Bendes controleren 70 procent van de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince. (Foto: AP)
Haïti wordt opnieuw getroffen door een verontrustende uitbarsting van geweld, waarbij minstens 30 mensen om het leven zijn gekomen door een gewelddadige aanval op een landbouwgemeenschap in Kenscoff, net ten zuiden van de hoofdstad Port-au-Prince. Deze aanval, uitgevoerd door een krachtige coalitie van bendes, vond plaats in een tijd waarin het land zich voorbereidt op zijn eerste algemene verkiezingen in meer dan tien jaar.

Volgens Jean Massillon, de burgemeester van Kenscoff, veroorzaakten gewapende mannen chaos door huizen in brand te steken en inwoners te doden. Onder de doelwitten waren een kerk en het huis van Jean William Pape, een vooraanstaand expert in de volksgezondheid. Massillon wees de bende Viv Ansanm aan als verantwoordelijk voor de aanval. Deze groep werd vorig jaar door de Amerikaanse regering bestempeld als een “buitenlandse terroristische organisatie.”

De situatie in Haïti is ernstig: naar schatting controleren bendes ongeveer 70 procent van Port-au-Prince. Kenscoff heeft een strategische ligging met uitzicht op toegangswegen naar Petion-Ville, een gebied met meerdere ambassades, luxe hotels en de tijdelijke regeringszetel. Hierdoor is het een frequent doelwit van bendeactiviteiten.

Ondanks de inzet van een door de Verenigde Naties gesteunde anti-bende-eenheid, die op termijn 5.500 leden moet tellen, blijft het moeilijk om de orde te herstellen. De eenheid verkeert nog niet op volle sterkte. Volgens de VN heeft het geweld van bendes al geleid tot de ontheemding van 1,5 miljoen mensen in het hele land. Het geweld houdt aan ondanks internationale inspanningen, met meer dan 3.100 doden en ruim 1.100 gewonden alleen al in de eerste helft van dit jaar.

Het kantoor van de Haïtiaanse premier veroordeelde de aanval krachtig en stelde de bevolking gerust dat de veiligheidsdiensten in verhoogde staat van paraatheid verkeren en dat versterkingen worden ingezet. “Kenscoff zal niet in de steek worden gelaten,” luidde het statement. “De autoriteit van de regering zal zonder zwakte en zonder uitstel worden hersteld.”

Ondertussen zijn Haïtianen bezig zich te registreren voor de verkiezingen die gepland staan voor januari, maar experts waarschuwen dat de huidige veiligheidsomstandigheden te gevaarlijk zijn om ze daadwerkelijk te houden. Het aanhoudende bendegeweld en de instabiliteit vormen een grote belemmering voor het democratisch proces en de hoop op stabiliteit in het land.