Tweede actiedag onderwijsbonden; regering moet met concrete voorstellen komen
"Wij zijn bereid te luisteren, maar zonder resultaat wordt het beraad niet opgeheven. Wij willen niet opnieuw beloften horen, maar concrete afspraken en uitvoering zien", stelde een van de vakbondsleiders maandag tijdens een persconferentie.
Volgens informatie die Starnieuws heeft verkregen, hebben de bonden onder meer aangedrongen op een structurele salarisverhoging, naast aanpassing van toelagen. Juist daar ligt een belangrijk struikelblok in de onderhandelingen. De regering heeft tot nu toe steeds aangegeven dat er geen financiële ruimte is voor een algemene salarisverhoging binnen de overheidssector.

Minister Marinus Bee van Binnenlandse Zaken laat optekenen dat de belangrijkste verschillen liggen op het gebied van toelagen. “We hebben twee voorstellen gedaan om de toelagen enigszins te verhogen. Maar niet in de mate zoals dat in het wensenpakket van de bonden is opgenomen. Die voorstellen zijn verworpen.” Bee zegt dat de regering de financiële mogelijkheden opnieuw zal bekijken. “De minister van Financiën en de regering zullen de nodige exercitie plegen en kijken of we onze ruimte kunnen verruimen.”
De bonden voeren aan dat leerkrachten al jaren worden geconfronteerd met stijgende kosten van levensonderhoud, terwijl hun koopkracht steeds verder onder druk komt te staan. Daarnaast wijzen zij op openstaande vergoedingen, inschalingskwesties en het tekort aan leerkrachten binnen het onderwijs.
Volgens de vakbondsleiders raakt de problematiek niet alleen de leerkrachten zelf, maar ook de kwaliteit van het onderwijs en daarmee de toekomst van duizenden leerlingen. Zij waarschuwen voor een toenemende uitstroom van onderwijsgevenden naar andere sectoren en het buitenland.
De regering staat ondertussen voor moeilijke keuzes. President Jennifer Geerlings-Simons heeft eerder benadrukt dat het economisch herstelbeleid erop gericht is de wisselkoers stabiel te houden en de inflatie verder terug te dringen. Ook wordt brandstof nog steeds voor bijna 20 cent per liter gesubsidieerd om verdere prijsstijgingen aan de pomp te voorkomen.
Tegelijkertijd neemt de druk toe om met maatregelen te komen die de koopkracht van onderwijsgevenden verbeteren. Binnen regeringskringen worden verschillende opties bekeken. Daarbij wordt onder meer gekeken naar een verdere verruiming van de belastingschijven, een voorstel dat eerder al op tafel lag.
De verwachting is dat de regering dinsdag met een aangepast voorstel zal komen in een poging de impasse te doorbreken. Vooralsnog blijven de onderwijsbonden echter bij hun standpunt dat het beraad pas wordt opgeheven wanneer er concrete resultaten zijn bereikt.
Gisteren
- Monteur aangehouden voor fraude met vervalste aankoopbonnen
- Derde helft WK 2026: Hoe Marokko uitgroeide tot een voetbalkracht
- Suriname en Dominicaanse Republiek bezegelen samenwerking met zes overeenkomsten
- Rusland stuurt aan op snelle oplossing onderwijsconflict
- De grootste vijand van Suriname is de Surinamer zelf
- Onderwijsbonden houden voet bij stuk: Zonder resultaat wordt beraad niet opgeheven
- President Simons zoekt in Dominicaanse Republiek naar investeringen voor toerisme en landbouw
- Koeweit onder vuur te midden van toenemende spanningen tussen VS en Iran
- Uitstel Comptabiliteitswet legt dieper bestuurlijk probleem bloot
- Colombia kiest tussen rechts en links in tweede ronde
- Onstabiel weer houdt op 1e dag van juni aan
- Kookgas opnieuw duurder: prijzen van meerdere cilinders stijgen
- Column: De spirituele crisis achter het verval van Surinaams onderwijs
- Atompai steunt onderwijsactie: Leerkrachten kunnen niet blijven wachten
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 926
- Twee verdachten aangehouden na achtervolging en mishandeling bromfietser met LVV-voertuig
- Regering belegt spoedoverleg onderwijscrisis; bonden uitgenodigd voor gesprek
- Derde helft WK 2026: Senegal als verrassende outsider met grote ambities
- 16-jarig meisje aangehouden nadat neef gewond raakte bij familieruzie
- Is afwijzing verzoek PG onhoffelijk?
- DNA-voorzitter kondigt evaluatie van nieuw Burgerlijk Wetboek aan
- MP'er komt om bij verkeersongeval op Kwattaweg
- Vertrek Zuid-Afrika naar WK 2026 vertraagd door visumdebacle met Mexico
- Onderwijsbonden bundelen krachten: landelijk beraad, leerkrachten blijven thuis morgen
- Verkiezingen Colombia: Linkse hervormingen vs rechtse veiligheidsmaatregelen
- Verdachte ontkent met klem betrokkenheid bij dood van vriend
- Wereld Anti-Tabakdag: Suriname scherpt strijd tegen nicotineverslaving onder jongeren aan
- Vochtige en onstabiele atmosfeer; regenbuien en onweer voorspeld
- Colombia beschuldigt Ecuador van ‘bewuste inmenging’ in presidentsverkiezingen
- Diaspora-investeringen in Suriname centraal tijdens bijeenkomst in Nederland
- Meerderheid DNA lijkt voor in staat van beschuldigingstelling ex-ministers te zijn; deadline nadert