Trump roept op tot onmiddellijk staakt-het-vuren in Oekraïne
Trump deed zijn uitspraken slechts enkele uren nadat hij Zelensky in Parijs had ontmoet voor hun eerste persoonlijke gesprekken sinds Trump de Amerikaanse verkiezingen van vorige maand won. Trump heeft beloofd een onderhandeld einde aan het conflict te bewerkstelligen, maar heeft tot nu toe geen details verstrekt.
"Zelensky en Oekraïne willen een deal sluiten en de waanzin stoppen," schreef Trump op zijn sociale mediaplatform Truth Social, eraan toevoegend dat Kiev ongeveer 400.000 soldaten had verloren. "Er zou onmiddellijk een staakt-het-vuren moeten komen en onderhandelingen zouden moeten beginnen."
"Ik ken Vladimir goed. Dit is zijn tijd om actie te ondernemen. China kan helpen. De wereld wacht!" voegde Trump toe, verwijzend naar de Russische president Putin.
Trump, in Parijs voor de heropening van de Notre-Dame-kathedraal, sprak zaterdag ongeveer een uur met Zelensky, samen met gastheer president Emmanuel Macron.
Trump en Zelensky schudden elkaar de hand en glimlachten, maar het was onduidelijk hoe het gesprek was verlopen. Verslagen van de gesprekken van de Franse en Oekraïense kant zeiden alleen dat de discussies goed en productief waren geweest.
Zelensky reageerde op Trumps bericht op zondag door te zeggen dat vrede niet alleen een stuk papier was, maar garanties nodig had. "Als we het hebben over effectieve vrede met Rusland, moeten we het allereerst hebben over effectieve garanties voor vrede. Oekraïners willen meer dan wie dan ook vrede," zei hij op X.
"Het (de oorlog) kan niet zomaar eindigen met een stuk papier en een paar handtekeningen. Een staakt-het-vuren zonder garanties kan elk moment weer worden aangewakkerd, zoals Putin al eerder heeft gedaan. Om ervoor te zorgen dat Oekraïners geen verliezen meer lijden, moeten we de betrouwbaarheid van de vrede garanderen en niet de ogen sluiten voor bezetting."
Het leek erop dat Trumps cijfer van 400.000 Oekraïense soldaten die in de oorlog zijn omgekomen, zowel doden als gewonden betekende. Zelensky zei dat er 43.000 soldaten waren gedood in de oorlog en dat er 370.000 gewonde soldaten waren.
Kremlin-woordvoerder Dmitry Peskov riep een telefonische vergadering bijeen met verslaggevers om Trumps opmerkingen te bespreken.
Peskov zei dat Rusland openstond voor gesprekken, maar dat deze gebaseerd moesten zijn op overeenkomsten die in 2022 in Istanbul waren bereikt en op de huidige realiteit op het slagveld, waar Russische troepen sinds de begindagen van de oorlog in 2022 in hun snelste tempo vooruit zijn gegaan.
Putin heeft herhaaldelijk gezegd dat een voorlopige overeenkomst die in de eerste weken van de oorlog tussen Russische en Oekraïense onderhandelaars werd bereikt tijdens gesprekken in Istanbul, die nooit werd uitgevoerd, als basis zou kunnen dienen voor toekomstige gesprekken.
"Ons standpunt over Oekraïne is bekend", zei Peskov. "De voorwaarden voor een onmiddellijke stopzetting van de vijandelijkheden werden door president Putin uiteengezet in zijn toespraak tot het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken in juni van dit jaar. Het is belangrijk om te onthouden dat het Oekraïne was dat weigerde en blijft weigeren om te onderhandelen", zei hij.
Putin heeft gezegd dat Oekraïne zich niet bij de militaire alliantie van de NAVO mag aansluiten en dat Rusland de volledige controle moet krijgen over vier Oekraïense regio's die zijn troepen op dit moment gedeeltelijk controleren om een vredesakkoord te sluiten.
Peskov merkte op dat Zelensky middels een speciaal decreet alle contacten met de Russische leiders had verboden. Volgens Peskov moest dit decreet worden ingetrokken als de gesprekken door zouden gaan.
Vandaag
Gisteren
- Programma SAO: 103 deelnemers zetten stap naar vakmanschap en toekomst
- Ziekenhuis in Syrische stad Sweida overspoeld na bloedige sektarische gevechten
- Vermoedelijke verdrinking na bootongeval in Balingsoela
- In Memoriam: Dr. Marvin van Lierop (1958 – 2025)
- VHP: Vergadering DNA niet legitiem, regels bewust genegeerd
- Toelating 8 nieuwe coalitieleden niet doorgegaan; geen quorum
- Einde aan zaak Parmessar: hoofdverdachte veroordeeld, medeverdachten vrijgesproken
- SLM en luchtvaartsector prioriteit bij hervormingsplan regering
- WHO: Massale hongersnood in Gaza is mensgemaakt
- Verzoek tot voorlopige invrijheidstelling verdachten Pikin Saron afgewezen
- Grotendeels zonnig en helder weer
- VHP-fractie eist naleving 24-uursregel bij DNA-vergaderingen
- Simons: SRD 1,3 miljard tekort; geen nieuw beleid in begroting 2025
- Column: Quorum als krachtmeting
- Girdhari: ASTA-project belooft doorbraak voor ananassector
Eergisteren
- President Simons zet koers uit bij eerste regeringsraad
- Kans op een beter leven: onze kinderen verdienen meer dan dit
- Worstelicoon Hulk Hogan overleden op 71-jarige leeftijd
- DNA vergadert vrijdag over toelating van acht nieuwe coalitieleden
- Minister Misiekaba en PAHO versterken banden voor betere volksgezondheid
- Suriname zet koers naar groene, innovatieve economie
- Historische uitspraak ICJ: landen kunnen elkaar aanspreken op klimaatschade
- De noodzaak van een functionerend Constitutioneel Hof
- Cyborg-kakkerlakken en killer-robots: Duitsland ontwerpt de oorlog van de toekomst
- Rijstmagnaat Radjie moet binnen twee weken Stalweide ontruimen
- Steeds minder bewolking door de dag
- Gouden sieraden en diamanten buitgemaakt bij gewapende overval op zakenpand
- Column: Beachvolleybal tour
- Inflatie weer in de lift: Prijzen stijgen met 2% in juni