Haïti: Burgerwachtbeweging ziet afname bendegeweld
De situatie in het Caribische land blijft buitengewoon onstabiel, aangezien zwaarbewapende bendes een humanitaire crisis blijven veroorzaken die tienduizenden ontheemd heeft gemaakt te midden van frequente ontvoeringen voor losgeld, groepsverkrachtingen, martelingen en moorden.
De burgerwachtbeweging, bekend als "Bwa Kale", begon nadat inwoners van de hoofdstad Port-au-Prince in de vroege ochtend van 24 april meer dan een dozijn vermoedelijke bendeleden hadden gelyncht en in brand hadden gestoken.
CARDH zei dat er de afgelopen maand "bijna geen" ontvoeringen waren geregistreerd en dat er 43 moorden werden gepleegd die verband hielden met bendes, tegen 146 in de eerste drie weken van april.
"Zonder een waardeoordeel te vellen, heeft de 'Bwa Kale'-beweging in slechts een maand tijd overtuigende, zichtbare resultaten opgeleverd; de angst is van kant veranderd", aldus CARDH in het rapport. "Zowel ontvoeringen als bendegerelateerde moorden zijn drastisch afgenomen."
Port-au-Prince, dat volgens schattingen van CARDH nu voor 60% wordt gecontroleerd door gewapende bendes, bevindt zich in het Ouest-departement van Haïti, waar de meeste burgerwachtmoorden die zijn geregistreerd - inclusief lynchpartijen, stenigingen, afranselingen en verbrandingen - plaatsvonden.
Bwa Kale, zei CARDH, is waarschijnlijk voortgekomen uit de extreme wreedheid van bendes, de ondoelmatigheid van de regering, politie en het leger en het gebrek aan
De regering van Haïti vroeg in oktober om een "snelle" internationale troepenmacht om haar politie te versterken, maar landen zijn huiverig om de niet-gekozen regering van premier Ariel Henry te steunen, die op zijn beurt heeft gezegd dat eerlijke verkiezingen niet kunnen worden gehouden onder de huidige onveiligheid.
CARDH zei dat de onderbewapende politie van Haïti meer concrete steun nodig heeft, zoals gepantserde vrachtwagens, drones, helikopters, wapens en munitie.
Het waarschuwde dat het "essentieel" was voor autoriteiten en burgers om samen te werken om de bendes te bestrijden en een cyclus van steeds brutalere vergeldingsmaatregelen te voorkomen. Het adviseerde een onderzoek naar de psychologische gevolgen voor toekomstige generaties. Vigilante groepen bestaan voornamelijk uit jongeren, waaronder enkele kinderen, zei het.
Vandaag
Gisteren
- Paus Leo XIV belooft voortzetting hervormingen van Franciscus
- Verwarring door Bondru-billboard: NPS benadrukt zelfstandige koers
- Suriname op de drempel van verandering
- President Santokhi luistert naar zorgen veiligheidsdiensten
- Volksgezondheid: Koop Ozempic alleen via erkende apotheken
- Voorzichtige doorbraak in Amerikaans-Chinees handelsconflict
- A20, DOE en PRO nemen afstand van Bondru-campagne
- Democratie vraagt om oplettendheid
- Staat betwist rechtszaak Stichting Wan Okasi over geheime stemming
- Ook vandaag wat onweersbuien
- Taxiën door de politiek: Steve over verkiezingen en oude tijden
- NDP: Van beloftes naar beleningen - De financiële erfenis regering-Santokhi
- Minister Ramadhin opent politieke aanval op nefroloog Goerdat
Eergisteren
- Milieu Effecten Analyse niet meer gratis
- Eerste zending stembiljetten naar Sipaliwini
- Suriname bouwt aan duurzame toekomst
- Gewapende overval op supermarkt: Winkelier weet te ontkomen
- Wie is Robert Prevost, de nieuwe paus Leo XIV?
- Stemmen voor Evenwicht: Samen Werken aan een Nieuw Suriname
- Colporteurs oproepingskaarten stuiten op adresproblemen
- Prevost verrast als eerste Amerikaanse paus
- De Twa-Twa in de Kolenmijn
- Bewolking, regen en onweer
- Vandaag en morgen nationale rouwdagen
- Bond Havenbeheer eist inzage in arbeidsovereenkomst Mangre
- Politie Suriname versterkt door VS training en HSI-ondersteuning