Olieprijzen dalen licht na nieuw Iraans voorstel voor onderhandeling
De Brent-olie futures voor juli daalden vrijdag met 26 dollarcent (-0,2%) tot 110,14 dollar per vat. West Texas Intermediate (WTI) futures verloren 1,83 dollar (-1,7%) en noteerden 103,24 dollar per vat.
Volgens het Iraanse staatspersbureau IRNA heeft Iran donderdag zijn nieuwste onderhandelingsvoorstel aan Pakistanse bemiddelaars overhandigd, in een poging het diplomatieke overleg met de VS nieuw leven in te blazen.
Ondanks de lichte daling stonden de Brent-prijzen deze week op een verwachte stijging van 4,2%, terwijl WTI zelfs op weg was naar een wekelijkse winst van 9,2%. Op donderdag bereikte het juni-contract van Brent met 126,41 dollar het hoogste niveau sinds maart 2022, voordat het weer iets terugviel.
Marktanalist Ole Hansen van Saxo Bank benadrukte de volatiliteit: "De scherpe ommekeer van donderdag toont een markt die voorzichtig omhoog klimt, maar bij elk positief nieuws snel kan terugvallen. Dit maakt de handelsomstandigheden uitzonderlijk uitdagend."
Sinds de aanval door de VS en Israël op Iran eind februari zijn de olieprijzen gestegen. Dit leidde tot de sluiting van de Straat van Hormuz, een cruciale zeestraat voor ongeveer een vijfde van de wereldwijde olie- en vloeibaar aardgasleveranties. Hoewel er sinds 8 april een staakt-het-vuren geldt, blijft de situatie precair.
Een hoge functionaris uit de Verenigde Arabische Emiraten uitte vrijdag diep wantrouwen over Iran, en stelde dat Tehran niet te vertrouwen is bij unilaterale afspraken over de Straat van Hormuz. Dit weerspiegelt de wijdverspreide argwaan aan alle kanten.
Tegelijkertijd dreigde een hoge officier van de Iraanse Revolutionaire Garde donderdag met "lange en pijnlijke aanvallen" op Amerikaanse posities, mocht Washington de aanvallen op Iran hervatten. Dit leidde tot een piek in de olieprijzen tijdens de handelsdag, waarna deze weer daalden.
Volgens een Amerikaanse functionaris zou president Donald Trump donderdag een briefing hebben ontvangen over plannen voor nieuwe militaire acties tegen Iran, met als doel het land onder druk te zetten om de onderhandelingen te versnellen en het conflict te beëindigen.
Vandaag
Gisteren
- Derde helft WK 2026: Brazilië overtuigt niet, maar wint wel van Haïti
- Derde helft WK 2026: Canada’s Kone ondergaat zware operatie aan been; mist de rest van het toernooi
- Derde helft WK 2026: Marokko verrast Schotland met vroege goal
- Het Surinaamse rechtssysteem faciliteert wanbetalers
- Derde helft WK 2026: VS boekt eerste dubbele WK-overwinning in 96 jaar
- Wijnerman: CBvS betwist uitgangspunten onderzoek naar OMO-kosten
- Het Elon-Musk-effect
- Derde helft WK 2026: Dag 9 - VS en Brazilië in actie, Mexico verzekerd van knock-out
- Man komt om het leven bij steekpartij voor winkel in Albina
- Reyme pleit voor moderne invulling dienstplicht om jongeren voor Defensie te winnen
- Criminelen maken sieraden en geld buit tijdens gewapende roofoverval
- Bewoners Houttuin vragen DNA opslag radioactieve bronnen op te schorten
- Warme vrijdag met zon, maar later kans op stevige buien
- Cuba kiest voor ingrijpende economische hervormingen; meer ruimte voor particuliere sector
- Regering: Ingrijpen bij 21 Bergi moet levensgevaarlijke situatie beëindigen
- Column: Kwestie Van 't Hogerhuysstraat vraagt om open en transparant bestuur
- Derde helft WK 2026: Mexico boekt moeizame zege op Zuid-Korea en zet grote stap richting achtste finales
- Misiekaba verdedigt intrekken hoger beroep in kwestie Van 't Hogerhuysstraat
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: De verborgen onderscheidingen op de WK-shirts van 2026
- Derde helft WK 2026: Canada dominant in 6-0 zege op Qatar
- Verzoek aan regering en DNA-leden inzake wateroverlast
- President bij bevordering 150 militairen: Hogere rang, grotere verantwoordelijkheid
- Derde helft WK 2026: Zwitserland breekt Bosnië laat in duel, 4-1
- Exportverbod op Surinaamse drijfnetvis naar VS opgeheven
- Derde helft WK 2026: Tsjechië komt niet langs Zuid-Afrika
- VES: Medicatievoorziening één van de drie grootste kostenposten in de gezondheidszorg
- Derde helft WK 2026: Dag 8 - Mexico favoriet, Afrika viert historisch succes
- Brede steun in De Nationale Assemblee voor verhoging AOV-uitkering
- Derde helft WK 2026: Waarom voetbal veel meer zegt over mensen dan over doelpunten
- Warme dag met veel bewolking en regenbuien verspreid over het land
- Lula waarschuwt Trump: 'Bemoei je niet met Braziliaanse verkiezingen'
- Asabina vraagt regering om opheldering over aangekondigde ontruimingsactie in 21 Bergi
- TAS verdient antwoorden, geen afleidingen
- Derde helft WK 2026: Colombia verslaat WK-debutant Oezbekistan met 3-1
- Column: Voetbalbeleving vs hebzucht
- RvC TAS wil CLAD-onderzoek naar financieel beheer; directeur spreekt van verdraaide voorstelling van zaken