VES-voorzitter: Verlaging wisselkoers levert nog niets op voor kopers
Debipersad voegt eraan toe dat importeurs de vorige inkopen hebben gedaan tegen een hoge koers, maar na die lading zouden de prijzen wel aangepast moeten worden. Volgens hem zouden de verlaagde prijzen nu al merkbaar moeten zijn in de winkels. Hij stelt retorisch de vraag, hoelang de samenleving nog moet wachten op de verlaagde prijzen in de winkels?
De VES-voorzitter geeft aan dat de monetaire autoriteiten geen invloed hebben op de koersontwikkeling. Dit heeft te maken met de overeenkomst met het Internationaal Monetair Fonds. De Centrale Bank van Suriname moet de koersontwikkeling overlaten aan de marktwerking. Debipersad betwijfelt of het gaat om een zuivere marktwerking. Hij plaatst zijn vraagtekens. Naar zijn zeggen is het een kleine groep die de koers bepaalt in Suriname. "Dit is wel funest!", roept hij uit. Hij benadrukt dat de moederbank van Suriname geen grip heeft op de ontwikkeling van de koers.
“Het is wel wenselijk dat wanneer de koers daalt, de prijzen in de winkels dezelfde trend volgen,” zegt de VES- voorzitter. Hij verwijst naar de periode toen de wisselkoers omhoog ging en de Surinaamse dollar verzwakte en als gevolg daarvan er meer geld neergeteld moest worden voor niet alleen geïmporteerde producten, maar ook voor de lokale. Debipersad heeft er moeite mee dat de douanekoers ook niet in hetzelfde tempo daalt als de wisselkoers.
Kunstmatig koers verlagen
Vanwege het feit dat een kleine groep in Suriname druk uitoefent op de wisselkoers, is het volgens Debipersad best wel mogelijk dat de koers kunstmatig laag wordt gehouden. Hij onderbouwt door aan te geven dat de voormalige ministers van Financiën en Planning vaker hebben gewezen op de rol die de oliemaatschappijen hebben vervuld in het verhogen van de koers op het moment dat er betalingen moeten geschieden. Nu daar de koers daalt, zou de huidige minister van Financiën moeten aangeven of dit echt komt door de oliemaatschappijen.
Debipersad vindt het ook vreemd dat benzine bij enkele oliemaatschappijen goedkoper is. Hij noemt dit een omgekeerd verschijnsel in Suriname. Hij meent dat de politieke macht de koersdaling niet kan bewerkstelligen, omdat de overheid weinig financiële middelen heeft. Maar de econoom houdt het niet voor onmogelijk dat politici de hand erin hebben, omdat de verkiezingen niet ver meer liggen. Om te voldoen aan een bepaalde vraag zou de regering deze actie mogelijk dirigeren. De VES-voorzitter laat een waarschuwend geluid horen indien de regering dit zou doen, omdat het verregaande gevolgen kan hebben omdat deze maatregel niet duurzaam is. Het gevolg kan zijn dat de prijzen extreem verhoogd kunnen worden.
Verhoogde wisselkoers na de verkiezingen
Critici geven aan dat de dalende trend van de wisselkoers een addertje in het gras kan zijn en dat na de verkiezingen van 25 mei 2025 de koers ineens omhoog springt. Volgens Debipersad is dit verschijnsel voorgekomen bij de twee laatste verkiezingen. "We zagen inderdaad dat het beleid verkeerd was, maar de koers bleef stabiel". Hij kan nu niet aangeven dat het beleid verkeerd is, maar er is weinig progressie. “Als het verlagen van de koers een manipulatie is, kan dit sowieso extreme gevolgen hebben met een heel nadelige terugwerking die meteen weer leidt naar verarming en verslechtering van de situatie," zegt de VES-topper bezorgd.
