Tepu dolgelukkig met 24 uur stroom
De bewoners van Tepu zijn dolgelukkig met deze belangrijke ontwikkeling. Wie het dorpsleven kent, kan zijn vreugdekreet inschatten. Veel gemeenschappen worden bij het vallen van de avond letterlijk door de duisternis omhuld, zegt ACT Suriname in een persbericht. Door gebrekkige tot geen elektrificatie, kunnen veel activiteiten – hoewel de bewoners zich vrij goed hebben aangepast aan hun realiteit – niet uitgevoerd worden. Ook overdag was deze voelbaar, aangezien het doorwerkte in het beperkt kunnen uitoefenen van economische activiteiten. Dorpen die beschikken over een aggregaat, zitten soms weken en zelfs maanden zonder stroom door een tekort aan brandstof. Tepu was hierop geen uitzondering.
Minu Parahoe, directeur van ACT Suriname, is heel blij met de oplevering van het zonne-energiesysteem voor het dorp. Zij wijst erop dat voorlichting en monitoring een must zijn. Zo mag het laadvermogen van de batterijen niet zakken naar tot beneden 50% van de capaciteit. Maar ook hierop is de gemeenschap al voorbereid. Het project is één van de duurzaamheidsprojecten van ACT Suriname. “Uitbreiding van de huishoudens op het systeem en/of verbruik anderszins zal uitgebreid worden met panelen en batterijen. Het is berekend voor de toekomst, vandaar dat de opzet modulair is.”
Achtergrond Tepu
De kikker op de rots, dat is de betekenis van Pelelutepu. Het dorp is in vergelijking met andere Inheemse dorpen klein qua aantal inwoners. Er wonen er ongeveer 390 dorpelingen die samen zo een 88 huishoudens vormen. In het dorp wonen er overwegend Inheemsen van de Trio stam en een kleine groep Wayana’s en Akuriyo’s. De dorpsleiding ligt bij stamhoofd Moshesi Shanaupe. Tepu ligt aan de Tapanahonyrivier in het district Sipaliwini. Het dorp werd rond de beginjaren zestig van de vorige eeuw gesticht door christelijke missionarissen. De Inheemsen die toen een nomadenbestaan hadden, kregen op deze manier een vaste verblijfplaats. Tepu wordt omringd door een natuurgebied met indrukwekkende stroomversnellingen zoals de Anora Ituru en een rijke flora en fauna.
Vandaag
-
12:41
VS stuurt straaljagers naar Puerto Rico te midden van spanningen met Venezuela
-
10:39
Politiebericht over frontale botsing Adjoema Bergi
-
08:50
BOG-laboratorium krijgt laatste steun uit SAMAP-project
-
06:52
Noodzaak van eigen Hoge Raad in lijn met streven naar systeemverandering
-
04:54
Overwegend droog en zonnig vandaag
-
02:56
Kim Jong-un, van gemeden paria tot zelfverzekerde diplomaat
-
00:58
450 deelnemers getraind in eerste fase landbouwprogramma
-
00:01
SBF-dialoogsessie: Agrarische sector wil nieuwe koers inslaan
Gisteren
- 71 militairen bevorderd: Defensie wil waardering en motivatie versterken
- Twee doden bij zware aanrijding Oost-Westverbinding Marowijne
- Overheid en SEC bundelen krachten voor energie- en economische transitie
- De marathon van Suriname
- Traditionele en moderne geneeskunde hand in hand in Beijing
- Natio en Panama in evenwicht na intense WK-interland
- Binnenlandse Zaken gestart met uitbetaling verkiezingspersoneel
- Naschokken vergroten ellende in Afghanistan
- Winti wai, lanti pai… het spel van de eeuwige stilstand
- VS noemt Venezolaanse vliegtuigen ‘hoogst provocerend’
- Zonnig weer vandaag met plaatselijke buien in de namiddag
- Na turbulente verkiezingen: Jamaicaanse premier Holness wint derde termijn
- Column: Overheidscommunicatie via sociale media ondermijnt transparent bestuur
- Overheid geeft uitvoering aan vonnis project Southdrain-Apoera
Eergisteren
- Natio dwingt gelijkspel af tegen Panama
- Drugsverkoper opgepakt bij eindhalte Lelydorp
- Deugdelijk bestuur: lessen uit The Political Thought of Xi Jinping
- 80 kanonschoten, 80.000 duizend duiven en 80.000 ballonnen
- Douanechef Girwar wordt ontheven uit haar functie
- Nieuwe machtsbalans op top in China
- Woning deels in de as gelegd na voertuigbrand in garage Zuurzakstraat
- VS en Venezuela op ramkoers: groeiende spanning in de regio
- Marciano Hellings wordt woensdag gehoord door Ontslagcommissie
- Zonnige start, later kans op een bui
- Grote diplomatieke bewegingen rond Oekraïne
- Column: Onvoorwaardelijke steun
- Staat derft in 1 jaar ruim US$ 500 miljoen door dalende goudexporten