Zuid-Amerikaanse boeren juichen Mercosur-EU-deal toe
De overeenkomst werd bereikt na 25 jaar onderhandelingen in de hoofdstad van Uruguay, Montevideo, die werden bijgewoond door de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, en de leiders van Argentinië, Uruguay, Paraguay en Brazilië, de vier lidstaten van het Zuid-Amerikaanse blok.
De deal moet nog steeds worden geratificeerd en in werking treden, wat jaren kan duren. Het zou geblokkeerd kunnen worden met Frankrijk als fervente tegenstander, deels vanwege de angst dat er meer Zuid-Amerikaanse landbouwproducten naar Europa komen.
"Elke marktopening is gunstig, ik denk dat het een kans is, maar je moet naar de kleine lettertjes kijken, wat de voorwaarden zijn," vertelde Carlos Castagnani, voorzitter van de Argentijnse plattelandsconfederaties, aan Reuters. "We moeten ervoor zorgen dat onze manier van produceren wordt gerespecteerd."
Argentinië is 's werelds grootste exporteur van verwerkte soja, de nummer 3 voor maïs en een belangrijke leverancier van tarwe en rundvlees.
Zuid-Amerikaanse boeren en exporteurs willen graag meer toegang tot de enorme Europese markt. De angst dat milieuclausules de handel zullen beperken en de tegenstand van sommige EU-landen tegen de overeenkomst, hebben de verwachtingen echter getemperd.
Tot de Europese eisen behoren beperkingen op het gebruik van genetisch gemodificeerde zaden en ontbossing, die de afgelopen decennia in Zuid-Amerika gebruikelijk zijn geweest.
De Argentijnse graanexporteurs- en verwerkerskamer CIARA-CEC zei dat hoewel de overeenkomst een positieve stap was voor het blok, de echte impact ervan niet onmiddellijk zou zijn.
Producten zoals olie of biodiesel zullen pas over zeven tot tien jaar aanzienlijke tariefverlagingen zien, vertelde CIARA-CEC-voorzitter Gustavo Idigoras aan Reuters.
Argentinië was meer dan tien jaar geleden 's werelds grootste leverancier van biodiesel, maar werd zwaar getroffen door Europese tarieven en andere protectionistische maatregelen.
De overeenkomst is belangrijk voor de producenten van Zuid-Amerika om concurrerend te blijven, nu grote economieën over de hele wereld protectionistische maatregelen dreigen, zei Pedro Galli, lid van de Rural Association of Paraguay, een belangrijke sojabonenexporteur.
Hector Cristaldo, voorzitter van de Union of Production Guilds, de belangrijkste vereniging van Paraguayaanse sojabonenproducenten, riep echter op tot kalmte nu de definitieve tekst wordt afgerond en benadrukte de complexiteit van het proces dat de deal te wachten staat.
Vandaag
-
10:23
Gouddelver mishandeld en beroofd in woning
-
09:36
Notarisberoep vraagt moed, waar nodig ook ‘nee’ zeggen
-
07:38
Inzet STIVASUR en SHATA voor verantwoord alcoholgebruik in toerisme- en horecasector
-
05:42
Suriname en Re:wild bespreken behoud natuur en duurzame ontwikkeling
-
04:15
Zonnige en warme vrijdag verwacht
-
02:17
Is het historisch droge Beijing klaar voor een nattere toekomst?
-
00:59
Column: Benoemingen zonder profiel, politieke cadeautjes voor loyalisten
-
00:01
Fraenk: Advocaten zijn geen politieke actoren, maar waken wel
Gisteren
- Verdachten gewelddadige beroving voorlopig op vrije voeten
- VS geeft opdracht tot inzet amfibisch squadron in het zuidelijke Caribisch gebied
- Pleidooien voor vrijlating Delano B. en medeverdachten
- In memoriam: Jos Chelius (1950–2025), formidabele basketballer en succesvol coach
- Familie kwestie-Reeberg ontvangt beschikking: probleem opgelost
- Operatie Gran Mati gestart in Coronie
- Corruptie en steekpenningcultuur: grootste rem op Surinames ontwikkeling
- Journalist Valerie Fris ontvangt award in Barbados voor excellente verslaggeving
- Twee Haïtiaanse politieagenten gedood bij ontploffing drone
- Santokhi tijdelijk uitlandig
- Volksgezondheid: toename Oropouche-gevallen in de regio
- Hofpresident aan advocaten: ‘Waarheid is simpelweg de waarheid’
- Een warme dag met kans op onweer in de middag
- Orkanen uitgelegd: hoe ze ontstaan en hoe ze verschillen van cyclonen en tyfonen
- Werkgroep ingesteld om luchtvaartsector snel uit crisis te halen
- Column: Robinhood blijft sukkelen
- Jurist van Inheemse (Kali‘na) afkomst nu advocaat
Eergisteren
- Persrechter licht vonnis veiligheidsambtenaren toe
- Wondgenezende werking van mokomoko wetenschappelijk bevestigd
- SLM, eerlijk is eerlijk!
- Assembleecommissies eisen correctie bij onregelmatige gronduitgifte Reeberg
- Gevluchte militair meldt zich bij Militaire Politie
- Premier Mottley benadrukt belang van samenwerking Caribische media
- Minderjarige steekt leeftijdsgenoot in brand na ruzie om adapter
- Open brief aan minister Monorath
- Man krijgt 7 jaar cel voor dodelijke steekpartij Amazonestraat
- President Mexico ontkent samenwerking met DEA rond ‘Project Portero’
- Warme dag met middagbuien
- Mount Pleasant verslaat Robinhood met 1-0 in Concacaf Caribbean Cup
- Reeberg-kwestie: DNA-commissies naar gebied; Simons eist correctie bij onregelmatigheden
- Pastor Landveld veroordeeld tot 2,5 jaar cel voor ontucht