G20-top start met wereldwijd pact om honger en armoede te bestrijden
Hun discussies over handel, klimaatverandering en internationale veiligheid zullen botsen met de scherpe Amerikaanse beleidswijzigingen die Trump belooft bij zijn aantreden in januari, van tarieven tot de belofte van een onderhandelde oplossing voor de oorlog in Oekraïne.
In zijn openingstoespraak zei Lula dat de verwoestende effecten van een veranderend klimaat overal ter wereld zichtbaar zijn, en riep hij op tot actie door de aanwezige leiders om de opwarming van de aarde en armoede aan te pakken.
De alliantie die hij lanceerde, die wereldwijde inspanningen coördineert om honger en armoede uit te roeien, wordt gesteund door de Afrikaanse Unie en de Europese Unie, internationale organisaties, ontwikkelingsbanken en liefdadigheidsinstellingen zoals de Rockefeller Foundation en de Bill & Melinda Gates Foundation.
"Honger en armoede zijn niet het resultaat van schaarste of natuurverschijnselen ... ze zijn het product van politieke beslissingen," zei Lula, die in armoede werd geboren en de politiek inging door een vakbond voor metaalbewerkers op te richten.
Diplomaten die een gezamenlijke verklaring voor de leiders van de top opstelden, hebben moeite gehad om een fragiele overeenkomst bijeen te houden over hoe de escalerende oorlog in Oekraïne moet worden aangepakt, zelfs een vage oproep tot vrede zonder kritiek op deelnemers, aldus bronnen.
Een enorme Russische luchtaanval op Oekraïne op zondag schudde het weinige consensus dat ze hadden bereikt, waarbij Europese diplomaten aandrongen op herziening van eerder overeengekomen tekst over wereldwijde conflicten. De Verenigde Staten heeft ook eerdere beperkingen opgeheven op het gebruik door Oekraïne van in de VS gemaakte wapens om diep in Rusland toe te slaan.
De veiligheid in Rio de Janeiro is versterkt met troepen die de politie versterken voor de duur van de top.
Een Braziliaanse legerpatrouille werd in de uren voor de top begon onder vuur genomen in de buurt van een sloppenwijk in Rio de Janeiro, aldus de politie. Niemand raakte gewond bij het incident door de heuvelachtige Cidade de Deus-gemeenschap, ongeveer 20 km ten westen van de G20-locatie.
Nieuwe prioriteiten Witte Huis
Terwijl de Amerikaanse president Joe Biden arriveert als een lamme eend met nog maar twee maanden te gaan in het Witte Huis, zal de Chinese president Xi Jinping een centrale speler zijn op een G20-top die verscheurd wordt door geopolitieke spanningen te midden van de oorlogen in Gaza en Oekraïne.
Braziliaanse functionarissen erkenden dat hun agenda voor de G20, gericht op duurzame ontwikkeling, het belasten van de superrijken en het bestrijden van armoede en honger, snel aan kracht zou kunnen verliezen wanneer Trump nieuwe wereldwijde prioriteiten vanuit het Witte Huis gaat dicteren.
Brazilië's streven naar hervorming van het wereldwijde bestuur, inclusief multilaterale financiële instellingen, kan ook op obstakels stuiten met Trump, aldus Braziliaanse functionarissen.
Biden, die het Amazone-regenwoud bezocht op weg naar Rio, zal een belofte aankondigen om het International Development Association-fonds van de Wereldbank, gericht op de armste landen ter wereld, aan te vullen en een bilateraal partnerschap voor schone energie met Brazilië te lanceren, vertelde een hoge Amerikaanse functionaris aan verslaggevers.
Xi zal naar verwachting China's Belt & Road-initiatief aanprijzen terwijl het zijn economische overwicht uitoefent. Brazilië heeft tot nu toe geweigerd om zich aan te sluiten bij het wereldwijde infrastructuurinitiatief, maar de verwachtingen voor andere industriële partnerschappen zijn hooggespannen wanneer Xi zijn verblijf in het land afsluit met een staatsbezoek in Brasilia op woensdag.
