Moedersterfte 6 maal meer in Suriname dan MDG-standaarden
Omdat het aantal sterfgevallen van de niet geregistreerde vrouwen verontrustend is voor de volksgezondheid, is die registratie verbeterd. Nieuwe cijfers van het UNFPA in 2010 tonen echter aan dat de registratie nog altijd onvolledig is. Ongeveer 10 procent van de bevolking in het binnenland mist goede gezondheidszorg en nazorg bij een zwangerschap. Deze cijfers werden dinsdag bekendgemaakt door de in Suriname geboren Rebecca Gomperts, medicus en oprichter van de organisatie ‘Woman on Waves’. Zij gaf een persconferentie in het gebouw van stichting Lobi.
Illegale abortussen
In Suriname vinden per jaar tussen de 8000 en 10.000 illegale abortussen plaats. De meeste zijn in het binnenland. Gomperts noemt het niet hebben van goede gezondheidszorg, zelf kunnen bepalen over een ongewenste zwangerschap een schending op het recht op gezondheidszorg zoals dat in artikel 36 staat van de grondwet en artikel 12 van het VN-verdrag, international Convenant on Economic, Social and Cultural rights.
Gomperts verwijst naar een rapportage van de VN, dat in oktober dit jaar is uitgekomen. Hierin staat dat illegale abortussen het recht op gezondheid van de vrouw schenden. Landen worden dan ook opgeroepen abortus te legaliseren of te decriminaliseren.
Middel tegen abortus
Volgens de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) is gezondheid een staat van volledige fysieke, mentaal en sociaal welzijn en niet slechts de afwezigheid van ziekte. Gomperts en haar organisatie wachten niet af totdat overheden dit gaan inzien en promoten het gebruik van medicamenten om een abortus op te wekken. Vrouwen die beperkt worden vrijelijk het middel (misoprostol ) te kopen, kunnen dat nu al via het internet betrekken.
Het gebruik van Misoprostol kan meehelpen de MDG’s te bereiken. Het staat geregistreerd op de lijst van essentiële medicijnen van de WHO voor gynaecologisch en obstetrisch gebruik. Het middel wordt gebruikt om bloedverlies na de bevalling tegen te gaan. Dit is een belangrijke manier om moedersterfte te voorkomen.
Vandaag
Gisteren
- Beleidsplan tegen plasticvervuiling in Suriname gepresenteerd
- Vaccinatieweek 2025 van start: 'Uw beslissing telt'
- Staatsolie zet koers naar offshore olieproductie
- Santokhi: Investering in maritiem onderwijs voor internationale erkenning
- Suriname, Stem bewust voor jouw toekomst
- VLS biedt petitie aan: 'Rechtsstaat ernstig ondermijnd'
- Centraal Resocialisatiecentrum geopend: Nieuwe kansen voor gedetineerden
- Kamla Persad-Bissessar opnieuw premier Trinidad en Tobago
- Vrouw omgekomen bij aanrijding Nieuw Weergevondenweg
- Suriname verdient leiders die verbinden, niet verdelen
- Bedrijf uit Dubai wil groot zonne-energieproject uitvoeren
- Kans op een enkele bui
- President moet nog beslissen over nieuw Burgerlijk Wetboek
- Column: Recht kromgetrokken op het altaar van de verkiezingsdeadline
- Invoering van acht boeken per 1 mei 2025 is onwijs
Eergisteren
- Versterking is nog geen vertrouwen
- Tijdelijke aanpassing regionaal vliegschema SLM
- Conclaaf kiest nieuwe paus, start op 7 mei
- Reactie op 'Ons politiek-bestuurlijk systeem...'
- Inbrekers stelen grote bedragen uit kluis in woning Coesewijnestraat
- Stroomstoring treft grote delen van Spanje en Portugal
- Mijn gezondheid is geen bevel
- 23-jarige bestuurder overlijdt in ziekenhuis na botsing tegen truck
- Mac Andrew: 'Arbeidsveiligheid nu ook fundamenteel arbeidsrecht'
- Beveiliging commissariaten opgevoerd na tweede inbraakpoging
- Kiezer van Suriname: Uw stem telt op 25 mei 2025!
- Bewolkt met kans op enkele middagbuien
- Anthony Nesty en Surinaamse sporters gehuldigd
- Drukken definitieve DNA-stembiljetten gestart
- Erkenning collectieve eigendomsrechten met politieke wil snel opgelost