Tepu dolgelukkig met 24 uur stroom
De bewoners van Tepu zijn dolgelukkig met deze belangrijke ontwikkeling. Wie het dorpsleven kent, kan zijn vreugdekreet inschatten. Veel gemeenschappen worden bij het vallen van de avond letterlijk door de duisternis omhuld, zegt ACT Suriname in een persbericht. Door gebrekkige tot geen elektrificatie, kunnen veel activiteiten – hoewel de bewoners zich vrij goed hebben aangepast aan hun realiteit – niet uitgevoerd worden. Ook overdag was deze voelbaar, aangezien het doorwerkte in het beperkt kunnen uitoefenen van economische activiteiten. Dorpen die beschikken over een aggregaat, zitten soms weken en zelfs maanden zonder stroom door een tekort aan brandstof. Tepu was hierop geen uitzondering.
Minu Parahoe, directeur van ACT Suriname, is heel blij met de oplevering van het zonne-energiesysteem voor het dorp. Zij wijst erop dat voorlichting en monitoring een must zijn. Zo mag het laadvermogen van de batterijen niet zakken naar tot beneden 50% van de capaciteit. Maar ook hierop is de gemeenschap al voorbereid. Het project is één van de duurzaamheidsprojecten van ACT Suriname. “Uitbreiding van de huishoudens op het systeem en/of verbruik anderszins zal uitgebreid worden met panelen en batterijen. Het is berekend voor de toekomst, vandaar dat de opzet modulair is.”
Achtergrond Tepu
De kikker op de rots, dat is de betekenis van Pelelutepu. Het dorp is in vergelijking met andere Inheemse dorpen klein qua aantal inwoners. Er wonen er ongeveer 390 dorpelingen die samen zo een 88 huishoudens vormen. In het dorp wonen er overwegend Inheemsen van de Trio stam en een kleine groep Wayana’s en Akuriyo’s. De dorpsleiding ligt bij stamhoofd Moshesi Shanaupe. Tepu ligt aan de Tapanahonyrivier in het district Sipaliwini. Het dorp werd rond de beginjaren zestig van de vorige eeuw gesticht door christelijke missionarissen. De Inheemsen die toen een nomadenbestaan hadden, kregen op deze manier een vaste verblijfplaats. Tepu wordt omringd door een natuurgebied met indrukwekkende stroomversnellingen zoals de Anora Ituru en een rijke flora en fauna.
Vandaag
Gisteren
- Ismaël Holtuin bezorgt Suriname goud en brons op PanAm Aquatics Championships
- Leidinggevenden getraind om cyberrisico's beter te herkennen
- Trinidad & Tobago wil regionaal centrum worden voor kunstmatige intelligentie
- Discipline bij uitvoering staatsbegroting 2026
- Irak onderschept 375 kg goud in omvangrijke anti-corruptieoperatie
- Twee verkeersslachtoffers binnen korte tijd
- PRO: Vissterfte legt zwakke milieuhandhaving bloot
- De juridische paradox
- Derde helft WK 2026: Messi tussen voetbal, slavernij, racisme en nationale identiteit
- Grondbezitters in Coronie opgeroepen percelen te ontwikkelen
- Zonnig en warm, later kans op onweersbuien in binnenland
- Qatar neemt afscheid van visionair leider Sjeik Hamad bin Khalifa Al Thani
- Column: Van hoop naar realiteit, van de wereld naar dicht bij huis
- SLM gaat in hoger beroep tegen vonnis pensioenaanvulling oud-werknemers
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 932
- Duikers halen lichaam uit Parakreek na auto-ongeval
- LVV wil basisscholieren warm maken voor landbouw en voedselzekerheid
- Van wie is het eigenlijk?
- Derde helft WK 2026: De oude garde houdt stand
- 19 aspirant-arbeidsinspecteurs starten opleiding; inspectie kampt met personeelstekort
- Lijk vermiste man aangetroffen langs Weg naar West
- Groei vrijwel zeker, ontwikkeling allerminst
- Geldtrommel met SRD 23.000 buitgemaakt bij beroving
- Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
- China evacueert meer dan 1,7 miljoen terwijl tyfoon Bavi landt en regio teistert
- Gewapende overval bij houtmarkt: SRD 45.000 buitgemaakt
- Derde helft WK 2026: Argentinië na 'reddingsboei' Embolo, naar halve finales
- President wil grond alleen nog uitgeven voor concreet doel