Raghoebarsing: Moeilijkste maatregelen achter de rug
Verschillende ministers zijn op de persconferentie ingegaan op de besluiten die genomen zijn in de regeringsraad. Raghoebarsing heeft uitgelegd dat het IMF programma op rolletjes loopt. Hij deelt mee dat de regering en het volk complimenten oogsten van buitenlandse organisaties voor de snelheid en inzet. “We proberen om problemen die zich in 40 jaren hebben ontwikkeld en opgebouwd, in 4 jaren op te lossen,” geeft hij aan. “Dat is niet altijd even goed mogelijk. Maar toch is het respectabel wat door Suriname en Surinamers is neergezet.”
De bewindsman somt enkele effecten op van de voortvarendheid: “Dat heeft ertoe geleid dat wij als land binnen 10 maanden 4 positieve reviews achter elkaar hebben gehad. Dat we onmiddellijk een positieve credit rating krijgen. Dat koersen langzaam maar zeker omlaag gaan. Dat onze internationale reserves bij de Centrale Bank weer opgebouwd zijn, dat er daar rust en orde is. De internationale rente voor Suriname gaat omlaag, dat betekent dat de risico’s minder worden. Binnen niet al te lange tijd komt er een nieuwe credit rating.”
Nu is het zaak dat de bevolking deze voordelen ook gaat meemaken alhoewel er al met sociale uitkeringen, verhogingen, toelagen en aanpassing van belastingschijven, wordt gewerkt aan de koopkrachtverbetering. Aan het sociaal beleid wordt 30 procent van de begroting besteed, geeft Raghoebarsing aan. De laatste maatregel in het programma is het afbouwen van de stroomsubsidie, deelt hij mee. Maar de overheid gaat het overgrote deel van de gebruikers blijven helpen om te betalen.
De 4e beoordeling van het IMF heeft US$ 62,5 miljoen opgebracht. De volgende review is in mei, deelt Raghoebarsing mee. Hij verwacht dat die ook positief zal zijn. “Normaliter zijn de tranches US$ 53 miljoen,” licht hij toe. “Dat gaat naar de Centrale Bank en Financiën. Er zijn nog 4 tranches en die lopen door tot eind maart 2025. Dan zijn dit programma en de leningen afgelopen. Ik hoop dat we dan op eigen benen kunnen staan. Het zal lukken en we gaan deze keer vooruit blijven lopen.” Op eigen benen staan houdt in dat de schulden zelfstandig afgelost kunnen worden. Dat kan nu niet. Raghoebarsing benadrukt dat de ‘oil & gas’ goed aangepakt moet worden, zodat het land generaties lang voordeel kan hebben van deze kans op grote inkomsten.
Vandaag
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 882
- Rusland schroeft viering Marine Dag terug na golf Oekraïense droneaanvallen
- Transvaal triomfeert met 3-0, Robinhood verovert beker met 5-1
- Woningbrand in alle vroegte legt huis in as aan Palissadeweg
- Van Dijk-Silos: Ik ga niet mee in welles-of-nietes
- Tsang keert terug in regering: Nieuwe minister OWRO
- Starnieuws terug online na technische storing
- Suriname, jouw tijd is nu!
- Mexico-Stad eert 700 jaar Tenochtitlan: trots op Azteekse wortels
- Veel zon, maar ook kans op onweer in de middag
- Wat als Suriname niet onafhankelijk was geworden?
- Spoed luchtvaartcongres over EU-blacklisting en FAA-dreiging
- VHP werkt maandag mee aan DNA-vergadering toelating coalitieleden
Eergisteren
- Frankrijk erkent binnenkort Palestijnse staat: wereld diep verdeeld
- Man die verdacht wordt van moord, beroept zich op zelfverdediging
- Diplomatieke spanningen tussen Colombia en Ecuador na omstreden deportatiegolf
- Verdachte: postpakket met drugs verzonden met gestolen identiteitskaart
- Woningbrand in alle vroegte legt huis in as aan Palissadeweg
- Jurist Van Dijk-Silos onder vuur: Korpsleiding bereidt juridische actie voor
- Vrijspraak voor M.P., 24 maanden cel voor L.J. na beroving Warung Suzy
- Suriname vraagt om iets nieuws
- Moordverdachten beschuldigen elkaar
- Ook vandaag volop zon
- Gebruikt Trump Afrika als 'stortplaats' voor criminelen?
- Roofoverval Ginostraat: Deel buit teruggevonden; 4 verdachten gearresteerd
- Inflatie trekt aan in juni, zorgen over koopkracht nemen toe