Vandaag
-
20:40
HVB: Leegstandsheffing om verval Paramaribo tegen te gaan
-
18:58
FIFA: Rechterlijke inmenging in SVB-verkiezing leidt tot directe schorsing
-
18:35
PL uit regering: Ramsaran en Somohardjo stappen op
-
18:00
Rechtbank heeft VLS doelbewust gesaboteerd
-
17:31
ABOP eert de arbeider op Wrokoman Dey
-
17:02
SOVA: Advies over gefaseerde invoering NBW is genegeerd
-
16:44
SWOS wil rechtvaardiger beleid voor Surinaamse werkenden
-
15:29
Jachtincident loopt fataal af in Casipora-gebied
-
15:01
Verwerking stembiljetten officieel gestart
-
13:33
NDP: Strijd arbeidsvoorwaarden urgenter dan ooit
-
12:55
President benadrukt inzet werkende mens op Dag van de Arbeid
-
12:04
Chaos bij uitbetaling sociale uitkering Brokopondo
-
11:50
Wake voor Adrianna Young gehouden te Waka Pasi
-
11:06
VHP eert arbeiders als stille kracht economie
-
09:10
Bond OW eert Anton de Kom met kranslegging en opruimactie
-
07:12
Dag van de Arbeid: Surinaams Erfgoed van strijd en solidariteit
-
05:14
Afwisselend bewolking en regen
-
04:53
DNA-kandidaat Jamiro Pink beschuldigd van verkrachting
-
03:27
Vakcentrale C-47 wijst vervolg IMF-programma af
-
01:53
Persrechter: Toegeven aan eisen politieke partijen zou verkiezingen in gevaar brengen
-
00:59
Column: Geen zuivere koffie
-
00:00
Mathoera voor presidentschap: Geen één-twee met Santokhi
Gisteren
- PAHO: Grote tekorten aan zorgpersoneel dreigen in Amerika's
- Suriname moet eerst zijn bestuursrecht versterken
- NDP treurt om het overlijden Wijdenbosch – staatsman, bouwer en mentor
- Nieuw Burgerlijk Wetboek treedt ondanks bezwaren in werking op 1 mei
- Politieambtenaar mishandeld en beroofd van dienstwapen: drie aanhoudingen
- Biza ontvangt 50.000 stembiljetten onder strikte beveiliging
- Bedrijfsleven Guyana keert zich tegen geweld en chaos
- Veiligheidsman president trekt vuurwapen na ruzie met brandweerman
- SWOS neemt actie: Onvrede over uitblijven CAO-akkoord bij Staatsolie
- Ex-president Wijdenbosch overleden
- Ook VMS vraagt uitstel invoering NBW wegens gebrekkige voorbereiding
- 41 ondernemers krijgen financiële steun via SURGE-project
- Zaaien met olie
- Kans op korte buien in de middag
- Canadese liberalen winnen minderheidsregering
- Toekomst agrarische sector centraal tijdens seminar AdeKUS
- OM en rechter verwerpen verzoek tot vrijlating Hassankhan
Eergisteren
- Beleidsplan tegen plasticvervuiling in Suriname gepresenteerd
- Vaccinatieweek 2025 van start: 'Uw beslissing telt'
- Staatsolie zet koers naar offshore olieproductie
- Santokhi: Investering in maritiem onderwijs voor internationale erkenning
- Suriname, Stem bewust voor jouw toekomst
- VLS biedt petitie aan: 'Rechtsstaat ernstig ondermijnd'
- Centraal Resocialisatiecentrum geopend: Nieuwe kansen voor gedetineerden
- Kamla Persad-Bissessar opnieuw premier Trinidad en Tobago
- Vrouw omgekomen bij aanrijding Nieuw Weergevondenweg
- Suriname verdient leiders die verbinden, niet verdelen
- Bedrijf uit Dubai wil groot zonne-energieproject uitvoeren
- Kans op een enkele bui
- President moet nog beslissen over nieuw Burgerlijk Wetboek
- Column: Recht kromgetrokken op het altaar van de verkiezingsdeadline
- Invoering van acht boeken per 1 mei 2025 is onwijs