Nieuwe uitgave Wij Slaven van Suriname ook beschikbaar voor ons land
Ter gelegenheid van het 80-jarig jubileum van de bevrijding van Nederland van de nazi’s biedt de gemeente Amsterdam een speciale heruitgave aan van Wij Slaven van Suriname, het meesterwerk van Anton de Kom. Het boek Wij slaven van Suriname (1934) was het eerste werk dat de geschiedenis van Suriname vertelde vanuit het perspectief van de tot slaaf gemaakten en de onderdrukten. Dit maakte hem een pionier in de dekoloniale geschiedschrijving.
De nalatenschap van Anton de Kom leeft voort in de strijd voor sociale rechtvaardigheid, onderwijs en emancipatie. Zijn naam is verbonden aan instituten zoals de Anton de Kom Universiteit van Suriname, en zijn gedachtegoed blijft relevant in discussies over koloniale erfenissen en identiteit.
De Kom verzette zich niet alleen tegen de Nederlandse koloniale onderdrukking in Suriname, maar ook tegen het fascistische regime in Nederland. Zijn strijd voor rechtvaardigheid kostte hem uiteindelijk zijn leven. Hoewel zijn stem werd gesmoord, blijft zijn boodschap onverminderd relevant. Daarom stelt de gemeente Amsterdam deze nieuwe editie vanaf vandaag 22 februari – de geboortedag van De Kom – gratis beschikbaar aan Amsterdammers via de locaties van de Openbare Bibliotheek Amsterdam. De gemeente Amsterdam heeft ook gratis exemplaren beschikbaar gesteld voor Suriname.
Door de inspanningen van Stichting Skrifi en de Anton de Kom Stichting worden ook exemplaren naar Suriname gestuurd. Deze zullen via bibliotheken worden verspreid, zodat een breed publiek in Suriname toegang krijgt tot dit invloedrijke werk. De samenwerking tussen beide stichtingen is niet nieuw. Eerder brachten zij al een audioversie van Wij Slaven van Suriname uit, ingesproken door Surinaamse stemmen. Deze versie blijft beschikbaar via www.wijslavenvansuriname.com en op Spotify.
Amsterdam en Paramaribo hebben een lange en complexe historische band die teruggaat tot de 17e eeuw, toen Suriname een Nederlandse kolonie werd. In 1667, na de Vrede van Breda, nam Nederland Suriname over van de Engelsen. Aanvankelijk viel het onder het bestuur van de provincie Zeeland en later onder de West-Indische Compagnie. De welvaart van Amsterdam, zichtbaar in onder meer de grachtenpanden aan de Herengracht en Keizersgracht, werd deels gefinancierd met geld uit de Surinaamse plantage-economie.
Bij de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 verhuisde een groot aantal Surinamers naar Nederland, wat de historische banden tussen Amsterdam en Paramaribo verder versterkte. De Surinaamse invloed is duidelijk zichtbaar in Amsterdamse wijken zoals de Bijlmer en in festivals, muziek en de keuken. De steden onderhouden een warme stedenband en werken samen op het gebied van kunst, cultuur en wetenschap.
Vandaag
Gisteren
- Trinidad kent diepwaterblokken toe aan Exxon, mogelijke investering van $21,7 miljard
- "It ain't no fun when the rabbit got the gun"
- Visserscollectief vraagt president Simons harde aanpak misstanden visserijsector
- Bloedbank in acute financiële nood: Enorme achterstand ziekenhuizen
- Inheemsen: van 'Verworpenen' tot nationaal ontwikkelingsmodel
- Directeur Openbaar Groen per direct ontheven wegens onregelmatigheden
- Gratis medische zorg in Marwina Ziekenhuis voor Albina en omgeving
- Vuurwapenvergunning verlengen? Online doen
- US$ 63.000 uitgetrokken voor Carifesta te Barbados
- Wat staat ons politiek te wachten?
- Bewolking en onweersbuien op deze dinsdag
- Monorath belooft verbeteringen voor KPA na werkbezoek Santo Boma
- Column: Auto’s voor een kwart, vertrouwen voor nul
- Isaacs waarschuwt voor politieke invloed op politie; benadrukt rol OM
Eergisteren
- Tijdelijke voogdij cruciaal voor bescherming van minderjarigen
- Veroordeelde in hoger beroep in zaak brandstichting Vaco
- Noersalim in overleg met LVV-bond over dringende personeelskwesties
- Prominente Al Jazeera-journalist gedood bij Israëlische luchtaanval in Gaza
- Para krijgt nieuwe stem in parlement: Michael Marengo
- Suriname en Frankrijk verdiepen samenwerking gezondheidszorg
- Busvergunningen voorlopig stopgezet: Landveld wil strenger toezicht openbaar vervoer
- Wanneer breekt de helft van Suriname echt door?
- Vandaag toelating Michael Marengo tot DNA
- Zonnig, maar bewolking neemt toe
- Europa: Geen vrede in Oekraïne zonder Kyiv aan tafel
- Als de wind onze belofte meevoert...
- Meer dan 25% van begroting 2025 gaat naar ambtenarensalarissen