- Minister Ramadhin opent politieke aanval op nefroloog Goerdat