De China Import Expo als springplank naar de wereldmarkt
De CIIE biedt landen en bedrijven een cruciaal platform om hun aanwezigheid op de Chinese markt te versterken. Rwanda bijvoorbeeld, heeft sinds de eerste editie aan elke CIIE deelgenomen en zag zijn export naar China jaarlijks met bijna 30% groeien, vooral dankzij de landbouwsector. Een opvallend succes is de chilipeperindustrie: een order van twee miljoen dollar voor chili-olie tijdens de eerste CIIE leidde ertoe dat Rwanda in 2021 het eerste Afrikaanse land werd dat gedroogde chilipepers naar China exporteert. Dit project creëerde werkgelegenheid voor honderden lokale vrouwen en verbeterde hun levensstandaard aanzienlijk, dankzij samenwerking met Chinese bedrijven en naleving van strenge Chinese douaneregels.
Vanuit Europa deelt Angel Prieto, een ervaren innovatiespecialist uit Spanje, zijn indrukken. Voor hem is de CIIE een ‘magisch platform’ waar connecties tussen Europese startups en Chinese industriële ketens wortel schieten. Het gaat niet alleen om het tonen en verkopen van producten, maar vooral om het creëren van duurzame samenwerkingsverbanden.
Beleving en ontdekking
Als deelnemer van het China International Press Communication Center 2025 Program kreeg ik een unieke blik achter de schermen van dit wereldwijde evenement. Het mediacenter bood uitstekende faciliteiten, van eigen 5G-wifi tot vertaalapparatuur, waardoor verslaggeving soepel verliep.

Een blik op het mediacenter tijdens de CIIE 2025.
Het werkte allemaal feilloos. Er was gezorgd voor lunch en diner. Er was gezorgd voor alle faciliteiten die nodig zijn om het evenement vlekkeloos te kunnen verslaan. Het moet enorme inspanningen van alle facetten in deze expo-schakel hebben gevergd om het geheel zo vlot te laten verlopen. Vanaf de ontvangst tot op het moment dat we in de vooravond besloten te vertrekken, de organisatie was in mijn ogen ongelooflijk perfect.
Tijdens mijn verkenning verdwaalde ik meerdere malen in het enorme complex. Eerst ging ik op pad met Satyen (Mauritius) en enkele andere collega's van de Afrikaanse groep. Satyen wilde naar de landententoonstelling want zijn land was erbij. Bij het struinen, foto's maken (de Afrikaanse collega's nemen haast overal foto's van zichzelf) en zoeken naar de juiste hal raakte ik hen kwijt. Ik kwam Danish (Pakistan) en Jana (Myammar) tegen en we gingen samen verder. Hal na hal, veel exposanten waren nog bezig met het inrichten van hun stands. Sommigen waren klaar voor bezoekers.

Een vrouw uit Nigeria straalt in de landenstand.
Bij de landententoonstelling was het nog aardig stil, we liepen de stands van de deelnemende landen langs. Bij de stand van Nigeria viel de vrouw gekleed in volledig groen direct op. Ze gaf meer kleur aan het geheel. Danish wilde een foto met haar. Ik ben blij dat hij zich openstelt en leert wat genieten is. We gingen uit onze bol bij het ontdekken van een levensgrote silverback gorilla.
Er is zoveel te zien, het bruist er en er hangt een positieve aura. Je voelt dat overal. Iedereen die we aanspraken is enthousiast en vertelde over de producten die ze aanbieden. Bij de 'kashmir' stand bleven we staan. Danish vroeg zich af of het om kashmir uit India of uit Pakistan ging. Geen van beide, kregen we te horen. Het is kashmir uit China. Er hangen prachtige kledingstukken voor mannen en vrouwen in de ruimte. De stof voelt tergend heerlijk zacht aan tegen de huid.

Kashmir uit China.
Wereldmerken als Louis Vuitton, Nike, Chanel, Gucci, Dior, Cartier en Rolex waren prominent aanwezig. Bij de Burgundy-stand wees ik Danish op zijn bruingeblokte hemd, dat precies leek op het model dat daar werd getoond. "Your shirt is a Burgundy," zei ik tegen hem. Lachend antwoordde Danish dat hij het zijne in zijn land voor 150 Pakistaanse rupees had gekocht, nog geen 1 US$.
Danish moest terug naar zijn groep in het mediacenter. De weg terug was een avontuurlijke zoektocht. We raakten meerdere keren verdwaald in het enorme netwerk van gangen en liften. Bij verschillende hulpcentra vroegen we hoe er moesten geraken. Zo ontdekten we een ondergrondse hal met oldtimers. Het was een hele stad zo onder de grond. We bereikten een plek waar we de lift in onze beleving naar de tweede verdieping moesten nemen. In de lift ontdekten we dat die niet op de tweede verdieping stopte maar van 1 naar 3 ging. Eerst stapten we uit op 1 om een trap te zoeken om naar 2 te gaan. Mooi niet. Stapten we weer in de lift en kwamen aan op 3. Ook daar besloten we te zoeken naar de trap om naar 2 te gaan. Mislukte. En zo gingen zeker 15 minuten voorbij, lift in en lift uit. Het hilarische was dat we al die tijd op 3 moesten zijn en dat wisten we pas toen we de Asia Pacific-groep van Danish voor de lift zagen staan.

