G7 steunt Oekraïne, Zelensky wil einde oorlog
De dag ervoor zei hij dat de herverkiezing van Donald Trump als president van de Verenigde Staten betekent dat de oorlog waarschijnlijk "eerder" zal eindigen dan anders het geval zou zijn geweest.
Trump heeft gezegd dat hij de oorlog onmiddellijk wil beëindigen en de verkozen vicepresident JD Vance heeft gesuggereerd dat een Trump-regering ervoor zou kunnen kiezen om Rusland het land te laten behouden dat het op het slagveld heeft veroverd, maar Zelenskyy zei dat hij "niets heeft gehoord dat tegen ons standpunt ingaat" toen hij eerder deze maand met Trump sprak.
De Russische president Vladimir Putin heeft op zijn beurt gezegd dat Moskou alleen een overeenkomst zal accepteren als Kiev het Oekraïense grondgebied dat het tijdens de oorlog heeft verloren, opgeeft.
De Russische leider vertelde de Duitse bondskanselier Olaf Scholz vrijdag tijdens hun eerste directe gesprek in bijna twee jaar dat een overeenkomst ook de "grondoorzaken" van het conflict zou moeten aanpakken, waaronder de uitbreiding van de NAVO.
Terwijl alle partijen zich voorbereiden op de gevolgen van een Trump-presidentschap voor de oorlog, bevestigde de G7 haar "steun aan Kiev nu de duizendste dag van de Russische agressieoorlog tegen Oekraïne nadert".
"Rusland blijft het enige obstakel voor een rechtvaardige en duurzame vrede. De G7 bevestigt haar toewijding om Rusland zware kosten op te leggen door middel van sancties, exportcontroles en andere effectieve maatregelen", aldus de leiders van de groep in een verklaring.
De intergouvernementele groep bestaat uit de VS, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië, Japan en Canada. Italië bekleedt momenteel het roulerende presidentschap tot het einde van het jaar.
Voorafgaand aan Trumps inauguratie in januari, heeft Oekraïne zich ingespannen om meer westerse wapens en financiering veilig te stellen, aangezien de verkozen president de Amerikaanse uitgaven voor hulp aan Oekraïne zwaar heeft bekritiseerd.
De aftredende regering van president Joe Biden heeft beloofd haar steun aan Kiev te versterken in de resterende tijd dat hij aan de macht is.
Russische opmars
Zelensky gaf ook toe dat de situatie in Oost-Oekraïne moeilijk was en dat Russische troepen opmars boekten.
De troepen van Moskou dringen aan op Kurakhove, dat een thermische elektriciteitscentrale heeft en slechts zeven kilometer van Pokrovsk ligt, een grote stad die gedurende een groot deel van de oorlog een van de logistieke spilpunten van Oekraïne is geweest.
Op de slagvelden van Oost-Oekraïne boekt Rusland nu de snelste vooruitgang sinds de eerste dagen van de oorlog in 2022.
Noord-Korea heeft duizenden soldaten naar de Russische regio Koersk gestuurd om Moskou te helpen een Oekraïense inval af te slaan die in augustus begon.
Het Russische ministerie van Defensie zei zaterdag dat de luchtverdediging 15 drones in Koersk heeft neergehaald, samen met meerdere andere aanvallende vliegtuigen in verschillende andere regio's.
Gisteren
- Het ongemakkelijke nationalisme van Gregory Rusland
- Tiener neergestoken na ruzie over voetbal op erf buurtbewoners
- Trump vervangt nationale veiligheidsadviseur Waltz met Rubio
- Suriname daalt op persvrijheidsindex van plek 28 naar plek 32
- DNA plant openbare vergadering over actuele kwesties
- CBvS en Bankiersvereniging verwerpen uitspraken Gajadien
- PCS-personeel in actie: 'Geen loon, geen werk'
- Man vermoordt vrouw en pleegt suicide in dorp Gakaba
- TotalEnergies boort nieuwe put in Blok 64
- Kortgedingrechter schorst SVB-verkiezing
- Inflatie in maart 2025: lichte stijging, voedselprijzen wisselend
- Open Brief aan de president en de Staatsraad
- Weinig wind, grote kans op regen
- Ter nagedachtenis aan 'Jules Albert Wijdenbosch'
- President: Oproepingskaart symbool democratie
- Na vertrek PL: VHP bevestigt toewijding aan regeerakkoord
Eergisteren
- Santokhi presenteert plannen voor tweede regeertermijn
- HVB: Leegstandsheffing om verval Paramaribo tegen te gaan
- FIFA: Rechterlijke inmenging in SVB-verkiezing leidt tot directe schorsing
- PL uit regering: Ramsaran en Somohardjo stappen op
- Rechtbank heeft VLS doelbewust gesaboteerd
- ABOP eert de arbeider op Wrokoman Dey
- SOVA: Advies over gefaseerde invoering NBW is genegeerd
- SWOS wil rechtvaardiger beleid voor Surinaamse werkenden
- Jachtincident loopt fataal af in Casipora-gebied
- Verwerking stembiljetten officieel gestart
- NDP: Strijd arbeidsvoorwaarden urgenter dan ooit
- President benadrukt inzet werkende mens op Dag van de Arbeid
- Chaos bij uitbetaling sociale uitkering Brokopondo
- Wake voor Adrianna Young gehouden te Waka Pasi
- VHP eert arbeiders als stille kracht economie
- Bond OW eert Anton de Kom met kranslegging en opruimactie
- Dag van de Arbeid: Surinaams Erfgoed van strijd en solidariteit
- Afwisselend bewolking en regen
- DNA-kandidaat Jamiro Pink beschuldigd van verkrachting
- Vakcentrale C-47 wijst vervolg IMF-programma af
- Persrechter: Toegeven aan eisen politieke partijen zou verkiezingen in gevaar brengen
- Column: Geen zuivere koffie
- Mathoera voor presidentschap: Geen één-twee met Santokhi