Maansverduistering 27 juli niet zichtbaar in Suriname
Tijdens de eclips staat de Aarde tussen de Zon en de Maan en dan zou je verwachten dat de maan geheel verdwijnt. Maar dat is niet het geval, want het zonlicht dat langs de aarde schijnt wordt door de dampkring afgebogen naar de maan. Omdat rood licht het beste wordt vervormd in de atmosfeer, kleurt de maan tijdens de eclips bloedrood en daarom spreken we van een bloedrode maan.
De eclips – een ander woord voor verduistering – begint volgens West-Europese tijd om 20.24 uur, als de maan de kernschaduw van de aarde binnentreedt. Deze maansverduistering zal totaal 1 uur en 43 minuten duren, de langste duur van een eclips deze eeuw. De eerstvolgende maansverduistering is volgend jaar te zien in de ochtend van 21 januari. Daarna pas weer in september 2025.
Gedeeltelijke zonsverduistering op 11 augustus 2018
Op 11 augustus 2018 zal een gedeeltelijke zonsverduistering zichtbaar zijn in het noorden van Noord-Amerika, in Groenland, in Noord-Europa en het Noordoostelijke deel van Azië. De eclips kan ook worden waargenomen in Canada, Groenland en Schotland. De zonsverduistering begint bij ondergang van de zon in het Westen van Suriname.
Een zonsverduistering vindt plaats wanneer de positie van de maan (bij nieuwe maan) geheel of gedeeltelijk de zonneschijf blokkeert en het zonlicht de aarde niet kan bereiken. Een deel van de aarde komt dan in een donkere schaduw kegel te liggen en het buitenste deel in een bijschaduw. Alle plaatsen op aarde binnen de donkere schaduw kegel zien een totale zonsverduistering en alle plaatsen binnen de bijschaduw zien een gedeeltelijke of ringvormige zonsverduistering.
De laatste totale zonsverduistering voor Suriname was in 1973 in de ochtenduren 7.10 uur en duurde maar 7 minuten. De positie van de maan, aarde en de zon bij zonsverduistering is een onderdeel van een cyclus van 18 jaar en 11 dagen. Deze cyclus werd sedert 1617 bijgehouden. De volgende zonsverduistering zal plaatsvinden op 14 november 2031, 25 november 2049, 6 december 2067 en 16 december 2085.
Hein Raghoebar M.Sc.
Geografen Vereniging Suriname
Vandaag
Gisteren
- Nieuwe lichting ambassadeurs moet internationale positie Suriname versterken
- Rijk aan olie en gas, arm aan welvaart
- Indiase schepen krijgen doorgang na Iraans vertrek uit India
- Twee verdachten vast na diefstal van schapen in Nickerie, heler heengezonden
- Explosies bij al-Quds-dag in Teheran, één dode
- LVV onderzoekt kansen voor pluimveehouderij in Asidonhopo en omgeving
- Sri Lanka repatrieert stoffelijke resten 84 Iraanse matrozen van Amerikaanse aanval
- Geen sterke leider maar sterke instituties
- VS en bondgenoten botsen met Rusland en China bij VN over Iraans nucleair programma
- Regenweer houdt nog aan
- Bureaucratie en falend toezicht brengen Surinaamse landbouwexport bijna tot stilstand
- Column: WIPA plaatst politici boven de wet
- EBS-bond uit scherpe kritiek op toelage van SRD 40.000 voor managers
Eergisteren
- Repliek op ‘Advocaat Kanhai pleit voor vrijspraak agenten in Pikin Saron-zaak’
- Zes ambassadeurs bieden geloofsbrieven aan president Simons aan
- Het benoemingsbeleid nader bekeken
- Vissersorganisaties delen kennis over verwerking en waardetoevoeging
- Stiefzoon ‘Don’ achter tralies na roof van SRD 108.000 aan sieraden
- DNA start procedure besluit rond vervolging ex-ministers
- Hoefdraad vraagt DNA besluit over vervolging opnieuw te beoordelen
- PALU: Politieke hervormingen blijven noodzakelijk voor ontwikkeling Suriname
- President kondigt versnelde steunmaatregelen aan vanwege gevolgen oorlog Midden-Oosten
- Hoe verder met het Gas-to-Shore project van president Simons?
- Milieuorganisaties waarschuwen: Grootschalige sojateelt bedreigt Surinaams oerbos
- Zon, bewolking en buien verwacht
- Iran waarschuwt voor olieprijs van $200 per vat terwijl het handelsvaartuigen aanvalt
- Column: Compleet slagveld
- Advocaat Veira betwist juistheid van informatie in dossier eigen strafzaak