Mijn Sloveense collega Mika wilde hal 2 bezoeken, waar haar land een stand had. We begonnen met zijn vieren te lopen, Danish en Jana erbij. Maar nog in het mediacenter scheidden onze wegen na hilarische momenten van een groepsfoto. Er stond een machine waar je foto's kon nemen en dan een achtergrond kon kiezen. De computer deed daarna precies wat het wilde, maakte de figuren tot karikaturen, gelijkend of helemaal de mis ingaand. We namen drie keer groepsfoto's, de ene keer leek Mika op haar vader en dan weer leek Danish een vader met ons als drie kinderen. Op een ander plakte de computer het geblokte hemd van Danish op mijn lijf.
We slaagden er na veel lachpartijen - lift in, hal uit - de stand van Slovenië te vinden in hal 2. Naast de mooie dingen die in de hallen worden getoond zijn er ook extreme zoals bij de stand van Slovenië waar een springtouw met wat knopen en metalen ringen voor 1200 yuan (170 US$) wordt verkocht. Mika probeerde het springtouw uit. Goed bevonden, maar veel te duur. Hoe halen ze het in hun hoofd, merkte ze op. Na een goed uur waren we gereed om terug te gaan. En weer werd het een zoeken naar de juiste gangen en liften. Onze avontuurlijke inborst won het altijd. Na het diner moesten we weg, de andere groepen waren al weg. Asia Pacific zou de volgende dag vroeg vertrekken naar een andere provincie, terwijl wij nog evenementen hadden in Shanghai. Het is al donker als we vertrekken, maar nog steeds zagen we mensen van de organisatie komen om voor de volgende dag de dingen op orde te hebben. Verse bloemen worden aangedragen en ook 'nieuw' personeel. Voor deze mensen zal het nog even duren voordat ze hun welverdiende rust krijgen.

Mika probeert het geavanceerde dure springtouw.
Het grotere plaatje
De China International Import Expo is niet alleen een plaats om handelsrelaties te smeden en investeringen aan te trekken. Het is ook een platform waar cultuur, innovatie en economie samenkomen. Het evenement weerspiegelt de dynamiek van de mondiale handel en toont hoe landen en bedrijven elkaar kunnen versterken.
De CIIE creëert kansen voor kleine en grote spelers, stimuleert duurzame economische groei en bouwt aan langdurige internationale samenwerkingen. Voor velen, waaronder mijzelf en collega’s van over de hele wereld, blijft het een onvergetelijke ervaring die verder gaat dan zakelijke transacties.
Indra Toelsie
Vandaag
-
03:05
VS kondigt nieuwe ronde Israël-Libanon gesprekken aan in Washington
-
02:32
Derde helft WK 2026: Paraguay houdt hoop levend, Turkije na tweede nederlaag dichtbij WK-exit
-
01:03
Regering werkt aan energieagenda met routekaart tot 2035
-
00:01
Minister Wijnerman: regering moet zich buigen over afbouw brandstofsubsidie
Gisteren
- Derde helft WK 2026: Brazilië overtuigt niet, maar wint wel van Haïti
- Derde helft WK 2026: Canada’s Kone ondergaat zware operatie aan been; mist de rest van het toernooi
- Derde helft WK 2026: Marokko verrast Schotland met vroege goal
- Het Surinaamse rechtssysteem faciliteert wanbetalers
- Derde helft WK 2026: VS boekt eerste dubbele WK-overwinning in 96 jaar
- Wijnerman: CBvS betwist uitgangspunten onderzoek naar OMO-kosten
- Het Elon-Musk-effect
- Derde helft WK 2026: Dag 9 - VS en Brazilië in actie, Mexico verzekerd van knock-out
- Man komt om het leven bij steekpartij voor winkel in Albina
- Reyme pleit voor moderne invulling dienstplicht om jongeren voor Defensie te winnen
- Criminelen maken sieraden en geld buit tijdens gewapende roofoverval
- Bewoners Houttuin vragen DNA opslag radioactieve bronnen op te schorten
- Warme vrijdag met zon, maar later kans op stevige buien
- Cuba kiest voor ingrijpende economische hervormingen; meer ruimte voor particuliere sector
- Regering: Ingrijpen bij 21 Bergi moet levensgevaarlijke situatie beëindigen
- Column: Kwestie Van 't Hogerhuysstraat vraagt om open en transparant bestuur
- Derde helft WK 2026: Mexico boekt moeizame zege op Zuid-Korea en zet grote stap richting achtste finales
- Misiekaba verdedigt intrekken hoger beroep in kwestie Van 't Hogerhuysstraat
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: De verborgen onderscheidingen op de WK-shirts van 2026
- Derde helft WK 2026: Canada dominant in 6-0 zege op Qatar
- Verzoek aan regering en DNA-leden inzake wateroverlast
- President bij bevordering 150 militairen: Hogere rang, grotere verantwoordelijkheid
- Derde helft WK 2026: Zwitserland breekt Bosnië laat in duel, 4-1
- Exportverbod op Surinaamse drijfnetvis naar VS opgeheven
- Derde helft WK 2026: Tsjechië komt niet langs Zuid-Afrika
- VES: Medicatievoorziening één van de drie grootste kostenposten in de gezondheidszorg
- Derde helft WK 2026: Dag 8 - Mexico favoriet, Afrika viert historisch succes
- Brede steun in De Nationale Assemblee voor verhoging AOV-uitkering
- Derde helft WK 2026: Waarom voetbal veel meer zegt over mensen dan over doelpunten
- Warme dag met veel bewolking en regenbuien verspreid over het land
- Lula waarschuwt Trump: 'Bemoei je niet met Braziliaanse verkiezingen'
- Asabina vraagt regering om opheldering over aangekondigde ontruimingsactie in 21 Bergi
- TAS verdient antwoorden, geen afleidingen
- Derde helft WK 2026: Colombia verslaat WK-debutant Oezbekistan met 3-1
- Column: Voetbalbeleving vs hebzucht
- RvC TAS wil CLAD-onderzoek naar financieel beheer; directeur spreekt van verdraaide voorstelling van zaken