Brazilië's besluit om zich niet aan te sluiten was "een grote klap voor de betrekkingen", zei Li Xing, professor aan het Guangdong Institute for International Strategies, verbonden aan het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. "China was erg teleurgesteld", zei hij.
Handelsbesprekingen rond de G20 zullen worden aangewakkerd door zorgen over een escalatie van de handelsoorlog tussen de VS en China, aangezien Trump van plan is om tarieven op te leggen aan importen uit China en andere landen.
Trumps belastingverlagingsdrift zal de Braziliaanse pogingen om belastingheffing voor de superrijken te bespreken, nog verder onder druk zetten, een kwestie die de Braziliaanse president Luiz Inacio Lula da Silva dierbaar is en die het op de G20-agenda heeft gezet.
Trumps nieuwste bondgenoot in Latijns-Amerika, de libertaire Argentijnse president Javier Milei, heeft al een rode lijn getrokken over de kwestie. Argentijnse onderhandelaars weigerden om de kwestie in het gezamenlijke communiqué van de top te vermelden, aldus diplomaten.
Vandaag
-
20:52
Surinames Walker-1 bij wereldwijde top van olieboringen in 2025
-
19:54
Vierde verdachte meldt zich in ripzaak Sun Parklaan
-
18:15
Afreximbank lanceert $5 miljard fonds voor Suriname
-
16:13
Verschuiving naar ondiep water: Macaw-1 boorput zet Demerara Shelf weer op de kaart
-
14:10
Simons: Energiesector biedt kansen, investeringen en goed bestuur nodig
-
12:51
Jagesar: Bijna helft van Surinames offshoregebied nu onder contract
-
10:48
Noodstroomsysteem actief bij fatale crash Air India Dreamliner
-
08:50
CELOS en APA bouwen verder aan agroforestry
-
06:52
Cristina Fernández de Kirchner onder huisarrest
-
04:54
Vandaag iets meer zon, maar ook onweersbuien
-
02:57
Goerdat (ABOP) niet naar DNA; Santokhi heeft verkiezing nog niet aanvaard
-
00:59
Column: Now, di w’woyo yagi
-
00:00
Santokhi: We hebben basis gelegd voor duurzame energie-economie
Gisteren
- Malaria-accreditatie Suriname in afrondende fase
- ECD haalt opnieuw vervallen producten uit supermarkten
- Informatie OM over spraakmakende zaak Sunparklaan
- SAB NV introduceert PalmX handsanitizer
- Staatsolie en Petronas ondertekenen productie-delingscontract voor Blok 66
- Energiedeskundige roept op tot hervorming petroleumfiscale regimes in Zuid-Amerika
- Voertuigen in beslag genomen in zaak gewapende overval Sun Parklaan
- SIPRI waarschuwt: wereld op rand van nieuwe nucleaire wapenwedloop
- Oliekoorts legt onze zwakke plekken bloot
- Aanhoudende onweersbuien vandaag
- Santokhi blijft langer in functie als VVV president moet kiezen
- Column: A ten doro... fu lusu den privilege
- SEOGS 2025: Surinames grootste energie-evenement maakt sprong voorwaarts
Eergisteren
- Verdachte ingerekend voor neerschieten man
- Boetes en herstelverplichting bij politieactie tegen bromfietsoverlast
- OKB beslist op 20 juni over geldigheid verkiezingsuitslag
- Nieuwe parlementaire zittingsperiode start op 30 juni
- Oekraïne: Repatriëring van oorlogsdoden is afgerond
- CBvS: Koersdruk gevolg van sentiment en onzekerheid
- De koers van het wantrouwen
- Monument uit 1926 krijgt nieuw leven als Petrus Donders Jeugdcentrum
- Nieuw S.B.W. als product van de Nederland-Caribisch-Surinaamse rechtsfamilie
- Regenachtig begin van de week
- Israël doodt top van Iraanse Revolutionaire Garde: kerninstallaties en energie-infrastructuur zwaar beschadigd
- Costa Rica wint nipt van Suriname in doelpuntrijke strijd
- Reactie op: 'Niet de regering, maar DNA...'
- Wisselkoers uit balans: onzekerheid en gebrek aan regie voeden valutapaniek